Anasayfa | Site Haritası

Belediye Başkanı Sayın Ülgür Gökhan'ın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı...

Dünya üzerinde ki tüm canlılar, aynı türden olsalar dahi birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Bu özellikler doğuştan ya da yaşarken edinilebilen bedensel, zihinsel, ruhsal, sosyal farklılıklarımız da olabilir.

Farklılıklarımızı bizleri ortak yaşamda birbirinden ayıran kalın ve yüksek duvarlar değil, başka yaşamları da görebileceğimiz pencereler olarak görebilir, bu pencereleri de sonuna kadar açıp, başka hayatların havasını da cesaretle soluyabilirsek, aramızdaki tüm engelleri aştık demektir. Unutmamak gerekir ki, en büyük engel beyinlerde ki önyargıdır. Önyargılarından kurtulamamış her insanoğlu da toplumun gelişimine ve ilerlemesine karşı en büyük engellerden biridir.

Önemli olan ve yapılması gereken, engelli bireylerin baktığı pencerenin ardındaki dünyayı da, engelsiz yaşayanların dünyasına eş değer hale getirebilmektir. Kişinin doğuştan gelen ya da sonradan edindiği engelinin gündelik yaşamında olabildiğince az hissedilebilir hale geldiği, engelinden dolayı ulaşılabilirlik adına sıkıntı çekmediği bir yaşam için tüm kamu kurum ve kuruluşlarının önemli görevleri var. Bu görevleri yerine getirmek bir zorunluluktan öte bir insanlık görevi, bir vicdan ödevidir anlayışıyla Çanakkale Belediyesi olarak sorumluluklarımızı yerine getirmek üzere çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Unutmamak gerekir ki biz ne kadar farkında olursak, engelli bireyler de o kadar fark yaratırlar.

Bu duygu ve düşüncelerle; 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün yalnızca engelliler tarafından kutlanan bir gün değil, engelli engelsiz herkesin sahiplendiği ve farkındalığının arttığı bir gün olarak algılanmasını diler sevgi ve saygılarımı sunarım.

 

Ülgür GÖKHAN

Belediye Başkanı

 

02.12.2015  (09.07)