Anasayfa | Site Haritası

Çanakkale’Den Yırca’Ya ‘Zeytinli’ Destek…

Çanakkale’de geçtiğimiz hafta sonu anlamlı bir etkinliğe imza atıldı. Soma’ya bağlı Yırca’da termik santral kurulacağı gerekçesiyle 6 bin zeytin ağacının kesilmesinin yankıları sürerken, Esenler Mahallesi’nde zeytin fidanı dikimi yapılarak ‘Yırca Zeytin Bahçesi’ oluşturuldu.

Esenler Mahallesi’nde gerçekleşen ve Çanakkale Çevre Platformu tarafından düzenlenen etkinliğe Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da destek verdi. Gökhan, etkinlikte yaptığı konuşmada, “Zeytinlikler çok önemli üretim merkezleridir, kutsal ağaçlardır. Zeytinlikler doğanın nefes alıp verdiği yerlerdir. Nitekim, yine bir termik santral uğruna Yırca'da 6 bin ağaç katledildi. Karşılığı ise yine çevreyi kirletecek bir yatırım. Mahkemenin de sonucu beklemeden, hatta sonucunu bilerek katlettiler. Ama ülkedeki bu tepki, herhalde mecliste bekleyen zeytin yasasına engel olacaktır. Özellikle bizim Çanakkale için çok önemli bir bitkidir, bir meyvedir zeytin. Dolayısıyla bu yörenin de ekonomisiyle yakından ilgili bir ağaç. O bakımdan biz de bu parkımızı zeytinlerle doldurmayı ve Yırca'nın unutulmaması, dalgınlığa düşmememiz ve bu hükümetin ısrarla zeytinliklere yapmayı düşündüğü tecavüzlere engel olmak için böyle bir etkinlik yapıyoruz” diye konuştu.

Başkan Gökhan, Çanakkale’de de termik santrallere karşı büyük mücadelelerin devam ettiğinin altını çizerek, “Çanakkale'de biliyorsunuz, termik ile ilgili büyük bir mücadele yapılıyor. Burada da çamlarımız, ağaçlarımız hatta şimdi Bayramiç'te kestanelerimiz yok olma noktasında. Biz ağaçlarımızı, zeytinliklerimizi korumak için mücadele ediyoruz. Doğadan yana olanlar kazanacaktır, onda hiçbir şüphe yoktur” diye konuştu.

Konuşmaların ardından ise katılımcılar alanda zeytin fidanı dikiminde bulundu.

18.11.2014 ( 13.06 )