Anasayfa | Site Haritası

Başkan Gökhan, 54. Uluslararası Troia Festivali Programını Tanıttı…

 

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, 09-13 Ağustos 2017 tarihleri arasında bu yıl 54.’sü düzenlenecek olan Uluslararası Troia Festivali kapsamındaki etkinliklerin tanıtımını Meclis Salonunda düzenlediği basın toplantısında yaptı.

24 Temmuz 2017 tarihinde Meclis Salonunda düzenlenen basın toplantısında Başkan Gökhan’a Belediye Başkan Yardımcıları Rebiye Ünüvar, Özleyiş Çetin ve Ali Sürücü eşlik etti. Başkan Gökhan tanıtım toplantısında ilk olarak Lozan Barış Antlaşmasının 94. yıldönümü nedeni ile açıklamalarda bulundu. Başkan Gökhan, “Bugün, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Milletin varlığının belgesi olan Lozan Barış Antlaşması’nın 94’üncü yıldönümü. Türkiye’nin bölünmesi ve parçalanmasını ön gören Sevr Antlaşması’ndan sonra Türk Milleti’nin, Mustafa Kemal Atatürk’ün vermiş olduğu mücadele, İstiklal ve Bağımsızlık Savaşı sonucunda Lozan’da dönemin komutanlarından İsmet İnönü’nün önderliğinde ki Türk Heyeti’nin başarı ile sonuçlandırdığı barış antlaşması Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin uluslararası tescili anlamı taşımaktadır. Lozan Barış Antlaşması sonucunda güçlü devletler, Türk Milleti’nin bu iradesine, Türk Ulusunun bu azmine ve mücadelesinin karşılığında bu hakkını ona vermek zorunda kalmıştır. Bugün bu barış antlaşması sonucunda topraklar üzerinde yaşamaya devam ediyorsak, bu antlaşmanın önemini küçültmenin hiçbir manası yoktur. Bu antlaşmanın yapılmasına sebep olanlar el üzerinde tutulmalıdır.

Başkan Gökhan; “Osmanlı İmparatorluğu’nu, Sevr antlaşması ile muhatap edenler, ondan öncekiler öne çıkartılmaya çalışılmakta, ama Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları büyük bir azimle ve ısrarla bu ülkenin kuruluşunun belgesi ola Lozan Barış Antlaşması’nı kötüleme çalışmalarını maalesef üzülerek izlemekteyiz. Bugünkü şartları düşündüğümüzde, yani 1924 Türkiye’sini düşündüğümüzde tüm ekonomik kaynaklarına el konulmuş, ordusu yorulmuş, birçok insanı kaybetmiş, yeteri kadar gücü olmayan, sınırlarını savunmakta zorlanan bir ülkenin güçlü emperyalist ülkelere karşı başkaldırı belgesidir. Bu bir inanç belgesidir, İstiklal Savaşı sırasında 1915 Çanakkale’den sonra, 1922 İstiklal Savaşları sonrasında büyük bir azim ile bu savaşı yaptıklarını biliyoruz. Lozan, onun tescil belgesidir. Bunun için Lozan’a saldıracaklarına, dedelerini örnek alsınlar, bizi bu hale getirenleri bir daha irdelesinler, ondan sonra konuşmaya hakları olabilir diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Sansürün Kaldırılışı ve Basın Bayramı hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Gökhan, “Bugünün ikinci önemli konularından bir tanesi ‘Basından Sansürün kaldırılışı ve Basın Bayramı.’ Ama bunu bayram olarak kutlamakta zorlanıyorsunuzdur diye düşünüyorum. Ben, şahsen zorlanıyorum. Çünkü sansürün kaldırılışı yıldönümünde basının sansür altında olduğunu görüyorum. Yazdıklarından, düşüncelerinden dolayısı hapiste olan yüzlerce basın mensubu var. İddianame bile hazırlanmadan hapse atılan basın emekçileri var. Dolayısı ile burada mevcut iktidarın hoşlanmadığı haber yapıldığı noktada, bu haberi yapanlar, yazanlar ve gazete sahipleri büyük baskı altında oluyor. Burada sansürün kaldırılması noktasında maalesef sansürün geri geldiğini söylemek yanlış olmaz diye düşünüyorum. Ben, her şeye rağmen halkın bilgilendirilmesi noktasında yoğun çaba sarf eden, emek veren siz değerli basın mensuplarının her şeye rağmen bu bayramı kutlamayı hak ettiğinizi düşünüyorum. En kısa zamanda da bu sıkıntılardan kurtulup gerçekten halkın haber alma özgürlüğüne hiç kimseye intikal etmeden, yandaşlık yapmadan doğru haberleri yapan bir basını karşımızda olmasını diliyorum. Geneldeki uygulamalar için bunu söylüyorum. Çünkü iktidar yandaşı olan, hatta kendisi iktidar olmuş bir basının ülkenin huzur ve güvenliği için hiçbir katkı sağlamadığını biliyoruz Bundan da umutluyum” dedi.

8 Ağustos tarihinden başlayarak Çimenlik Kalesi başta olmak üzere, Özgürlük Parkı ve diğer açık alanlarda da gerçekleştirileceğini belirtti. Başkan Gökhan; “Bu yıl Uluslararası Troia Festivalimizin 54.’sünü düzenliyoruz. Geçtiğimiz sene maalesef FETÖ terör örgütünün 15 Temmuz darbe girişimi nedeni ile festivalimizi gerçekleştirememiştik. Sadece bir Selda Bağcan konseri ile hem demokrasimize olan bağlılığımızı vurgulamıştık, hem de darbe girişimini lanetlemiştik. Bu yılki festivalimizi 9-13 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştireceğiz. Biliyorsunuz önümüzdeki yılı Troia yılı olarak yaşayacağız. Bu yıl da oradan hareketle onun bir başlangıcı olarak algılamak durumundayız. Çanakkale’yi barışın ve özgürlüklerin kenti olarak sunuyoruz. Bu da kabul gördü. Bu söylemimiz herkesin dilinde. Yerli yabancı, herkes Çanakkale’yi barışın ve özgürlüklerin kenti olarak tarif ediyor. O bakımdan sanatsal etkinliklerin çok önemi var. Bir kente barış, özgürlük kavramlarının yerleşmesini istiyorsak, elbette ki sanat gibi evrensel değerlerden faydalanmamız ve bunu kentin sokaklarına taşıyarak, halkı bu bağlamda hem bilinçlendirmek hem de bu duyguyu paylaşmamız gerekiyor. Burada biz hoşgörü, barış, paylaşma kültürü gibi misyonları yüklendik ve onları da bu kente yüklüyoruz” dedi.

 

Başkan Gökhan; “Barışın temel felsefesi şudur; hiç kimseyi ötekileştirmeden, bize benzemeyeni, bizim gibi düşünmeyeni, bizim gibi konuşmayanı sevgi ve hoş görü ile kucaklayabilirsek, onu dinleyebilirsek, dinleme nezaketini gösterirsek, o zaman barış da olur, özgürlükleri de kapsayabiliriz. Böylelikle yaşamımız da anlam kazanır. Esas olan da düşünebilme kabiliyeti olan bir varlığın düşünmesini engelleyemediğimize göre, o zaman düşünceyi ifade edebilme özgürlüğünü de savunmalıyız. Esas olan düşünce özgürlüğü değildir, düşünceyi ifade etme özgürlüğüdür. İfade etme özgürlüğü çağrımızı yenilemek istedik. Bu seneki sloganımız ‘Ey Özgürlük’. Dediğimiz gibi özgürlük kavramı içerisinde herkesin düşüncesine hoşgörü ve düşüncenin kim tarafından ifade edilirse edilsin, ona saygı ile yaklaşılmasındaki anlayışımızı ifade etmek anlamında kullanılmıştır. Kısıtlamadan yapılan tüm işler başarıya ulaşır. Bu noktada festivalimizde birbirinden değerli ve alanında önemli işlere imza atmış dünyaca ünlü müzisyenler, tiyatro sanatçıları, dans sanatçılarını, gazeteci ve yazarları kentimizde ağırlayacağız ve onlarla beraber olacağız. Ben festivalimizin tüm karanlıkların içinden geçip, bizleri aydınlatmasını diliyorum. Dünya barışını temsil eden güvercin gibi uçup bizlere umut dağıtmasını diliyorum” dedi.

Festival içeriği hakkında bilgi veren Başkan Gökhan, ilk olarak Çimenlik Kalesinde düzenlenecek etkinlikleri açıkladı. Başkan Gökhan; “Festivalimiz 8 Ağustos’tan itibaren başlayacak, ama esas etkinliklerimiz 9 Ağustos’ta başlayacak. İlk gün, 9 Ağustos’ta Yasmin Levy Çimenlik Kalesinde sahne alacak. Yasmin Levy, seferad kültüründen gelme bir sanatçı. Anadolu türküleri, müzikleri ile seslenecek. Bu türküleri kendi dilinde seslendirecek. Kariyerine Flamenko söyleyerek başlamış ve çeşitli yerlerde, konserlerde sanatçılar ile çalışmış. Bu topraklara ait olan, farklı kültür ve disiplinden gelen enstrümanları da donanmış, Latino dilinde Anadolu topraklarından gelen ezgileri söyleyen sanatçı. 10 ağustosta Los Vivancos dans grubu var. Bu 5 sene içerisinde çeşitli ödüllere ulaşmış. Bu grup 30 ülkede milyonlarca insana ulaşmış ve dünya çapında meşhur grubu Çanakkaleli hemşerilerimiz ile buluşturacağız. 11 Ağustos’ta bizden bir sanatçı var. Dünyaca ünlü perküsyon sanatçısı Burhan Öçal. Geçen sene getirecektik, ancak 15 Temmuz nedeni ile yapamadığımızdan dolayı getirememiştik. Burhan Öçal’ı tanıtmama gerek yok. Hepimizin yakından tanıdığı, beğendiği bir sanatçımız. Onu 11 Ağustos’ta Çimenlik Kalesinde izleyeceğiz. 12 Ağustos’ta Çimenlik Kalesinde Moskova Devlet Balesinin seçkin bir topluluğun gelecek. Kendilerine özgü bir grup tarzları var ve bunu izleyeceğiz. Kuğu Gölü Balesini bizler ile paylaşacaklar. 13 Ağustos’ta Livaneli Korosu ve Orkestrası sahne alacak. Zülfü Livaneli koroda söylemiyor, ama onun yetiştirdiği genç yeteneklerden oluşan bir koro sahne alacak. Konserin de son şarkısının da malum olarak ‘Ey Özgürlük’ olacağını tahmin ediyoruz. Bu konser de bir de sürprizimiz olacak. Belediyemizin Altın Yıllar Yaşam Merkezinde Demli Sesler Koromuz var. O korodan bazı hemşerilerimiz de onlar ile birlikte söyleyecekler. Bu şekli ile Çimenlik Kalesi programımız tamamlanmış olacak” dedi.

 

Özgürlük Parkında gerçekleştirilecek olan etkinlikler hakkında bilgi veren Başkan Gökhan; “Özgürlük Parkında yine aynı tarihlerde konserlerimiz olacak. 9 Ağustos’ta festivalin ilk günü Gülay ile türkülerimiz ile özgürlüğe sesleneceğiz. 10 Ağustos’ta yerel bir gurubumuz var, Grup Ezgi. 11 Ağustos’ta Niyazi Koyuncu konseri var. 12 Ağustos’ta Yaşar Konserimiz var. 13 Ağustos’ta gençlerin çok yoğun talep ettiği Aydilge ile beraber olacağız” dedi.

 

Troia Festivali Kapsamında düzenlenecek olan söyleşi programını da açıklayan Başkan Gökhan; “Söyleşilerimize gelince; Ümmiye Koçak geliyor. Ümmiye Koçak, Adana’nın Çelemli Köyünde doğmuş ve ilkokuldan sonra okula gitmemiş. Okuduğu kitaplar ile kendini geliştirmiş. İlk okuduğu kitap, Maksim Gorki’nin Ana adlı kitabı olmuş. Daha sonra kendini geliştirmiş ve evlendikten sonra Mersin’in Arslan Köyüne giden Ümmiye Koçak, Arslan Köy Kadınlar Tiyatro Topluluğunu kurmuş. İlk oyunları da Remzi Özçelik’in Taş Bademler adlı oyunu olmuş. Daha sonra da kendi hikayelerinden oluşan bir oyun derlemiş. Kadının feryadı adlı oyunu sahneye taşımış ve Hasret Çiçekleri adlı oyunu ile 2006 yılında Sabancı Uluslararası Adana Festivali’nde sahne almış. Daha da enteresan bir bilgi tarlalarda çalışarak kazandığı paraları biriktirerek kadına karşı şiddet sorununu anlatan, uzun metraj sinema filmini yazmış ve yönetmiş, 49. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde de Galası yapılmış. New York Avrasya Film Festivali’nde sinemada en iyi Avrasyalı kadın sanatçı ödülünü kazanmış. Bu hanımefendinin bütün bu yaşam hikayesini 9 Ağustos’ta Halk Bahçesi’nde kendi ağızından dinleyeceğiz. 10 Ağustos’ta Fatih Portakal geliyor. Fatih Portakal’ı biliyorsunuz, Fox TV’den. İnsan ve sorgulama konusunda televizyon ekranlarının her akşam nasıl yorumlar yapacak diye merakla beklediğimiz bir isim. İnsan ve Sorgulama konusunda bir söyleşi yapacak. 11 Ağustos’ta da Prof. Dr. Aziz Korukman Türkiye’deki Enerji Politikalarının Ekonomiye Etkileri adında bir söyleşi yapacak. Bunların hepsini halk Bahçesi’nde olacak. Bunlar da bu festivalin Halk Bahçesi’ndeki söyleşi ayakları olacak” ifadelerini kullandı.

 

Tiyatro etkinlikleri hakkında bilgilendirmede bulunan Başkan Gökhan; “Amfi tiyatrodaki etkinliklerimiz de Arslan Köy Kadınlar Tiyatro Topluluğu’nun  'Baba Ben Geldim' adlı oyunu var. 13 Ağustos’ta da Ankara Sanat Tiyatrosu’nun ‘Ödenmeyecek, Ödemiyoruz’ oyunu ile festivaldeki yerini alacak. Bunları da orda izleme fırsatı bulacağız. Sergilerden ise Çanakkale Seramik Müzesi’nde Ara Güler’in Çanakkale’si var. Ara Güler’in çok uzun yıllar önce Çanakkale’nin değişik tarihi fotoğraflarından oluşan bir sergi ayın 9’undan itibaren olacak. Yazar Sanatçı Evi’nde afiş yarışmasının eserleri sergilenecek. Oldu Canım adlı sergi Türkan Saylan Sosyal Tesisleri’nde, Özgür Ruhlu Kadınlar da Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde yerlerini alacaklar” dedi.

 

Festival kapsamında spor etkinliklerinin de yer alacağını ifade eden Başkan Gökhan; “Biliyorsunuz spor etkinliklerimiz de var. Hem spor var, hem yerel müzisyenlerimiz konser veriyorlar. Yerel müzik grupları, Roman Saz Grubu, Boğaz Saz Grubu ve Grup Hedon da Çağlar Kaynak Basketbol Sahasında konserler verecek. Yine Çağlar Kaynak Basketbol Sahasında, 23. Sokak Basketbol Turnuvası her yıl olduğu gibi bu yıl da yapılacak. 25. Uluslararası Troya Açık Satranç Turnuvası olacak. Troya Futbol şenliği olacak. Anafartalar Spor Salonu’nda 15. Troya Briç Turnuvası yapılacak. Bu arada 2. Uluslararası Boğaz Film Festivali de, Troia Festivali kapsamında yer alacak. Bu da 10-12 Ağustos tarihleri arasında Güzelyalı Çamlık Park’ta gerçekleşecek” dedi.

 

Festival kapsamında çocuklar için de etkinliklerin yer aldığını belirten Başkan Gökhan; “Çocukları da elbette unutmadık her yıl olduğu gibi Halk Bahçesi’nde her gün 17.00 ile 20.00 arası çocuklar için oyun, dans, drama atölyeleri, masal, animasyon grupları yer alacak. Böylece 9-13 arası müzik, sergi, söyleşi, spor ve çocuklara yönelik etkinlikle bu günü gerçekleştirmiş olacağız. Açılışımızı yine ayın 8’i gibi planlamaktayız. Onu da yine basına duyurusunu yapacağız” dedi.

 

Festivalin bütçesi hakkında da bilgi veren Başkan Gökhan; “Bu halkın parası ile yapıyor. Bunu saklamanın manası yok. Burada sanatçıların her biri son derece değerli sanatçılar. Bu sanatçıları getirdiğimizde, insanlar nasıl para vermeden, izlerim diyerek hareket etti. Çevre illerden insanlar gelmişti. İnsanlar bunları ücretsiz izleyecek. Biz, bunu insanlara verdiğimiz zaman adam başı 11 lira tutuyor. Bunları izletip mutlu oluyoruz. Kentlilerimize para verip gidemeyeceği, ya da çok para vermek zorunda kalmasından ziyade ücretsiz olarak bu hizmeti vereceğiz. 1 Milyon 150 Bin TL’ye bütün bu festivalin ulaşım, sahne, sanatçı gibi bedelleri karşılanacak” dedi.

25.07.2017 ( 13.33 )