Anasayfa | Site Haritası

6. Müzeler Buluşması Gerçekleşti...

Çanakkale Belediyesi Kent Müzesi ve Arşivi koordinatörlüğünde “Müzeler Buluşması”nın 6.'sı 7 – 9 Mart 2014 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Çanakkale Deniz Müzesi, Çanakkale Arkeoloji Müzesi, Çanakkale Seramik Müzesi ve Folklor Araştırmaları Vakfı ortaklığı ile gerçekleştirilen etkinlik 7 Mart 2014 tarihinde Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde başladı, 8 ve 9 Mart’ta Çanakkale Deniz Müzesi’nde devam etti.

Etkinlik ikinci günü, açılış konuşmasının ardından Prof. Dr. Ali Osman Uysal başkanlığında başladı. Birinci oturumda, Prof. Dr. Muhtar Kutlu “Somut Olmayan Kültürel Miras Kültürünün Korunması ve UNESCO”, Metin Turan “Kent ve Bellek”, Alpaslan Santur “Somut Olmayan Kültürel Mirasın Müzelenmesi Çerçevesinde Açık Hava Müzeler ve Halkbilim Müzeleri” başlıklı sunumlarını yaptı.

İkinci oturum Nilüfer Zeynep Özçörekçi Göl’ün “Somut Olmayan Kültürel Miras Değeri Karagöz’ün Müzelenmesi Üzerine Görüşler”  başlıklı sunumu ile başladı. Bu sunumun ardından oturum, Bursa Karagöz Müzesi katılımcıları tarafından “Karagöz Müzesi” üzerine bir sunum ve Ercan Aksal yönetiminde bir tasvir yapım atölyesi gerçekleştirildi.

Üçüncü Oturum, Doç. Dr. Cumhur Aslan başkanlığında Mümtaz Fırat’ın “Çanakkale’de Somut Olmayan Kültürel Mirasın Tespiti ve Envanter Çalışmaları” sunumu ile başladı. Bunun ardından Ömer Gözükızıl “1915 Çanakkale Savaşları ve Menkıbelerine Bir Bakış”, Doç. Dr. Rüstem Aslan “Troia Üzerine Destanlar”, Yrd. Doç. Dr. Deniz Ünsal ise “Troia Müzesi Projesi Sergi Dilinde Troia Destanlarının Etkisi ve Kullanımı” başlıklı konuşmalarını gerçekleştirdi.

Oturumların ardından Bülent Özden moderatörlüğünde bir forum gerçekleştirildi. Panelist ve konuşmacılar soru cevap şeklinde konuşmalarını sürdürdü.

Müzeler Buluşmasının üçüncü ve son gününde ise Çanakkale Deniz Müzesi Konferans Salonu’nda Bursa Karagöz Müzesi tarafından iki seans halinde bir Karagöz Oyunu sergilendi.

11.03.2014 ( 13.25 )