Anasayfa | Site Haritası

“Sosyal Konutlar Mevkii Kentsel Yenileme Ulusal Mimari Proje Yarışması” Sonuçlandı…

 

1.lik ödülü alan proje...1.lik ödülü alan proje...

 

Çanakkale Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu “Sosyal Konutlar Mevkii Kentsel Yenileme Projesi” ulusal proje yarışması sonuçlandı. Yarışmaya 37 proje katıldı.

Jüri üç ödül, üç de mansiyona değer projeyi belirledi. Ayrıca dört projeyi de satın almayı uygun buldu.

Jürinin belirlediği “değerlendirme kriterleri” yarışmanın sağlıklı sonuçlanmasında etkin rol oynadı.

Ekonomik boyutu göz ardı etmeyen, uygulanabilir bir “tasarım ürünü” olan projeyi birincilikle ödüllendirildi.

Projeler, Hastane Bayırı Spor Tesislerinde 15 Kasım’a kadar hafta içi 10.00-12.00 / 13.30-16.00 saatleri arasında gezilebilecek, 15 Kasım Cumartesi saat 14.00’de Seramik Müzesi’nde Kolokyum düzenlenecek.

İlk üç proje 15 Kasım’dan sonra proje alanında bulunan Çataltepeliler Derneği Binasında sergilenerek yeniden kullanıcıların değerlendirmelerine sunulacak.

 

Dönüşüm Değil, Yenileme!

Birinci ödüle seçilen proje ekibinin;” Çanakkale’nin farkındalık yaratmak amacıyla üretilen kentsel politikalara ihtiyacı yoktur” yaklaşımı övgüye değerdir ve bu kentte yaşayanlar bundan onur duymalıdırlar. Tarım alanların yapılaşmaya açılmasının dengelenmesi ancak bu tür yenileme projelerinde mümkün olabilmektedir.

Yarışma, kentteki yapı stoğunun katılımcı dönüşüm senaryoları ile ele alınmanın bir örneği olarak tanımlanabilir.

 

  1. Seçilen Projede Ana Tema “Mavi – Yeşil Bir Odak”

Tuğsavul Caddesi boyunca düşünülen ticari işlev koridoru, zemini çökertilmiş sokakla birlikte iki katlı bir “alış-veriş sokağı” olarak planlanmıştır. Sokak; yürüyen merdivenler ve asansörlerle katlar arası erişimi sağlamakta, kentsel açık ve yeşil alanlarla buluşma gerçekleştirilmekte, Sarıçay rekreatif alanı ile bütünleşmektedir. Çok işlevli bir amfi, meydanın altında planlanan kültür merkezi içinde çok amaçlı salon, kitaplık, atölye ve derslikler projenin sosyal donatısını oluşturmaktadır. Güneşlenme, Tuğsavul Caddesi yönüne hakim yöneliş, blokların dizilişleri ve kendi içlerindeki dengeleri, üçüncü boyutun “ele alınışı” projenin başarısında etkili olmuştur. Önerilen sistemde bütün daire tipleri 8Mx7.25 Metrelik temel modüller üzerinden üretilmiş ve türetilmiştir. Beş kat podyum ve zemin üzerinden itibaren kimi yerde on üç kata yükselen blokların temeli radye sistem, asmolen döşeme ve açıkları ise 7Metre olarak planlanmıştır.

Proje farklı büyüklükte 1514 daireden, çarşıdan, 1786 araç kapasiteli otoparktan, teknik servislerden oluşmaktadır.

23.10.2014 ( 13.21 )