Anasayfa | Site Haritası

Zabıtadan Zehirli Mantar Uyarısı…

 

 

Çanakkale Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Salı günü Pazar Yerinde yaptığı denetimde doğadan toplanarak satışa sunulan 5 kilogram civarında mantara el koyarak imha etti.

Doğadan gelişi güzel toplanması nedeni ile zehirli olabilme ihtimallerine karşı toplanan mantarlar, istenmeyen zehirlenme olaylarının yaşanmaması için Zabıta ekiplerince imha edildi. Zabıta ekipleri, zehirli olma ihtimali bulunan yabani mantarların satışına izin verilmeyeceğini belirterek, son dönemlerde mantar zehirlenmelerinin artması nedeni ile denetimlerin devam edeceğini ifade ettiler. Pazarda satılacak olan mantarların etiketli, ambalajlanmış olması gerektiğini belirten ekipler, ayrıca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca üretimine onay verilen, işletme kayıt belgesine de sahip olması gerektiğini ifade ettiler.

Doğadan toplanan ve pazarda satışa sunulan yabani mantar ve üretim yeri ile menşei belli olmayan mantarların zehirlenmelere neden olabileceği uyarısında bulunan ekipler, mantar zehirlenmelerinde geriye dönüşü mümkün olmayan sonuçlar yaratabileceği gibi, ölümcül zehirlenmelere de yol açabileceğini vurguladı. Ekipler kentlileri pazarda satılan ambalajsız ve etiketsiz mantarlardan uzak durulması gerektiğini belirtirken, pazar esnafına da menşei belli olmayan mantar satmamaları konusunda uyarıda bulundu.

08.11.2017 ( 13.55 )