Anasayfa | Site Haritası

Çomü'de Yeni Medya Tartışıldı...

Bu yıl ilki gerçekleşen Uluslararası Yeni Medya-Yeni Yaklaşımlar Konferansı, 8 Mayıs Perşembe günü ÇOMÜ Troia Kültür Merkezi'nde başladı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) İletişim Fakültesi ve Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Çanakkale İl Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen Uluslararası Yeni Medya- Yeni Yaklaşımlar Konferansı, 'Sosyal Medya ve Yeni Politikalar' başlığı altında düzenlendi. 8-9 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen konferansın açılışına ise, Başbakanlık Basın, Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Aydın Şirin, Belediye Başkan Vekili Rebiye Ünüvar, Basın, Yayın ve Enformasyon İl Müdürü Murat Dereli ile akademik personel ve öğrenciler katıldı.

Gelişen teknoloji ile birlikte ortaya çıkan sosyal medya kavramının etkileri ve bununla birlikte gelişen yeni yaklaşımların tartışıldığı konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, sanal dünya ile birlikte gelen değişimin yakalanması gerektiğini ifade etti.

İletişim kaynaklarının ve geleneksel medyanın, sosyal medya kavramı ile birlikte yeniden şekillendiğine vurgu yapan Basın, Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya ise,

"Bugün artık sadece okuyan değil, okuduğunu paylaşan, yorum yapan, tartışan, beğenisini ve hoşnutsuzluğunu dile getiren, eleştiren bir okur kitlesine haber yapılmaktadır. Bu da iletişimin, eğitimin ve gazetecilik pratiklerinin ve bu konuda yapılan çalışmaların tekrar gözden geçirilmesi ve yeni medya anlayışına nasıl uyum sağlanabileceğinin araştırılmasını gerek kılmaktadır" diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından başlayan oturumlar ile birlikte yeni medya geniş bir çerçevede ele alınarak, katılımcı konuşmacılar ve dinleyiciler tarafından tartışıldı.

 

Oturumlar sonunda yayınlanacak bildirilerin kitap haline getirilerek kamuoyu ile paylaşılacağı belirtildi.


 

10.05.2014 ( 13.46 )