Anasayfa | Site Haritası

Deprem Bölgesine Hem Yardım Hem Psikolojik Destek…

 

6 Şubat 2017 Pazartesi günü tarihinden bu yana sayısı 800’ü aşan depremlerle sarsılan Çanakkale’de, en fazla hasar gören bölgelere hem ihtiyaç duyulan yardım malzemeleri hem de psikolojik destek ulaştırıldı.

Çanakkale Belediyesi tarafından, bölgedeki vatandaşların istek ve talepleri doğrultusunda hazırlanan yardım malzemeleri, ihtiyaç sahipleriyle buluşturuldu. 14 Şubat 2017 Salı günü Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar, Çanakkale Belediyespor Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Güneşhan, Kent Gönüllüleri, Çanakkale Belediyesinin psikolog ve sosyologları ile Çanakkale Belediyesi çalışanlarından oluşan heyet, depremden en fazla hasar gören Yukarıköy, Taşağıl ve Tuzla Köylerindeki depremzedelerle bir araya geldi.

Gerçekleşen ziyaretlerde yardım malzemeleri ihtiyaç sahipleriyle buluşturulurken, depremzedelerle bir araya gelen Çanakkale Belediyesi heyeti, ileriye dönük ihtiyaçlar ve talepler konusunda da notlar aldı. Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar, ziyaretlerde deprem bölgesindeki çalışmalara ilişkin yetkililerden bilgiler alırken, depremzede vatandaşlarla da sohbetler gerçekleştirdi. Başkan Yardımcısı Ünüvar, depremden en fazla etkilenen minik çocuklarla da yakından ilgilendi.

Psikolojik Destek de Çok Önemli

Fiziki ihtiyaçların yanı sıra, hemen hemen her gün çok sayıda depremin yaşandığı bölgede, vatandaşların psikolojik olarak da olumsuz etkilenmesi sebebiyle Çanakkale Belediyesinden psikolog ve sosyologların da bulunduğu ziyarete ilişkin bilgi veren Başkan Yardımcısı Ünüvar, halen devam eden deprem fırtınasına yönelik psikolojik desteğin de çok önemli olduğunun altını çizdi. Ünüvar, “Yaşanan afet sonrası bütün yetkili ve görevliler üzerlerine düşeni yaptı. Burada çadırlar kuruldu, konteynerler kuruldu, depremzedelere 3 öğün yemek çıkıyor. Biz de Belediye olarak ihtiyaç odaklı yardımlarda bulunduk. Birçok yerden yardım geliyor ama ihtiyaç fazlası olduğu için kullanılamıyor. Bugün burada gördüğümüz; vatandaşlarımız psikolojik olarak biraz daha rahat. Biz de bugün yine ihtiyaç tespiti yapmak ve psikolojik olarak onların yanında olduğumuzu bildirmek için geldik. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetkililer ile işbirliği yaparak çalışıyoruz. Üç psikolog arkadaşımızla buraya geldik ve onlar bu süreçte Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğümüzün denetiminde bu bölgede görev yapacaklar. Artık depremin yaraları sarılmaya başlandı. Bundan sonrasında ciddi bir psikolojik desteğe ihtiyaçları var. Biz bu destek için Belediye olarak elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

14.02.2017  (18.32)