Anasayfa | Site Haritası

Sosyal Yaşam Evleri Yaz Okulları Programlarıyla Çocuklar Hem Eğleniyor Hem Öğreniyor...

 

Çanakkale Belediyesi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Esenler, Barbaros ve Troia Sosyal Yaşam Evleri'nde 7-14 yaş arası katılımcı çocuklara yönelik düzenlenen yaz okulu çalışmaları büyük ilgi ve beğeni topluyor. Çocuklar, sosyal, kültürel ve sportif aktivitelere hem yaz aylarını dolu dolu geçiriyor hem de kendilerini geliştiriyor.

Sosyal Yaşam Evleri'nde hem profesyonel hem de gönüllü öğretmenler eşliğinde; Takı Tasarımı, Basketbol, İngilizce, Satranç, Uygulama Mutfağı, Masa Tenisi, Resim, Voleybol, Yüzme, Barış Kültürü ve Çevre Bilinci, Seramik ve Yaratıcı Sanat olmak üzere toplam 12 dalda kurs programları düzenleniyor.

Kurslardan; Takı Tasarımı, İngilizce, Satranç, Uygulama Mutfağı, Resim, Barış Kültürü ve Çevre Bilinci, Seramik ve Yaratıcı Sanat, hazırlanan haftalık program kapsamında Esenler, Barbaros ve Troia Sosyal Yaşam Evleri'nde gerçekleştirilirken, Basketbol, Voleybol, Masa Tenisi ve Yüzme kursları Çanakkale Belediyesi Spor Tesisleri'nde çocuklarla buluşuyor. Çanakkale Belediyespor’un da destelediği kurslara katılan çocuklara servis hizmeti de sunuluyor. 

RESİM KURSU

 


Gönüllü öğretmen Dilek Aybebe eşliğinde düzenlenen Resim Kursu, haftada iki saat Barbaros Sosyal Yaşam Evi'nde gerçekleştirilmektedir. Resim Kursu'nda çocukların yaratıcılığının güçlendirilmesi, duygularını resme aktarılmabilmelerinin sağlanması, özgüvenlerini kazanmada katkı sunulması hedeflenmektedir. Çocukların bir araya gelerek kaynaşma fırsatı da bulduğu Resim Kursu, hayal gücünü de geliştirmeye yardımcı olmaktadır. Resim Kursu'nda çocukların genellikle pastel boya ile çalışması sağlanmaktadır.

BASKETBOL KURSU

 


7-14 yaş aralığındaki katılımcı çocuklara yönelik düzenlenen bu kurslarda sportif faaliyetler de unutulmadı. Çocukların bir yandan fiziki açıdan gelişimlerine bir yandan da sosyal açıdan zenginleşmesine katkı sağlayan bu kurslardan biri de Basketbol Kursu... Bu kursla birlikte katılımcı çocuklarımız sosyal ve fiziksel beceriler kazanırken, aynı zamanda vücut sağlıkları da dengeye girmektedir. Basketbolun kuralları doğrultusunda alışkanlıklar kazanan çocukların sorumluluk duygularında da gelişme gözlenmektedir. Basketbol Kursundaki eğitimler, her üç sosyal yaşam evindeki çocukların katılımı ile haftada toplam iki saat boyunca verilmektedir.

SERAMİK KURSU

 


Seramik kenti Çanakkale'nin minikleri, bu sanatı küçük yaşlarda öğreniyor! Çanakkale Belediyesi'nin sosyal yaşam evlerine katılan çocuklar haftada iki saat, yüzyıllık bir geçmişi bulunan ve Çanakkale ile özdeşleşmiş bu sanatı erken yaşlarda öğrenme fırsatı yakalıyor. Seramik eğitimi, çocuklarda duygu, düşünce ve izlenimleri anlatabilmek, yetenek ve yaratıcılığı estetik bir boyutta sunabilmek için büyük önem taşıyor. Seramik Kursu'nda çocuklar, bardak, maske gibi objeler tasarlayarak üzerinde doku ve desen çalışmaları yapma imkanı buluyor. Seramik Kursu ile birlikte çocuklar, hem el becerilerini hem de konsantrasyonlarını geliştirebiliyor.

YÜZME KURSU

 


Fiziki açıdan en sağlıklı sporların başında gelen yüzme, deniz kenti Çanakkale'deki miniklerin de en büyük hobilerinden biri haline geliyor. Çanakkale Belediyesi Spor Merkezi'ndeki yarı olimpik havuzda gerçekleştirilen yüzme eğitimleri, haftada iki saat veriliyor. Beden gelişiminin ve sağlığının temel sporlarından biri olan yüzme, çocukların kas gelişimine katkı vermekte, genel dirençlerini de artırmaktadır. Keyifli bir spor dalı olması ile birlikte aynı zamanda eğlenceli vakitler de geçiren çocuklara verilen temel yüzme eğitimi, onların yaşam boyu kullanacakları becerilerden biri olacaktır.

MASA TENİSİ KURSU

 


Sosyal Yaşam Evlerinin çocuk kullanıcılarının haftada iki saat eğitimini aldıkları Masa Tenisi, aynı anda göz, kas, zihin koordinasyonu sağlamaktadır. Dikkati artırması ile de bilinen Masa Tenisi Kursu'na büyük ilgi gösteren çocuklar, fiziksel ve zihinsel olarak gelişirken, sosyalleşme imkanı da bulabiliyor.

VOLEYBOL KURSU

 


Kentli çocuklarımızın büyük ilgi gösterdiği spor dallarının başında gelen Voleybol Kursu, haftada yaklaşık iki saat boyunca Çanakkale Belediyesi Spor Merkezi'nde gerçekleştiriliyor. Çocuklara zamanı verimli kullanmayı, yardımlaşma duygusunu öğreten bu spor dalı, takım oyunu olması nedeniyle olumlu sosyal davranışların geliştirilmesine de büyük katkı sağlıyor. Çocuklar hem bireysel hem de takım halinde sportif ve sosyal açıdan beceriler kazanıyor.


BARIŞ KÜLTÜRÜ VE ÇEVRE BİLİNCİ KURSU

 


Çanakkale Belediyesi hem barışa hem de yeşile ve maviye, özetle doğaya verdiği değeri çocuklara da aşılamaya gayret ediyor. Bu kapsamda Barış Kültürü ve Çevre Bilinci Kursu, barışın ve insanın yaşadığı çevreye karşı duyarlılığının erken yaşlarda kazanılan bir davranış biçimi olduğundan hareketle hazırlanmıştır. Bu kurstan hareketle oluşturulan gruplarda, barışçıl yöntemlerle problerinin çözümü konusunda gelişimlerine destek verilen çocuklar, geri dönüşüm, doğal zenginlikler ve doğayı temiz tutma, doğanın sürdürülebilirliğine destek sunmanın yolları gibi konularda masa başı etkinleri gerçekleştirmektedir.

SATRANÇ KURSU

 
Çocukta yönetim becerisini destekleyen, süratli, doğru ve çabuk düşünebilmeye yardımcı olan Satranç, haftada yaklaşık iki saat boyunca çocuklara öğretiliyor. Satranç Kursu ile birlikte çocuklar olaylara doğru yorumlarla yaklaşabilme yeteneği kazanıyor. Satranç aynı zamanda kişileri düşünen, araştıran, yargılayan bireyler haline getirerek yaratıcılıklarında özgür bırakan bir ortam hazırlıyor.

İNGİLİZCE KURSU

 


Yabancı dil öğrenmenin öneminin her geçen gün arttığı günümüz dünyasında global bir dil haline gelen İngilizce, Sosyal Yaşam Evleri'ndeki katılımcı çocuklarımıza gönüllü öğretmen Sevil Kırılmaz tarafından öğretiliyor. İngilizce kursunda, gramer derslerinin yanısıra, çocukların konuşma ve yazma yeteneklerini de geliştirme açısından bir çalışma programı hazırlanmıştır.


TAKI TASARIMI KURSU

 


Çocukların el becerilerini geliştiren, görsel estetik anlayışlarına katkı sağlayan Takı Tasarımı Kursu, belki de onlara ileride iş imkanı sağlayacak olması ile de dikkat çekiyor. Takı Tasarımı Kursu'nda çocuklar, küpe, kolye, bileklik gibi tasarımlar yaparken, düğümler atarak, boncuklar dizerek dizayn ve estetik becerilerini de her geçen gün geliştiriyor.

YARATICI SANAT KURSU

 

Hayal gücünün gelişimine büyük katkı sunan Yaratıcı Sanat Kursu'nda atık materyallerin değerlendirilmesi de söz konusu oluyor. Çocuklar bu kursla birlikte kendi iç dünyalarını ürettikleri ürünlere yansıtarak somut hale getiriyor. Yaratıcı Sanat Kursu'nda, deniz taşları, midye kabukları, çam kozalakları gibi doğaya ait materyallerde kullanılarak, çeşitli ürünlerin meydana getirilmesi sağlanıyor.

UYGULAMA MUTFAĞI

 
Çocukların gelişiminin önemli bir parçası olan sağlıklı beslenme, Sosyal Yaşam Evleri'ndeki bu kurslarda ele alınıyor. Kendi ürettikleri ürünlerin heyecanını yoğun olarak yaşayan çocuklar, bu kurs ile birlikte farklı bir yeteneklerini de keşfetme imkanı buluyor. Başta sağlıklı ürünlerin tüketilmesi konusundaki bilinçlendirme çalışmaları olmak üzere, besinlerin görsellik ve estetik bir sunumla hazırlanması da Uygulama Mutfağı'nda verilen eğitimler arasında yer alıyor.

Çanakkale Belediyesi'nin bünyesinde bulunan Barbaros, Esenler ve Troia Sosyal Yaşam Evleri'nde Temmuz ayının ilk haftasında katılımcı çocuklara yönelik olarak başlatılan bu kurslar, 29 Ağustos 2013 tarihinde sona erecektir.