Anasayfa | Site Haritası

Kamuoyu Bilgilendirme…

Park Bahçeler Müdürlüğümüz tarafından kent içinde yapılan budamalara yönelik yerel basında çıkan budamaların yanlış yapıldığı, ağaç katliamı gibi haberler neticesinde, budama çalışmalarına ilişkin kamuoyunu bilgilendirme gereği duyulmuştur.

Eleştiriye konu budamalar, kavak, akkavak, dut, dişbudak gibi gevrek yapıdaki ağaçlar ile meyve döken ve polen çıkaran yaşlı ağaçlarda kabaklama (sert gençleştirme) denilen türde, ana çataldan yukarıdaki dalların budanması şeklinde yapılan çalışmalardır.

Kabaklama çalışması ile ağacın o yıl polen çıkarması, gevrek, kuru ve kovuklaşmış dalların can ve mal güvenliğine yönelik risk oluşturmalarının önlenmesinin yanında, meyve döken ağaçlarda çevrenin böceklenmesi ve kirletilmesinin önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

Yukarıda çeşitleri sayılan ağaç türlerinde bu tür budamaların yapılması olağandır. Yapılan kesimler ağaca zarar vermemekte tam tersi gençleşen yeni dallar ile ağaçlarda daha sağlıklı yeni dallar oluşmaktadır.

Yapılan çalışmalarda çevrede oturan vatandaşların meyve dökülmesi, polen rahatsızlığı ve kuru ve gevrek dalların temizlenmesi çalışmalarından memnuniyet duyduğu yapılan geri dönüşlerden anlaşılmakta; Belediyemizin iletişim ve ihbar hatlarına gelen budama istekleri genellikle bu yönde olmaktadır.

Refüjlerde 2 veya 3 yılda bir sokak aydınlatmalarını, ulaşımda trafik ve yaya sirkülasyonunda risk oluşturan, engelleyen dalların budanması, ağaçların boy kısaltması ve yola çıkan dalların temizlenmesine yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Şehit Gürol Caddesi, Atatürk Caddesi, Barış Caddelerindeki budamalar bu tür çalışmalara örnek gösterilebilir.

Şefik İnan ve Atatürk Caddesindeki dut ağaçları aşırı meyve dökümünün önüne geçmek ve uzayan dalların araçlara verdiği zararı önlemek için budanmıştır. Bu tür budamalar her iki yılda bir kez kabaklama şeklinde yapılmaktadır. Atatürk Caddesindeki yaşlı kavak ağaçlarına da devrilme tehlikesi yüzünden gençleştirme budamaları yapılmıştır.

Cumhuriyet Meydanı, Halk Bahçesi Muammer Aksoy Meydanındaki akkavak ağaçları aşırı polen salması nedeniyle budanmakta, yeni dalların çıkarılması ile birlikte pamukçuk ve polen salınımının önüne geçilmektedir.

Mevsimsel olarak yapılan rutin bakım çalışmalarının içinde yer alan budamalarla birlikte, özellikle yıl boyunca yapılan tespitlerle risk taşıyan ağaçlara hemen müdahale edilmekte; rutin budama çalışmaları ise mümkün olduğunca kış dönemlerinde ağaçların uykuda olduğu zamanlarda yapılmaya çalışılmaktadır.

Budamalar sonucu ortaya çıkan dal artıkları öğütme makinesi ile öğütülüp gübre olarak geri kazanılmakta, kalın dallar ise ya kerestelik olarak işlenmekte ya da üretim seraları ve hizmet binasının ısıtılmasında kullanılmaktadır.

Kamuoyunun bilgisine sunarız.

05.04.2017  (17.08)