Anasayfa | Site Haritası

Zafer Coşkusu Sokaklara Sığmadı…

 

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. Yıldönümünde, Çanakkale Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikler kentlilerden yine büyük ilgi gördü. 19 Mart 2017 Pazar günü düzenlenen etkinliklere katılan on binlerin coşkusu sokaklara sığmadı…

Çanakkale Belediyesinin zafer etkinlikleri saat 19.30’da Cumhuriyet Meydanındaki Fener Alayı ile başladı. On binlerce kentli, ellerinde Türk Bayrakları, Atatürk posterleri, dövizler ve pankartlarla Cumhuriyet Meydanından hareketle Yat Limanına kadar yürüdü. Marşlar ve sloganlarla renklenen yürüyüşte Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da eşi Hale Gökhan ile en ön sıralarda yerini aldı. On binlerce kentlinin doldurduğu sokakları meşaleler aydınlatırken, pek çok kentli de evlerinin balkonlarından fener alayı coşkusuna eşlik etti.

Yat Limanına kadar devam eden fener alayının sonunda ise havai fişek gösterisi gerçekleşti. Büyük beğeniyle izlenen havai fişek gösterisinin ardından Cumhuriyet Meydanında ünlü sanatçı Funda Arar sahne aldı. Konser öncesi meydandaki kentlilerle bir araya gelen Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise hem kentlilere Türk bayağı dağıttı hem de bir süre sohbet etti.

Saat 21.00 itibariyle sahne alan ünlü sanatçı Funda Arar ise seslendirdiği şarkılarla zafer coşkusuna renk kattı. Meydanı dolduran on binlerce kentli, Arar’ın şarkılarına hep bir ağızdan eşlik etti. Başkan Gökhan, konserin sonunda sanatçıya teşekkür ederek çiçek ve geleneksel Çanakkale seramiği takdim etti. Burada bir konuşma yapan Başkan Gökhan, “Fener alayımızı her sene 18 Mart’ta yapıyorduk ancak bu sene 19 Mart’a kaldı. Dün biliyorsunuz Sayın Cumhurbaşkanı, Başbakan, bakanlar geldiler. Hem törenler hem de Çanakkale 1915 köprüsünün temel atma töreni vardı. Bu törenler sebebiyle güvenlik tedbiri açısından zor olacağı için bizim etkinliklerimizin bugüne alınması talebi oldu. Biz tabi devletimizin bu talebine hayır diyemezdik. Biz de hiç tereddüt etmedik ama halkımızın da düşünülmesi lazım. Halkımız da o tören alanına giremiyor” diye konuştu. Başkan Gökhan, “Öncelikle karşıdaki şehitlerimizi bir kez daha minnetle, rahmetle anıyorum. Gazi Mustafa Kemal’i, silah arkadaşlarını rahmetle anıyorum. Çanakkale barışsever bir kenttir. Bu savaşlardan çıktı o barış. Onun için barışseveriz. Konser öncesi benim stattaki konuşmam gösterildi. O görüntülerde bir uğultu, ıslık sesleri vardı. Ama ben şunu diyorum, orada bir tören olmadı. Orada bir partinin mitingi oldu, ben o mitingde konuştum. Orada yapılanlar bana değil, sizin temsilciniz olduğum için size yapıldı” diyerek, yapılanları kınadığını belirtti. Başkan Gökhan, Çanakkale’deki barış ortamının bozulmayacağını da belirtirken etkinlik, on binlerce kentlinin hep bir ağızdan İzmir Marşı’nı seslendirmesi ile son buldu.

 

Başkan Gökhan’ın konuşmasının tamamı ve konser görüntülerini izlemek için TIKLAYINIZ…

 

20.03.2017  (14.26)