Anasayfa | Site Haritası

Mahalleyi Bir De Kadınlardan Dinleyin!

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi Eyüp Görgüler Süreli Sergi Salonu'nda 'Kentte Kemalpaşa Mahallesi' süreli sergisi ilk gün buluşması gerçekleşti. Serginin en önemli özelliklerinden biri ise, Kemalpaşa Mahallesi'nin kadın sakinlerinin hikayelerinin derlenmiş olması...
“Kentte Kemalpaşa Mahallesi” süreli sergisi ilk gün buluşmasında açılış konuşması yapan Müze koordinatörü Cevat İnce serginin sürecini konuklar ile paylaştı. İnce, “Müzemizin de içinde bulunduğu kentin ilk yerleşim yerinin büyük bölümünü de içine alan Kemalpaşa Mahallesini sakinlerinden dinledik. Bundan önceki sergilerimiz çoğunlukla erkeklerin gözünden iken bu sergimiz kadınların bakışı ile şekillendi. Sergide, Müyesser Ertuğrul, Bahriye Uzun, Emine Gümüş, Meral Arbaş, Nihal Kadıoğlu, Emine Peker, Fatma Halise Özoral, Meserret Yeldan, Mübeccel Erkek, Nihal Yarar ve Şennur Kalfa olmak üzere 11 kadınla röportaj yaptık. Ulaşamadıklarımızı da Çarşamba sohbetlerinde katkı vermek üzere Müzemize bekliyoruz. Kemalpaşalı kadınların yanı sıra bizimle fotoğraf arşivini paylaşan Şahabettin Kalfa’ya da teşekkür ederiz” dedi.

İlk gün buluşmasında bir konuşma yapan Kemalpaşa Mahalle Muhtarı Şebnem Kumtepe, kadınların mahalleye kattıkları ruhu aktarmak istediklerini ve mahallenin yeniden canlanması için de bu serginin bir ön çalışma olmasını dilediğini söyledi. Belediye Başkan Vekili Fatma Sağlam Olcaytu ise kadınların mahallelerine sahip çıkmasının ve kadın odaklı gerçekleştirilen bu serginin çok önemli olduğunun altını çizdi. Konuşmaların ardından sergi ilk gün buluşması konuklarla serginin gezilmesi, eski Kemalpaşa Mahallesi’ne dair anıların paylaşılması ile sona erdi.

8 Ocak 2013 tarihine kadar açık kalacak olan sergi Pazartesi hariç her gün 09.00 – 17.00 saatleri arasında Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi Eyüp Görgüler Süreli Sergi Salonu’nda ziyaret edilebilir. Diğer yandan, Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 27 Kasım 2013 saat 18.00’de Kemalpaşa Mahallesi muhtarı Şebnem Kumtepe ile “Kemalpaşa Mahallesi Üzerine” sohbet gerçekleştirilecektir. 

21.11.2013