Anasayfa | Site Haritası

Otizmin Farkındayız!

 

Dünya Otizm Farkındalık Günü nedeniyle düzenlenen Otizme Farkındalık Yürüyüşü ve “Güneşim Olur Musun?” etkinliği oldukça renkli geçti.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar başta olmak üzere çok sayıda engelli derneği üyesi, kurum ve kuruluşların temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda kentlinin katıldığı yürüyüş, Golf Çay Bahçesi önünden başladı.

Morabbin Parkına kadar devam eden yürüyüş renkli görüntüler oluştururken, özellikle çocukların Başkan Gökhan’a ilgisi ve sevgisi büyüktü. Başkan Gökhan da, çocuklarla yakından ilgilendi.

Öte yandan, Morabbin Parkı’nda düzenlenen Güneşim Olur Musun? Etkinliğinde bir konuşma yapan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, 1 Nisan’ın doğum günü olduğunu hatırlatarak, “Bugün benim doğum günüm. Ama ben bugün ikinci kez doğuyorum. Çünkü 14 yıl önce Çanakkale Belediye Başkanı olduğum zaman ‘Çanakkale’de evde hiçbir engelli kalmayacak’ demiştim. Bunu bugün burada yaşamaktan dolayı büyük mutluluk duyuyorum. Cesaretle engellisini sokağa çıkaran velileri kutluyorum. Onlara katkı sunan, destek veren değerli hemşerilerimi kutluyorum. Çocuklar 18 yaşına gelene kadar bizimdir. Sadece anne-babanın değildir; öğretmenindir, tüm toplumundur. Onlar bizim geleceğimiz. Yetişmelerinden hepimiz sorumluyuz. Sadece velilerin sırtına bırakılamayacak kadar önemlidir çocuğun eğitimi. Nasıl ekersek, öyle biçeceğiz. Engelli veya engelsiz olmasının hükmü yoktur, tüm çocuklarımızın eğitiminden sorumluyuz” diye konuştu. Başkan Gökhan, “Okul ziyaretlerine gittiğim zaman bütün okulun talepleri oluyor. Tüm okullarımızın taleplerini yerine getiriyoruz ama özel sınıfın talebi derhal yerine gelecek taleptir. Kesinlikle geciktirilmesi mümkün değildir. Bunu da yapıyoruz. Çanakkale’de bir engelli okulunun (Çanakkale Belediyesi Özel Eğitim Uygulama Merkezi) inşaatını bitirdik, Milli Eğitime devrettik. Orada güzel eğitimler veriliyor. Bu çocuklarımızın eğitim verildiğinde gelişme gösterdiklerini biliyoruz. Bu anlamda velilerin her zaman yanında olacağız. Bu konudaki desteklerimizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından çocuklar, çalan müzikler eşliğinde eğlenerek, keyifli bir gün geçirme fırsatı buldu.

01.04.2016  (17.35)