Anasayfa | Site Haritası

Anasayfa > ÇANAKKALE > Kardeş Kentler > OSNABRÜCK / ALMANYA > Osnabrück' ten Haberler...

Öğrenciden Mektup...

 

 

Merhaba,

Çanakkale’nin kardeş kenti Osnabrück’de bu yıl 17.si düzenlenen Uluslararası Yaz Dil Kursu’na burslu olarak katılma fırsatını yakaladım. Şu ana kadar geçirdiğim en güzel yaz tatiliydi. Hem dil öğrenme açısından hem yeni ve güzel arkadaşlıklar edinme ve farklı kültürleri tanıma açısından çok yararlı olduğunu söyleyebilirim.

Bulutların üzerinde uçarken bazı şeylerin heyecanı sizi sarmaya başlıyor bile. İndiğinizde ise Türkiye’ye nazaran biraz daha soğuk ama bir o kadar tatlı bir hava karşılıyor sizi. Gerekli ulaşım araçlarını kullanarak (ki bu çok yaygın olarak trenler oluyor ) o sevimli kente ulaşıyorsunuz… Osnabrück!

Osnabrück küçük bir kent ancak insanın sakince oturup kafasını dinleyebileceği, kendini gayet güvende hissedebileceği, trafikten, karmaşadan uzak ve Almanya’nın her kentinde olduğu gibi sistemini gayet güzel oturtmuş bir şehir. FH-Osnabrück ve Universitat Osnabrück olmak üzere iki üniversite barındırıyor bünyesinde. 17. Uluslararası Yaz Dil Kursu FH-Osnabrück’de düzenleniyor. Bu yıl 32 farklı ülkeden 94 katılımcıyla bu dil kursu gerçekten çok keyifli bir şekilde tamamlandı.

Kursun başladığı 17 ağustos günü bir seviye tespit sınavı yapıldı ve herkese genel bir program dağıtıldı. Bu programda sabah 09.00 dan öğlen 13.15 e kadar dersler yer alıyordu ve daha sonrasında spor aktivitelerinden tutun da, şehrin önemli yerlerine, çeşitli kurumlarına gezilere, eğlenceli yarışmalara, film gösterimlerine kadar her şey düşünülmüştü. Hafta sonları ise Osnabrück yakınlarında Münster, Bremen, Amsterdam… gibi gerçekten gezilip görülmesi gereken yerlere geziler düzenlendi. Tabi bu zamanların dışında kendi başınıza gezip eğlenebileceğiniz saatlerde bırakılmış size. Bana ne yaptın diye sorarsanız, bol bol gezdim =) Bir çok şehir gördüm ve bunlar arasındaki farklılıkları kıyaslama şansım oldu. Az önce bahsettiğim şehirlere ek olarak Dortmund, Hannover gibi yerlere de gittim… Hannover deyince aklıma geldi, orada bir kebapçı da yediğim Urfa kebabın tadı hala damaklarımda. Hatta Türkiye’de öyle bir kebap yemedim bile diyebilirim :D (Hannover’de Türklerin yoğun olmasından kaynaklanıyor sanırım bu) Bunun yanı sıra Amsterdam’da gezdiğimiz Madame Tussaud Müzesinin o korku dolu odalarını da hiç unutmayacağım.

Böylesine dolu bir program 14 ağustosta sona erdi ve herkese sertifikaları verildi. Hemen ertesi gün ise artık biraz daha uzaklara gitme zamanı gelmişti. Keyifli bir yolculuk sonrası ise 4 gün kaldığımız Berlin’e ulaştık. Berlin’den çok fazla bahsetmeme gerek yok sanırım. İhtişamı ve tarihi açıdan önemi tartışılmaz. Mutlaka gidilmesi gereken bir yer diye düşünüyorum.

Berlin dönüşü artık ayrılma vakti gelmişti, hatta Osnabrück’e dönmeden Berlin’de aramızdan ayrılan arkadaşlarımz da oldu. Bu ayrılıkların bu kadar zor olacağını o ana kadar hiç düşünmemiştim.

Bu bir ay bana neler kattı diye düşürsem… İlk başlarda, ‘bir ayda ne kadar öğrenebilirim ki’ diye endişe duyduğum ve hakkında hiçbir şey bilmediğim yeni bir dili, orada günlük yaşantımı devam ettirebilecek seviyede öğrendim ve başlangıç seviyesi (A1) sertifikası aldım. Hocaların öğretebilme yetenekleri şaşırtıcı, teknikleri gerçekten işe yarıyor.

İkinci olarak ise birçok şehir gezme fırsatım oldu. Kültürel anlamda bana çok şey kattığına inandığım yerler gezdim ve ilk yurtdışı deneyimim olduğu için, belki de hiç unutmayacağım anlar yaşadım.

Üçüncü olarak ise çok güzel arkadaşlıklar edindim. Çok farklı kültürler tanıdım, çok farklı insanlar… Başlangıçta bazı şeyler size çok tuhaf gelebiliyor fakat bu derecede alıştığınızı ayrılık vakti geldiğinde anlıyorsunuz ve o andan itibaren yapabileceğiniz tek şey; bu iletişimi koparmama isteği ve belki bir gün,bir yerlerde tekrar karşılaşabilme dileği oluyor…

Bu kursun düzenlenmesinde ve böyle bir bursun verilmesinde katkı sağlayan Çanakkale Belediyesi, Osnabrück Belediyesi ve FH-Osnabrück’e, çok teşekkür ediyorum.

01.10.2009

Tuğba GÜLBAY

       Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi

   Fen-Edebiyat Fakültesi-Biyoloji Bölümü