Anasayfa | Site Haritası

Sağlıklı Altyapı = Sağlıklı Kent

Çanakkale Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü tarafından 2015 yılı çalışmaları kapsamında kentin birçok noktasında teknik alt yapı çalışmaları gerçekleştirildi. Kent genelinde; 4.925 metre içme suyu, 14.496 metre kanalizasyon ve 8.219 metre yağmur suyu hattı yapıldı. Ayrıca Organize Sanayi Bölgesi Atık Suyunun Kentsel Teknik Altyapıya bağlanması Projesi kapsamında 2.953 metre atık su hattı ve terfi istasyonu imalatı gerçekleştirildi.

Güzelyalı Köyü ve Çınarlı Köyü Dardanos mevkii mücavir alanlarında, kanalizasyon, içme suyu ve yağmur suyu olmak üzere toplamda 71.852 metre Teknik Altyapı Şebekesi , 7 adet terfi istasyonu ve Güzelyalı Atıksu Arıtma Tesisi çalışmalarına da yıl içerisinde başlanacaktır. Yatırımın önümüzdeki yıllarda hizmete girmesiyle de bölge sakinlerinin büyük bir ihtiyacı daha karşılanmış olacak.

Çevreye ve doğaya karşı taşıdığımız sorumluluk bilinci ile çalışmaları başlatılan Solar Çamur Kurutma Tesisinde de çalışmalar tamamlanmıştır. Çanakkale Belediyesi İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisinde arıtma faaliyeti sonucu oluşan arıtma çamurlarının kurutulmasını sağlayacak Solar Çamur Kurutma Tesisi, yalnızca güneş enerjisi ile çalışacak. Yüzde 23 kuruluk oranına sahip arıtma çamurunun kuruluk oranını yüzde 90’a çıkaracak olan tesiste elde edilecek olan kurumuş çamurun ek yakıt olarak kullanılması da amaçlanıyor. Tesisin ihtiyacı olan enerjiyi, yenilenebilir enerji üretimi ile karşılamak adına tesisin hemen yanında Güneş Enerji Santrali’nin (GES)  kurulumu için fizibilite raporları da tamamlandı.

Ayrıca Barajdan temin edilen suyun kalitesini arttırmak amacıyla 2015 yılının ilk çeyreğinde üstten su alma yapısı inşaatı tamamlanmıştır.

Bu bağlamda; Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü, her geçen gün nüfusu artan kentimizin altyapı çalışmalarını, kentin ihtiyaçlarına paralel olarak şekillendirmektedir. 2016 yılı içerisinde, kentimize yeni altyapı kazanımları sağlanmaya devam edilecektir.

11.05.2016  (12.24)