Anasayfa | Site Haritası

Anasayfa > ÇANAKKALE > Kardeş Kentler > OSNABRÜCK / ALMANYA > Osnabrück' ten Haberler...

Kardeş Kentle Sağlık Alanında İşbirliği

Kardeş Kentimizdeki Sağlık ve Hasta Bakım Okulu Osnabrück Akademisi ve Kliniği’nin Başkan Yardımcısı Akın Şen, Öğretim Görevlisi Tina Grüter, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı makamında ziyaret etti.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Çanakkale Sağlık Yüksekokulu ile Osnabrück Akademisi ve Kliniği okulları arasında mesleki  değişim programının temelleri atıldı. 

‘CanOs’ (Çanakkale-Osnabrück) olarak adlandırılan Proje her iki okulda yürütülen eğitim-öğretim faaliyetlerin bir parçası olan Hasta Bakımı ve Hemşirelik eğitimlerini kapsayan bilgilerin karşılıklı öğrenilmesi, hedeflenen kültürlerarası ortaklığın odak noktasının oluşturulması amaçlanıyor.

2011 yılından itibaren gerçekleştirilecek olan öğrenci değişimi ile özellikle hasta bakım personeli, başka bir kültüre sahip hastaların ihtiyaç ve istekleri konusunda daha çok bilgi sahibi olabilecek.

Başkan Gökhan bu tür Projelerin Kardeş Kent Elçilerin katkılarıyla çok daha kolay hayata geçirebileceğini söyledi. “Bu güzel Proje hem Osnabrück kentinde hem de Çanakkale’de kültürel anlayışların geliştirilmesinde, farklı kültürlere karşı tolerans göstermesinde ve aynı zamanda elde edilecek olan deneyimler adına(öğrenciler için) her iki tarafa büyük katkı sağlayacaktır. Yerel yönetim olarak bizde çalışmalar için destek vereceğiz” dedi.

Ziyarete, ÇOMÜ Sağlık Meslek Yüksek Okulu Müdürü Metehan Uzun, Müdür Yardımcısı Fehmi Volkan Akyön ve ilgili bölüm başkanları da katıldı.