Anasayfa | Site Haritası

Anasayfa > BAŞKAN > Başkan'dan > Başkanın Mesajları

Belediye Başkanımız Sayın Ülgür Gökhan‘In Basında Sansürün Kaldırılışı Ve Basın Bayramı Mesajı

Basın emekçileri tüm olup bitenden, gelişmelerden kamuoyunu haberdar etmek, halkın doğru, tarafsız, sansürsüz haberdar olmasını sağlamak adına, bazen bir savaşta silahların gölgesinde, bazen doğal bir felaketin tam ortasında, güç koşullar altında çalışmalarını sürdürmektedirler.

 Farklı düşüncelerin, farklı seslerin özgürce ifade edilmesinin önünde büyük bir engel ve özgürlüğü kısıtlayarak, basını asıl misyonundan uzaklaştıran çağdışı bir uygulama olan sansür, basının haber alma ve aldığı haberleri yayma görevi adına ciddi bir engel olduğu gibi, demokrasinin sağlıklı işlemesine de engeldir. 1908 yılında basında sansürün kaldırılması ile toplumun gelişmesinde, çağdaşlaşmasında ve aydınlanma yolunda önemli bir adım da atılmış olmuştur.

 Özgürlükler adına, demokrasi adına zor koşullarda, bedel ödenerek elde edilmiş bu kazanımların korunması ve daima ileriye taşınması kuşkusuz ki çok önemlidir.

Basının özgürlüğünü kısıtlayıcı tüm engellerin, baskıların tamamen ortadan kalkması, yazdığı yazı nedeniyle düşüncesinden dolayı tutuklu tek bir basın emekçisinin kalmaması, basın mensuplarının sosyal ve ekonomik haklarına kavuşmasını en büyük temennimdir.

Çanakkale’de özgür bir kent yaşamının sürülmesinde, yerel basınımızın görevlerini özgürce ve baskı unsurları olmadan sürdürüyor olmalarının büyük önemi olduğuna inancımla, kentimizde yazılı, görsel ve işitsel yayın yapan tüm basın kuruluşlarının, ilkeli, güvenilir ve tarafsız bir anlayışla devam eden çalışmalarında başarılar diler, değerli basın mensuplarımızın Basın Bayramı’nı kutlarım.

Saygılarımla

Ülgür GÖKHAN

Belediye Başkanı