Anasayfa | Site Haritası

Anasayfa > SOSYAL YAŞAM > Kültürel ve Sosyal Mekanlar

Altın Yıllar Yaşam Merkezi...

 

Yaklaşık 3 yıl önce temelleri atılan proje kapsamında 65 yaş ve üzeri kıdemli hemşerilerimizin sağlık ve sosyal sorunlarının tespiti amacıyla yola çıkıldı ve Çanakkale Yaşlı Atlası oluşturuldu. Elde edilen veriler ışığında, Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın da desteğiyle 2013 yılında Altın Yıllar Yaşam Merkezi Projesi’nin altyapısı oluşturuldu ve geçici binada sosyal ve kültürel pek çok hizmet verilmeye başlandı. 2015 Ekim ayında ise Altın Yıllar Yaşam Merkezi’nin yeni binası kıdemli kentlilerin tüm ihtiyaçlarına hitap edecek şekilde dizayn edilerek kullanımına sunuldu.

Altın Yıllar Yaşam Merkezi’nde sosyal ve kültürel aktivitelerin yanı sıra, kıdemli kentlilerin geçici olarak yatılı kalabileceği alanlar da oluşturuldu. Merkezdeki tüm aktiviteler ise, uzman personeller eşliğinde gerçekleştiriliyor.

Ülkenin bu örnek projesinde kıdemli kentlilerimiz, resim ve el sanatları atölyesinde el becerilerini geliştirme, yeteneklerini keşfetme imkânı buluyor. Hem çalışmaları hem de konserleri oldukça keyifli geçen Demli Sesler Korosu da Altın Yıllar Yaşam Merkezi'nin bir parçası ve gerek koro gerekse diğer müzik çalışmaları için merkezde müzik odası da bulunuyor. Merkez kullanıcıları, satranç, sudoku gibi zeka oyunlarından da büyük keyif alırken, spor ve nefes egzersizleri için özel hazırlanan spor odalarında da fiziksel aktivitelerden yararlanıyorlar. Bilgisayar atölyesinde, teknolojiyle tanışan ve kendilerini geliştiren kentlilerimiz için Merkezde, iş ve uğraşı terapisi, kahkaha terapisi, sanat terapisi, grup terapisi, bireysel psikolojik destek ve danışmanlık gibi hizmetler de veriliyor.

Kullanıcıların sağlık taramalarının yapılabilmesi için sağlık odası, ibadetlerini rahat bir ortamda gerçekleştirebilmeleri için mescit ve belirli bir süre konaklamalarını da sağlamak amacıyla konforlu bir şekilde dizayn edilmiş odalar bulunuyor. Sera ve hobi bahçesinin yanı sıra kış bahçesi ile doğayla ilişkilerini koparmayan kentliler, merkezin kafetaryasından da yararlanabiliyor. Servisle evlerinden alınıp, etkinlikler sonrası yeniden evlerine bırakılan kentliler, haftanın beş günü merkezden yararlanabiliyor.

 

İletişim bilgilerimiz: Altın Yıllar Yaşam Merkezi

Barbaros Mahallesi Lozan Caddesi No: 10

Tel: (0286) 218 34 15