Anasayfa | Site Haritası

Cumhuriyetin Kentinde Ata'mızı Sevgi Ve Özlemle Andık…

 

 

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebediyete intikalinin 79. yıldönümünde bir kere daha saygı, minnet ve özlemle andık.

“Benim naçiz vücudum, bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır” sözleri ile en büyük eseri olan Türkiye Cumhuriyetini ve devrimlerini bize miras bırakan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, düzenlenen törenlerle kentin dört bir yanında anıldı. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen anma törenine Vali Orhan Tavlı, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mithat Kemal Algül, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Milletvekilleri Avukat Muharrem Erkek ile Bülent Öz’ün yanı sıra, kurum ve kuruluş temsilcileri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, askeri erkan, öğrenciler ve kentliler katıldı. Tören, Valilik, Boğaz ve Garnizon Komutanlığı ile Belediye Başkanlığı çelenklerinin Atatürk Anıtına sunulmasıyla başladı.

Çelenk sunumlarının ardından, saat 09.05’te tüm ülkede olduğu gibi Çanakkale’de de hayat bir kez daha durdu. Ti sesiyle beraber, sirenler eşliğinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk için iki dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Bayraklar yarıya indirilirken, Atatürk Anıtı etrafında meşaleler yakıldı. Meydandaki yoldan geçen kentliler de eşlik ederken, trafikte araçlarından inenler de Atatürk’e saygı duruşunda bulundu. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen anma töreni, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından sona erdi.

Saygımız Sonsuz, Minnetimiz Büyük…

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk için Çanakkale Belediyesi hizmet binası ve ek binası önünde de anma programı gerçekleştirildi. Törende Belediye Başkan Yardımcıları, daire müdürleri ve belediye personeli, saat 09.05’te Atatürk için saygı duruşunda bulundu.

Gençler Ata’larını Unutmadı

Atatürk’ün, “Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz” diyerek Cumhuriyeti emanet ettiği gençler de Ata’larını unutmadı. Kordon boyunda bulunan Atatürk Anıtı önünde buluşan gençler, saat 09.05’te Atatürk için saygı duruşunda bulundular.

10.11.2017 ( 15.10 )