Anasayfa | Site Haritası

Anasayfa > SOSYAL YAŞAM > Kültürel Yayınlar

Çanakkale Kent Konseyi / Plajlarımız

Önsöz

Plajlar, Çanakkale'de 1923 yılından bu yana çeşitli şekillerde kullanılarak günümüze gelmiştir.

1920'li yıllarda plajlar, hamam ve nispeten de güneşlenmek amacı ile kullanılmış. Sahillere kapalı çardaklar inşa edilmiş, daha sonraları şapka ve giyim kuşamla ilgili devrimlerden sonra mutaassıplığın yavaş yavaş kalkarak yerini çağdaş giyim tarzına bırakmasıyla beraber deniz elbisesi ve mayo kullanımı başlamış, dolayısı ile kapalı hamam plajlarının yerini açık ve kumsalı geniş olan plajlar rağbet görmeye başlamıştır.

Plajlardan beklentilerimiz nelerdir? Dünyada ne amaçla kullanılmaktadır? Mineral, Anyon, Katyon bakımından zengin olan Çanakkale Boğazının sulan insanlarımız için şifa ve sağlık kaynağı olarak değerlendiriliyor mu?

Kumsalları yeterince koruyabiliyor muyuz?

Plajlarımızda halkın temel ihtiyaçları için gerekli ve yeterli tesisler var mı?

Güvenlik önlemleri yeterli düzeyde mi? Daha da önemlisi plajları eğitim, dinlenme ve rekreasyonel (zamanı sporla değerlendirmek) amaçlı kullanabiliyor muyuz?

Ayrıca bütün bunlarla birlikte denizdeki ve kumsaldaki doğal yaşamı yok etmeden kullanan en yakın komşularımız başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesi, plajlarını bu soruların cevabmı vererek örgütlenmiş tesislere sahiptir. Fakat kentimizde bu standartlarda örgütlenmiş plajlar göremiyoruz.

Boğulma olaylarının çok yaşandığı sahillerimizden halen inşaat amacı ile kamyonlarla kumların götürüldüğünü, kanalizasyonların ve pis suların denize arıtılmadan atıldığını, yosunların kireçlenerek yok edildiğini düşünürsek, plajlarımızı ne kadar kötü kullandığımızı söylemeye gerek yok.

Bu nedenlerdendir ki, Çanakkale Kent Konseyinde "Plajlarımız" konulu çalışma grubu oluşturduk. Umarız ki halk sağlığına hitap eden; boğulma olaylarının olmadığı; kumsallarının uygun araçlarla temizlendiği; duş, tuvalet, sağlık kabini, soyunma kabini olan güvenlik malzemeleri ve cankurtaranları bulunan; insanların yüzme eğitimi alabildiği, spor yapabildiği, dinlenebildiği, kitap okuyup şiir yazabildiği çağdaş ve iyi örgütlenmiş plajlara sahip olmak ümidi ile.

 

Mehmet Günaydın

Çanakkale Sualtı ve Cankurtarma Spor Klübü Derneği

Çalışma Grubu Kolaylaştırıcısı