Anasayfa | Site Haritası

Belediye Başkanı Sayın Ülgür Gökhan’In 15 Temmuz Açıklaması…

Kıymetli hemşerilerim,

15 Temmuz 2016 Cuma günü, herkes gündelik yaşamına devam ederken, gözlerimize inanmakta zorluk çektiğimiz görüntülerle karşı karşıya kaldık.

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz içinde yuvalanmış FETÖ mensubu bir grup hainin, emirleri altındaki masum erleri de kandırmak suretiyle kalkıştıkları zavallı darbe çabasını milletçe an be an yaşadık.

Gözlerimizin önünde Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” sözlerinin yazılı olduğu, halkın iradesinin sembolü, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bombalar yağdırıldı. Savaş döneminde bile korunmuş, sakınılmış Gazi Meclis, alçak saldırının hedefi oldu, milletin vekilleri saldırı altında ki meclise koştu, muhteşem bir direniş gösterdi.

Gözlerimizin önünde masum insanlar acımasızca öldürüldü,

Gözlerimizin önünde tanklar araçları, içindeki insanlarla birlikte ezdi geçti.

Üzerinden ezilip geçilmek istenen milli egemenliğimizdi, demokrasimizdi, bağımsızlığımızdı.

Onurlu, vatansever, Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlılık yeminini unutmamış Türk Silahlı Kuvvetler mensuplarının direnişi, polisimizin direnci ve en önemlisi de halkımızın kendisini darbeye siper etmesiyle hesaplar bozuldu ve planlanan girişim amacına ulaşamadı.

Ülkemiz, halkımız, demokrasimiz adına son derece sıcak ve karanlık bir gün olarak tarihte yerini alacak 15 Temmuz aynı zamanda; demokrasinin kesintiye uğramaması, karanlık darbe günlerinin bir daha yaşanmaması adına verilen bir direnişin sembolü olarak da tarih sayfalarında yerini alacaktır.

Sevgili hemşerilerim, bu birlik ve beraberlik gücü demokrasinin vazgeçilmez unsuruysa eğer, demokrasiye sahip çıkmak da bizim asli görevimizdir. Demokrasi veya adalet arayışının nerede ve kimler tarafından yapıldığının bir önemi yoktur. Yeter ki aynı inanç doğrultusunda beraber olmayı bilelim. İşte özgürlük, demokrasi ancak birlik ve beraberlik sayesinde gelir.

Demokrasiye, insan haklarına, ülkenin bir uçurumun kenarına sürüklenmesine engel olmak için kendi varlığını hiç düşünmeden sokaklara dökülen, bir an olsun düşünmeden bu uğurda canını veren tüm şehitlerimize, gazilerimize minnetlerimi sunarken, acılı ailelere bir kez daha baş sağlığı diliyorum.

Demokrasiye, özgürlüklere, hukukun üstünlüğüne, insan haklarına indirilen her türlü DARBE’ ye dün olduğu gibi bugün de karşıyız, yarın da karşı olacağız.

Barışın ve Özgürlüklerin Kenti Çanakkale’den demokratik parlamenter sistemimize,

Laik Cumhuriyetimize yönelik tüm çağdışı darbe girişimlerini lanetliyor, Şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet, milletimize başsağlığı diliyorum.

YAŞASIN DEMOKRASİ, YAŞASIN LAİK DEMOKRATİK TÜRKİYE CUMHURİYETİ


Ülgür GÖKHAN

Belediye Başkanı15 Temmuz 2016 Tarihinde Gerçekleştirilen Darbe Girişiminin Ardından Çanakkale Belediye Meclisince Yapılan Açıklama

Bizler şahsım ve başkanlık ettiğim Çanakkale Belediye Meclisi çatısı altındaki Cumhuriyet Halk Partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi meclis üyeleri olarak yüce halkımızın bizzat kendisine, demokrasiye, devletimize ve halkın iradesinin merkezi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne karşı girişilen darbeyi şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz.

Türk Silahlı Kuvvetleri içinde yuvalanmış bir grup hainin, emirleri altındaki masum erleri de kandırmak suretiyle kalkıştıkları zavallı darbe girişimi; onurlu, vatansever, Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlılık yeminini unutmamış Türk Silahlı Kuvvetler mensuplarının direnişi, polisimizin direnci ve en önemlisi de halkımızın kendisini darbeye siper etmesiyle bozulmuş, amacına ulaşamamıştır.

Ülkemizin birliği, beraberliği ve bütünlüğünü hedef alan bu darbe girişimi demokrasi tarihine bir kara leke olarak geçmiştir.

Ancak; parlamenter demokrasi birikimimizin yarattığı demokrasi kültürü, halkımızın her türlü darbe ve kalkışmaya karşı demokratik direnme hakkını kullanmadaki ısrar ve cesareti, geçmişten günümüze darbelerden ders çıkartan anlayışı ile bu kara leke şanlı bir direnişe dönüşmüştür.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve kurumlarını canı pahasına koruyan halkımız her türlü övgü ve takdiri ziyadesiyle hak etmektedir. Halkımızın o gece Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve kendi iradesini korumak üzere verdiği mücadele tarih boyunca unutulmayacaktır.

Dünya demokrasi tarihine örnek olan bu olayın bir kırılma noktası olmasını ve bir daha asla yaşanmamasını temenni ediyoruz.

Herkes bilmelidir ki; bugün olduğu gibi gelecekte de milletin iradesine, devletimize, demokratik ve laik düzene karşı her türlü girişim, karşısında halkımızın güçlü iradesini bulacaktır.

Türkiye Büyük Millet Meclisimizdeki tüm siyasi partilerimiz, Türkiye Cumhuriyeti toprakları üzerinde yaşayan, her görüşten insanımız gibi Çanakkale Belediye Meclisi de, darbe girişimine karşı ortak bir tavır ve ortak bir dille karşı durmaktadır. Bu ortak tavır, halkın güçlü iradesi ve karşı duruşu ile daha da güçlenmiş ve anlamlanmıştır.

Yaşanan süreçte halkımız üzerine düşeni fazlasıyla yapmış, bu yolda canlarını vermiştir. Bu da göstermiştir ki; ülkemizin tüm siyasi yapıları, kurum ve kuruluşları demokrasi ve özgürlükler adına toplumun tüm kesimi tarafından talep edilen evrensel değerler temelindeki haklarının yaşama geçmesi adına sorumluluk almalıdır.

Bizler; karşı kıyısında binlerce şehidin ebedi istirahatgahına ev sahipliği yapan, Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin önsözünün yazıldığı toprakların sakini Çanakkaleliler; üzerinde yaşadığımız toprakların nasıl, hangi koşullarda ve ne büyük bedeller ödenerek düşman elinden kurtarılıp hepimize vatan yapıldığını en iyi bilenlerdeniz.

Çanakkale’de buluşup, vatan için birleşenlerin torunları olarak, en büyük mirasımız Cumhuriyeti’mizi, onun ilke ve değerlerini sonsuza dek laik ve demokratik bir düzende yaşamak ve gelecek kuşaklara da yaşatmak istiyoruz.

Değerli Çanakkaleliler; 15 Temmuz 2016 Cuma gecesinin ve ertesinin ilimizde herhangi bir güvenlik problemi yaşanmadan aşılması için çalışan, soğukkanlı tutumları ile panik ve endişeye mahal vermeyen Çanakkale Valiliği başta olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarının idareci ve çalışanlarına, emniyet görevlilerimize ve tabii ki halkımıza şükranlarımızı sunarız.Çanakkale halkının temsilcisi olan bizler, tüm halkımız ve kurumlarımızla milli iradenin ve demokrasinin yanındayız. Halkın iradesine hep birlikte sahip çıkıyoruz ve ebediyen de sahip çıkacağız.

Değerli Çanakkaleliler; darbeye direnirken şehit olan kardeşlerimizi rahmetle anıyor, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz, aziz milletimizin başı sağ olsun.

Biliyoruz ki ülkemizin geleceği tam demokrasidedir. Güçlü bir parlamenter sistem ve özgürlükçü demokrasi için her türlü çabayı göstermeye hazır olarak, her türlü darbe girişimine ve vesayete karşı olduğumuzu kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız.


Ülgür GÖKHAN

Belediye Başkanı

 

 

Adnan GÜLER                   Tülay ÖMERCİOĞLU                 Ufuk DEMİRBAŞ

CHP Grup Başkan V.          AK Parti Grup Başkan V.           MHP Grup Başkan V.