Anasayfa | Site Haritası

Toplu Sözleşme İmza Töreni Gerçekleştirildi

 

Çanakkale Belediyesi ile DİSK Genel-İş Sendikası arasında Toplu Sözleşmeye ilişkin imzalar atıldı.

Başkanlık Toplantı Salonunda gerçekleşen imza törenine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Belediye Başkan Yardımcıları Ali Sürücü, Handan Özyayla ve Özleyiş Çetin, İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Hülya Candan, DİSK Genel-İş Sendikası Çanakkale Şube Başkanı Erdinç Uslan ve sendika yönetimi katıldı.

1 Ocak 2017 ile 31 Aralık 2018 tarihlerini kapsayan sözleşmeye ilişkin bilgiler veren Başkan Gökhan, “Çanakkale Belediyesi ile DİSK Genel İş Sendikası arasında 1 Ocak 2017 ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında iki yıllık süreyi kapsayan ve toplamda da bugün itibariyle 281 işçiyi kapsayan -ama biliyorsunuz ki taşerondan kadroya işçilerimizi almaya devam ediyoruz - muhtemelen 330’a kadar sayıda işçiyi ilgilendiren bir toplu sözleşmeyi imzalamak üzere toplandık. Bu görüşmeler sonunda 2017 yılının ilk 6 ayı itibariyle yüzde 7 oranında bir zam uygulanacak, 2017 yılının ikinci ayı için de ayrıca yine yüzde 7 oranında bir zam uygulanacak. Yani 7 + 7 olarak tespit ettik. Sözleşmenin ikinci yılı için de yine yüzde 7 baz olmak üzere enflasyon farkının yüzde 7’yi aşması halinde o enflasyon oranında artış yapılacak. Önümüzdeki yıl da işçimizin asgari enflasyona yenik düşmemesi için böyle bir tedbir aldık. Tabi bu sözleşmeler iki yıllık oluyor ama bir yılsonunda da Türkiye’nin gidişatına göre, Çanakkale Belediyesinin olanaklarına göre her zaman bir gözden geçirme yapılabiliyor. 1 Mayıslarda işçilerimize 100 TL ücret ödenecektir. Bunun dışında olağan üstü hava koşullarında çalışan işçilerimiz var özellikle soğukta, karda, gece, suların içinde, hafta sonu çaba gösteren işçilerimiz var. Sahada çalışan işçilerimize de iş güçlüğü zammı olarak fazla mesailerinin iki katı olarak ödeme yapılacaktır. Onların yaptıkları hizmetler duramaz, dolayısıyla bu çalışmalarına fazla mesailerinin üzerine iş güçlüğü zammı verilecektir. Vasıta zammı adı altında Trafik Müdürlüğünce verilen ruhsatlarda vasıta olarak tescil edilen araçları kullanan işçilere 24 saati aşan günlerde 60 TL vasıta zammı ödenecektir. Yine engelli işçilere 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ve 10 Mayıs Dünya Engelliler Haftası birer günden toplam iki gün ücretli izin verilecektir. Doğum yardımı, evlenme yardımı, sünnet yardımı ölüm yardımı gibi sosyal yardımlarda da günün şartlarına göre iyileştirme yapılmıştır” dedi.

Başkan Gökhan, “Şuan için en düşük yevmiye geçen sene 75.15’ken şimdi 80.39 TL, ikinci altı ayda da 86,04 TL oranında olacaktır. Toplam zam oranı da 14.49 olarak tespit edilmiştir. Bu bağlamda enflasyonun üzerinde bir artış olmuştur. Ama burada daha önemlisi tabiatıyla bütçe meselesidir. Bütçenin karşılığında yüzde 30 barajının aşılmaması söz konusudur ama maalesef bu taşeron işçilerle ilgili hükümet herhangi bir işlemde bulunmadı. Dolayısıyla biz taşeronda olan işçilerimizi kadromuz olduğu için kadromuza almaya devam edeceğiz. Onların da ücretleri bu oranlarda olacak ve o da bir artış getirecektir. Ayrıca sadece işçi değil memur alımı da söz konusu olacaktır şartlara göre, sözleşmeli personel de alınması söz konusu olacaktır. Dolayısıyla hem belediye bütçesi açısından hem işçinin refahı açısından bu noktada bir katkı yapılmış oldu. Hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu. DİSK Genel-İş Sendikası Çanakkale Şube Başkanı Erdinç Uslan da sözleşmenin hayırlı olmasını dileyerek, taşeron işçiler konusundaki hassasiyetlerinden dolayı Çanakkale Belediyesi ve yönetimine teşekkürlerini iletti.

Konuşmaların ardından karşılıklı olarak imzalar atıldı.

15.03.2017  (16.20)