Anasayfa | Site Haritası

Çanakkale Kent Müzesi Ve Arşivi'nde Kent Üzerine Sohbet Serisinin İkincisi Gerçekleştirildi…

 

11 Ekim 2017 Çarşamba günü ÇOMÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü ortaklığında gerçekleştirilen sohbette Doç. Dr. Arzu Başaran Uysal ile “Mahalle Yönetimleri, Katılımcı Planlama, Berlin Örneği” konuşuldu.

Berlin’de yoksul mahallelerde gerçekleştirilen “Sosyal Şehir Programı” projesinden yola çıkan Doç. Dr. Uysal, örnekler üzerinden bir sunum gerçekleştirdi. Uysal, ilk olarak Berlin’in toplumsal yapısından ve tarihindeki önemli olaylarla uğradığı dönüşümlerden bahsederek başladı. Uysal ayrıca teknoloji sonrasında sanayinin azalması ve yoğun olan işçi sınıfının bu durumdan olumsuz etkilenmeleri ile beraber gelen yoksulluk artışına değindi. Bu çalışmanın, mahalle-tabanlı bu programın işleyişini, mahalle meclislerinin oluşma ve karar verme süreçlerini, mahalle meclislerinin bütçelerini hangi projeler için kullandığını, mahalleli katılımının ne ölçüde gerçekleştiğini ve katılım önündeki engellerin neler olduğunu irdelediğini söyledi. Uysal, Berlin’deki Türk gettolarının programdan ne ölçüde etkilendiğini de cevaplamaya çalışıldığını sözlerine ekledi. Sunumun ardından Türkiye geneli ve Çanakkale özelinde dezavantajlı mahalleler için pek de bir şey yapılmadığı eleştirisini yapan Uysal, kent bazında neler yapılabileceğine dair düşüncelerini paylaşıldı. Uysal’ın sunumu sohbete katılan konukların sorularının ardından kent üzerine tartışmalar sohbet serisinin her ayın üçüncü çarşambasında kentliler ile buluşmaya devam edeceğinin duyurusu ile sona erdi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi Toplantı Salonu’nda 18 Ekim 2017 Çarşamba saat 18.00’da Ahmet Kolkoparan kolaylaştırıcılığında “Eski Kent Fotoğrafları Okuma” gerçekleştirilecektir.

12.10.2017 (14:25)