Anasayfa | Site Haritası

Barışın Kentinde Turizm Konuşuluyor...

 

Çanakkale Savaşları’nın 100. Yılında ‘Turizm ve Barış’ temalı 16. Ulusal Turizm Kongresi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Turizm Fakültesi’nin ev sahipliğinde başladı.

12-15 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan kongrenin açılış töreni ise Troia Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Törene, Vali Yardımcısı Bekir Sıktı Dağ, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer ve Çanakkale Belediyesi Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar başta olmak üzere akademik personel ve öğrenciler katıldı.

Çanakkale Savaşları’nın 100. Yılında barış ekseninde turizmin konuşulacağı kongrenin açılış konuşmasını Turizm Fakültesi Dekanı ve Kongre Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Abdullah Kelkit gerçekleştirdi. Kelkit, geçmişte birbiriyle savaşan toplumları, günümüzde bir araya getiren en önemli temalardan birinin turizm olduğuna değinerek, 100. Yılda kongreye ev sahipliği yapmaktan dolayı mutluluk duyduklarını belirtti.

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer ise, turizmde kalitenin arttırılması noktasında bilimsel kongrelerin öneminin büyük olduğunu ifade etti. Açılışa katılan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise, Çanakkale Belediyesi olarak kent için üniversite, turizm ve tarıma dayalı sanayi olarak üç ana unsur belirlendiğini ifade etti. Başkan Gökhan, üniversitenin bu kentte olmasının önemine değinerek, dışarıdan gelen öğrencilerin de turizm elçisi olduğuna dikkat çekti. Konuşmasında günümüzde yaşanan savaşlara da değinerek, savaşların turizm üzerindeki tahribatına vurgu yapan Başkan Gökhan, “Ortadoğu’da şuan savaş var. Barış varken, o coğrafyada çok güzel eserler vardı ve o eserler tahrip edildi. Savaşın yapmış olduğu tahribat, aynı zamanda turizmi de tahrip ediyor. Bu ise barışın ne kadar önemli olduğunu ifade ediyor bizler için” diye konuştu.

Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ ise, bilimsel kongrelerde elde edilen verilerin ciddi anlamda yol gösterici olduğunu belirterek, turizm sektörünün yönetiminde dünya trendlerini yakalamanın önemine değindi.

Açılış konuşmalarının ardından kongre, barış ve turizm temalı oturumlarla devam etti.

12.11.2015 ( 14.25 )