Anasayfa | Site Haritası

“Entegre Su Projeleri” İçin Teknik Yardım Projesi İmza Töreni Ankara'da Düzenlendi

Avrupa Birliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Belediyeler arasında, sağlıklı içme ve atık su sorununu çözecek “Entegre Su Projeleri”  için Teknik Yardım Projesinin mutabakat zaptı Ankara'da düzenlenen törenle imzalandı.

İmza törenine, Çanakkale Belediyesi’ni temsilen Belediye Başkan Yardımcısı Adnan ALBAYRAK, Su ve Kanalizasyon Müdürü Mehmet Zafer KARACA ve Temizlik İşleri Müdürü Aysun KAVCAR katılım sağladı.

Entegre su projeleri kapsamında, Avrupa Birliği yatırım fonlarından faydalanılarak otuz yıllık projeksiyon ile Çanakkale’nin su ve atık su yönetimi projelendirilecek olup, yapılacak önceliklendirme sonucunda ilk beş yıldaki öncelikli projelerin Fizibilite çalışmaları ve ÇED çalışmaları yapılarak bu projeler Avrupa Birliğinden alınacak fonlarla finanse edilecektir.

Proje ile içme suyu ve atık su projelerinin tesis yapım maliyetinin, yüzde 85'i AB hibesi,  yüzde 6’sı Çevre Şehircilik Bakanlığı hibesi ile karşılanması, Belediyelerin ise yatırımın yüzde 9'unu üstlenmesi öngörülmektedir. Entegre Su Projesindeki Teknik Yardım Projesinin süresi 30 ay olup ilk 18 ayda IPA başvuruları tamamlanacak tır.
 
Kentlerde AB normlarında Su ve Kanalizasyon alt yapısı kurulmasını amaçlayan projeye aralarında Çanakkale'nin de bulunduğu 21 il ve ilçe imza atmıştır.

08.05.2013