Anasayfa | Site Haritası

Anasayfa > ÇANAKKALE > Kardeş Kentler > OSNABRÜCK / ALMANYA > Osnabrück' ten Haberler...

Kardeş Kentimizden Mektup Var

Burs kazanan Nazife Şen Osnabrück’ten bahsediyor...

Kardeşkent Osnabrück ve Çanakkale Belediyeleri arasındaki işbirliği çerçevesinde Osnabrück Yüksek Okulu, 19. Uluslararası Yaz Dil Kursu bursunu bu yıl Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrencisi Nazife Şen kazanmıştı...

 Nazife Şen, aşağıdaki yazısında ilk tecrübelerinden bahsediyor;

“Osnabrück Yüksekokulu’nun 19.Uluslararası Dil Kursu’na katılmak benim için büyük bir şans. Burada 28 farklı ülkeden gelen 73 öğrenci var. Hergün bir etkinliğimiz oluyor... Haftada 25 saat Almanca dersi görüyoruz. Münster ve Bremen kentlerine gittik, Amsterdam ve Berlin’i de gezeceğiz. Thai bo ve zumba kurslarımız var ve voleybol oynuyoruz. Hocalarımızın yardımıyla Osnabrück’ün tarihini öğreniyoruz. Osnabrück halkıyla sürekli iletişim halindeyiz, insanlarla röportajlar yapıyoruz. Misafirhane de her aksam dizi izleyip dizi hakkında tartışıyoruz. Osnabrück Kültür geceleri, tiyatrolar, konserler, festivaller gibi birçok etkinlikte bulunma fırsatı buluyoruz.  Her gün yeni bir şeyler öğreniyorum. Burada öğrendiğim en önemli şey ise, farklı kültürlerden gelmiş olmamıza rağmen çok iyi arkadaşlıklar kurulabildiği oldu. Nereden geldiğimiz, hangi dili konuştuğumuz, hangi dine inandığımız önemli değil. Yeni, değişik kültürleri tanımaya çalışıyorum. Burada bulunduğum için çok mutluyum

Nazife Şen'in Almanya Görüntüleri...

2012 yılında da bir burs imkanı sunulacak ve kamuoyu bilgilendirilecektir.

Post aus der Partnerstadt- Gewinnerin des Stipendiums Nazife Şen berichtet von Osnabrück

Studentin der Onsekiz Mart Universität Çanakkale Nazife Şen gewann das diesjährige von Çanakkale’s Partnerstadt Osnabrück und der Hochschule Osnabrück zur Verfügung gestellte Stipendium für einen einmonatigen Deutschsprachkurs in der Partnerstadt. İn einem Schreiben teilt Nazife Şen ihre ersten Eindrücke mit.
“Am 19. Internationalen Sommersprachkurs der Hochschule Osnabrück teilzunehmen ist eine grosse Chance für mich. Hier gibt es 73 Kursteilnehmer, die aus verschiedenen Ländern kommen.
 Wir beschäftigen uns  immer mit etwas. Wöchentlich haben wir fünf Stunden Sprachunterricht. Wir haben Tagesexkursionen nach Münster und Bremen unternommen und werden noch  nach  Amsterdam und Berlin fahren. Wir treiben Sport, z.B. Thaibo, Zumba und Volleyball. Mit Hilfe unserer Tutoren versuchen wir die Geschichte von Osnabrück zu lernen. Wir schliessen Kontakt mit den Einwohnern von Osnabrück, z.B. während einer Stadtrallye oder Umfragen. Im Gästehaus der Hochschule sehen wir jeden Abend eine deutsche Serie, im Anschluss diskutieren wir darüber.
Die Stadt hat viel zu bieten, unter anderem Kulturnacht, Theater, Konzerte, Feste. Manchmal gehen wir auf Kneipentour und Parties. Ich lerne jeden Tag Neues. Das Wichtigste was ich hier gelernt habe ist, dass auch Menschen die aus sehr unterschiedlichen Teilen der Welt kommen, feste Freundschaften schliessen können.
Es ist nicht wichtig woher wir kommen, an welche Religion wir glauben, welche Sprache wir sprechen, aus welcher Kultur wir stammen.
İch versuche neue und verschiedene Kulturen kennenzulernen und bin deshalb sehr glücklich darüber,  hier sein zu können.”
2012 wird erneut ein Stipendium vergeben.