Anasayfa | Site Haritası

Kamuoyu Bilgilendirme…

Çanakkale Belediyesi Yeşil Yerel Yönetim ve Kültür Merkezi Binamızın inşaat faaliyetleri sırasında zemin iyileştirme çalışmalarının yürütüldüğü 23 Ocak 2016 Cumartesi günü saat 18.30 sıralarında, ana yüklenici Mercan İnş. ve Tic. Ltd. Şti & Derya İnş. Tic. ve San. Ltd. Şti. iş ortaklığına alt yüklenici olarak hizmet veren Teka Temel Kazık Sondaj Müh. Mim. Lab. İnş. Mad. San. ve Tic. Ltd. Şti’ne ait vincin bomunun (kolunun) arızalanmasıyla serbest kalarak düşmesi sonucu Teka Temel firması çalışanlarından Diyafram Duvar Temel Açma Makinesi Operatörü Mehmet Yıldız kopan vinç bomunun altında kalarak olay yerinde vefat etmiş, yine aynı firma çalışanı Beden İşçisi Zülküf Turan ise kaçma esnasında yere düşerek sol kolundan hafif yaralanmıştır.

Kaza sonrası şantiye çalışanları derhal ambulans ve emniyet birimlerine haber vermiş, Yıldız ve Turan, olay yerine gelen müdahale ekipleri tarafından hastaneye kaldırılmıştır. Olaya ilişkin gerekli inceleme ve takip, olayın hemen sonrasında Yargı ve Emniyet Birimleri tarafından yapılmış olup, olay yerindeki görgü tanıklarının ifadelerine başvurulmuştur. Konuya ilişkin inceleme, Savcılık tarafından devam ettirilmektedir.

Yüklenici ve alt taşeron firmalarının, sahada istihdam ettikleri iş sağlığı ve güvenliği firma yetkililerinin raporlamalarının tam olduğu, vince ait periyodik bakım ve muayenenin yasal süre içerisinde geçerliliğini koruduğu, vinç operatörünün gerekli mesleki yeterlilik belgesine (Operatörlük Belgesi) sahip olduğu, hem ölen hem yaralanan personelin iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini aldıkları ve sağlık muayenelerinin yapılmış olduğu tarafımızca bilinmektedir.

Alınan tüm iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine rağmen, meydana gelen bu olayın vinçteki mekanik bir hatadan kaynaklandığı tahmin edilmektedir.  Kesin ve doğru bilgiler ise, emniyet ve Savcılık yetkililerinin incelemeleri sonucunda ortaya çıkacaktır.

Çanakkale Belediyesi olarak bu olay bizi derinden üzmüştür. Olayın bir an önce aydınlığa kavuşması ve böyle bir olayın tekrar yaşanmaması en büyük temennimizdir.

Bu üzücü olayda yaşamını kaybeden Mehmet Yıldız’a Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileklerimizi iletiyor, Zülküf Turan’a acil şifalar diliyoruz.

Çanakkale Belediyesi

Fen İşleri Müdürlüğü

25.01.2016  (18.10)