Anasayfa | Site Haritası

Daha Temiz Bir Çevre İçin Ulaşımda Yenilikçi Projeler…

 

ÇABİS Projesi İçin Örnek Fotoğraf...ÇABİS Projesi İçin Örnek Fotoğraf...Toplu Taşıma Araçlarına Bisiklet Taşıma Aparatları Çalışması İçin Örnek Fotoğraf...

Çanakkale Belediyesi, daha temiz bir çevre ve sağlıklı bir yaşam adına kentlilerimizi bisiklet kullanıma teşvik etmek amacıyla kentin bisiklet ağının altyapısını güçlendirirken aynı zamanda yeni projeler de geliştiriyor.

Sağlıklı, temiz ve pratik bir ulaşım aracı olan bisikletin kullanımının yaygınlaşması için projeler üreten Çanakkale Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, bu kapsamda öncelikli olarak kentte var olan bisiklet ağını arttırarak, kentlilerimizin pek çok noktaya bisikletle ulaşabilmesi adına çalışmalarını yürütüyor. Bisiklet yolları mavi renk ile boyanırken, aynı zamanda uyarı levhaları ile de belirgin hale getiriliyor. Kent içerisinde Kordonboyu, Çarşı Caddesi, Atatürk Caddesi, Sarıçay kenarındaki yürüyüş alanları, Aziziye Caddesi, Barış Kordonu, Troia Caddesi olmak üzere AVM’ler Bölgesine kadar uzanan bir ringde bisiklet yolu için boyama ve işaretlendirme çalışmaları gerçekleştirilmekte olup, bisiklet yollarının araç ve yayalar için de dikkat çekici bir hal alması sağlanmaktadır.

Çanakkale Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü öte yandan, bisiklet kullanımına teşvik amacıyla yeni projeler de geliştiriyor. Bunlardan biri olan “Çanakkale Belediyesi Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi ve Bisiklet Kullanımını Teşvik Projesi” son olarak Belediye Meclis Toplantısında da görüşülmüş ve proje ihale aşamasına gelmiştir.

Kısa adıyla ÇABİS olan proje,  Çanakkale sınırları içerisinde kent içi erişimi kolaylaştırmak, toplu taşıma sistemlerini besleyici nitelikte ara imkânlar oluşturmak, çevresel ve sürdürülebilir bir ulaşım aracının kullanılmasını özendirmek için geliştirilen bisiklet kiralama sistemidir.

Sistem; ÇABİS Üye Kart, Kent Kart ve Kredi Kartı olmak üzere 3 farklı şekilde hizmet vermekte, akıllı bisiklet sistemini kullanmak isteyen bisiklet severler kiralama kioskundan veya park ünitelerinden şifreleri ile gerekli adımları izleyerek kiralama işlemini gerçekleştirebilmektedir.

İhale aşamasında olan proje kapsamında Golf Çay Bahçesi, Şakir’in Yeri, Çanakkale Belediyesi Hizmet Binası, Barış Kordonu ve Burda17 AVM bölgesinde Akıllı Bisiklet Kiralama İstasyonlarının yapılması planlanmaktadır.

Ayrıca, toplu taşıma araçlarına bisiklet taşıma aparatları ile bisiklet kullanıcıları için metal bisiklet parklarının yapımı da planlanan çalışmalar arasında olup, metal parklar bisiklet yolu ağı üzerinde belirlenen noktalara yerleştirilecektir.

11.04.2016  (16.42)