Anasayfa | Site Haritası

Festivalin İkinci Gününde De Etkinlikler Hız Kesmedi...

 

50.Uluslararası Troia Festivali kapsamındaki etkinlikler hız kesmeden devam ediyor. 12 Ağustos Pazartesi günü muhteşem bir açılışla başlayan festivalin ikinci gün etkinlikleri de dolu dolu geçti.

Yarım asırı geride bırakan festivalin ikinci gün etkinlikleri kapsamında Belediye Başkanı Ülgür GÖKHAN, eşi Hale GÖKHAN ile birlikte kentin çeşitli noktalarında açılışları gerçekleşen sergileri ziyaret etti. Başkan GÖKHAN, ilk olarak Prof. Dr. Türkan Saylan Belediye Sosyal Tesisleri'nde açılışları gerçekleşen 50. Uluslararası Troia Festivali Afiş Yarışması Sergisi, Çanakkale Belediyesi Yazar Sanatçı Evi Atölyeleri Karma Sergisi ile Seramik Rölyef Islak Keçe Sergisini gezdi. El emeği, göz nuru eserleri yakından inceleyen Başkan GÖKHAN, sergilenen eserler ve gerçekleştirilen çalışmalar hakkında da bilgi aldı.

 

Başkan GÖKHAN'ın ikinci durağı ise Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nde Yörükler Derneği tarafından açılan Yörük Kültürü Sergisi oldu.

Dernek temsilcilerinin yörük poşusu hediye ettiği Başkan GÖKHAN, sergiyi oldukça beğendiğini ifade etti. Yörükler Derneği üyelerinin koleksiyonlarından oluşan ve yörük kültüründe yüzyıllardır kullanılan ev araç ve gereçleri, kıyafetler, tarım işlerinde kullanılan aletler gibi eserler diğer katılımcılar tarafından da büyük ilgi gördü.

Başkan GÖKHAN, ardından Çanakkale Belediyesi Seramik Müzesi'nde Derya ARSLAN'ın çalışmalarından oluşan Kazdağları'nda Sanat Çini ve Resim Sergisini de gezdi. GÖKHAN, özellikle Kazdağları'nda yetişen bitkilerin sanatsal açıdan sunumunu içeren sergi hakkında bilgiler aldı.

Başkan GÖKHAN, sergi ziyaretleri kapsamında son olarak Çimenlik Kalesi Muavenet-i Milliye Sergi Salonu'nda bulunan Piri Reis ve 1513 Dünya Haritası: 500 Yılın Gizemi isimli sergiyi de gezdi. Yüzyıllar önce oluşturulan haritaların seramik üzerine çizimlerinden oluşan sergi de büyük ilgi gördü.

Öte yandan, Çanakkale Belediyesi'nin çalışmalarının tanıtıldığı 'Neler Oluyor, Biliyor musunuz?' isimli sergi Troia Atı önünde festival süresi boyunca kentlilerimizle buluşacak. Yine Çanakkale Belediyesi ve Mavitay Çocukların Kültür Evi'nin ortak projesi olan Barış Atölyeleri Karma Sergisi de, Korfmann Kütüphanesi Sergi Salonu'nda sanat severlerin ziyaretine açık olacak.

FESTİVAL SPORSUZ OLMAZ


50. Uluslararası Troia Festivali etkinlikleri kapsamında Troia Festivali Futbol Şenliğinin açılış töreni ve plaket töreni de gerçekleştirildi. Hastanebayırı Semt Sahası'nda gerçekleşen etkinliğe Belediye Başkanı Ülgür GÖKHAN da katıldı. 13-15 Ağustos tarihleri arasında Fenerbahçe, Beşiktaş, Altınordu ve Hastanebayırıspor'un U-11 ve U-12 takımlarının dörtlü turnuva gerçekleştireceği etkinlikte Başkan GÖKHAN, katılımlarından dolayı takım temsilcilerine plaket takdim etti.

HALK BAHÇESİ'NDE 'ŞANS-ALGI-FARKINDALIK-BARIŞ' KONUŞULDU

 


Festival etkinlikleri kapsamında, Halk Bahçesi Telefon Kafe önünde 'Şans-Algı-Farkındalık-Barış' isimli bir söyleşi de düzenlendi. Söyleşiye konuşmacı olarak Diş Hekimi Bilge ŞİMŞEK, Mimar İsmail ERTEN, İş adamı Aşkın DEĞİRMENCİ ve Mimar Bahattin KÖYLÜ katıldı.

 Açılış konuşmasını gerçekleştiren Mimar İsmail ERTEN, festivalin ana temalarından biri olan 'barış' olgusuna bu yıl huzur ve hoşgörü kavramlarının da eklendiğini belirtti. Çanakkale'de yaşamanın ayrıcalıklarına da değinen ERTEN, festivalin ilk gününde kameralar aracılığı ile tespit edildiği üzere 50 bini aşkın kişinin, kent sokaklarında festival etkinliklerine katıldığının gözlendiğini belirterek, bu rakamın bir kentte düzenlenen festival için çok önemli olduğuna vurgu yaptı.

Aslen İstanbullu olduğu halde yaklaşık 28 yıldır Çanakkale'de yaşadığını dile getiren Diş Hekimi Bilge ŞİMŞEK ise, Çanakkale'de yaşamanın bir ayrıcalık olduğunu söyledi. Çanakkale'de var olan değerlerin kıymetini kaybetmeden önce anlamak gerektiğini ifade eden ŞİMŞEK, "Çocuklarımızı da bu değerlere sahip çıkacak şekilde, güzel yetiştirelim" diye konuştu.

İşadamı Aşkın DEĞİRMENCİ ise, Belediye Başkanı Ülgür GÖKHAN'ın festivalin açılışında yapmış olduğu konuşmanın çok anlamlı olduğuna vurgu yaparak, bu konuşmanın Çanakkale'yi çok güzel anlattığını kaydetti. "Bu kentin oluşumunda herkesi kabullenme var" diyerek sözlerine devam eden DEĞİRMENCİ, üniversitenin, turizmin ve iş dünyasının bu kent için şans olduğunu belirtti.

Mimar Bahattin KÖYLÜ de, kent içerisinde farklılıkların barış içinde olması gerektiğine ilişkin bir konuşma yaptı.  Söyleşi, katılımcıların da temaya ilişkin görüşlerini belirtmesi ve karşılıklı sohbet ile son buldu. Söyleşiye Belediye Başkanı Ülgür GÖKHAN ve eşi Hale GÖKHAN başta olmak üzere, kentliler katılım sağladı.

ÖZGÜRLÜK PARKI'NDA CAZ KEYFİ


Festivalin ikinci gününde yer alan etkinlikler kapsamında caz müziğinin önemli kadın seslerinden biri olan Jülide ÖZÇELİK, Esenler Mahallesi Özgürlük Parkı'nda bir konser verdi. Hafif batı müziği ve caz müzik üzerine eğitim alan ÖZÇELİK, akıcı ve duru sesi ile kentlilerden büyük alkış aldı.

TİYATRO ETKİNLİKLERİ DE HIZ KESMİYOR
50.Uluslararası Troia Festivali kapsamında, tiyatro etkinlikleri de unutulmuyor. Festivalin ikinci günü de, Amfi Tiyatro'da Çanakkale Belediyesi Tiyatro Topluluğu tarafından hazırlanan 'Deliler Boşandı-Yaşasın Kavuniçi' isimli tiyatro oyunu sahnelendi. Tiyatro severler, oyunu beğeni ile izledi.


VOLKAN KONAK BÜYÜLEDİ
Festivalin ikinci gün finalini ise müziği ile ülke genelinde büyük beğeni toplayan Volkan KONAK gerçekleştirdi. 'Kuzeyin Oğlu' ismiyle de anılan ünlü sanatçının konserine ise, kentlilerin ilgisi büyük oldu. Konsere, Vali Vekili Cemal YILDIZER, Belediye Başkanı Ülgür GÖKHAN ve eşi Hale GÖKHAN, CHP Çanakkale Milletvekili Serdar SOYDAN da katılırken, onbinlerce kentli, Cumhuriyet Meydanı'ndaki konser alanına akın etti.

Konserleri nedeni ile Türkiye'nin her yerini gezdiğini belirten sanatçı Volkan KONAK, Çanakkale'ye ise övgüler yağdırdı. "Çanakkale, çok özel bir şehir. Boğazsa, boğazın kralı burada. Insansa, dünyanın en hümanist, en sorunsuz insanları var" diyen KONAK, konserinde Çanakkale Şehitlerini anmayı da ihmal etmedi. KONAK, şehitler için Nazım HİKMET'in 'Kuvayi Milliye Şehitleri' isimli şiirini seslendirdi.

Yaklaşık iki saat boyunca sahnede kalan Volkan KONAK,

gerek seslendirdiği şarkılar, gerekse seyirci ile olan iletişimi ile kentlilerden tam not aldı. Konserindeki pek çok şarkısını seyircilerle birlikte seslendiren KONAK, Çanakkalelilerden büyük alkış aldı.

Konserin sonunda ise Belediye Başkanı Ülgür GÖKHAN, ünlü sanatçı Volkan KONAK'a çiçek takdim etti. Başkan GÖKHAN, festival kapsamında ülke genelinde Volkan KONAK gibi büyük beğeni toplayan sanatçıları Çanakkale halkı ile buluşturmaya devam edeceklerini belirtirken, performansı nedeni ile KONAK'ı da tebrik etti.

 

ÜÇÜNCÜ GÜN DE RENKLİ ETKİNLİKLERLE DOLU
Festivalin ikinci gününün ardından üçüncü günü de çeşitli etkinliklerle dolu dolu geçecek. Festival kapsamında bugün ( 14 Ağustos 2013 Çarşamba ), 18:30'da Halk Bahçesi Telefon Kafe önünde 'Gazeteci Siyasetçi Taksimci “Gezi”' isimli söyleşi gerçekleşecek.
Ayrıca, 21:30'da İsmetpaşa Mahallesi Muhtarlık ve Hizmet Evi önünde de halk dansları gösterileri kentliler ile buluşacak.
Festivalin üçüncü gününde de müzik eksik olmayacak. 21:30'da Çimenlik Kalesi'nde İnce Saz, aynı saatte Cumhuriyet Meydanı'nda da Gripin sahne alacak. Öte yandan yine 21:30'da Amfi Tiyatro'da İstanbul Komedi Oyuncuları Topluluğu tarafından hazırlanan 'Aşka Olan Meylim Senin Yüzünden' isimli tiyatro oyunu sahnelenecek.

Tüm kentlilerimizin katılımlarını bekliyoruz...

14.08.2013