Anasayfa | Site Haritası

Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) Çanakkale Yerel Yönetimler Okulu Çanakkale’De Gerçekleşti

 

 

Çanakkale Belediyesi’nin de desteklediği Çanakkale Yerel Yönetimler Okulu çalışması, hafta sonu kentimizde gerçekleşti.

Yerel yöneticilere yönelik bilgi paylaşımlarından oluşan iki günlük programın açılış törenine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan başta olmak üzere, ilçe ve beldelerin belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, yerel yöneticileri ve parti üyeleri katıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Başkan Gökhan, Yerel Yönetimler Okulu çalışmasının konu başlıklarının çok iyi seçildiğine değinerek, eğitimin faydalı olacağına inandığını belirtti. Gökhan, “Sosyal demokrasi anlayışının özellikle son 20 yılda, sosyalizmden gelen yansımaların ötesinde çok farklı noktalara gittiğini biliyoruz. Sadece Avrupa’da değil, Güney Amerika ve başka ülkelerde de sosyal demokrasi kavramının farklılaştığını görüyoruz. Artık yeni bir kavram, olmazsa olmaz bir kavram; katılımcılık kavramı işin içine girdi. Artık, çoğunlukçuluk kavramı var. Yani halkların yönetimi birlikte yönlendirdiği bir sürece geldik. Bunun içerisinde en önemli nokta olarak; başta demokrasi, insan hakları, kadın hakları, çocuk hakları, çevre hakları ve adaletsizliğin giderilmesi, insanlar arasındaki ekonomik eşitsizliğin giderilmesi noktasında çok daha kapsamlı ve çağdaş yöntemlerin ortaya konduğunu biliyoruz. Bunun uygulamalarını batıda görebiliyoruz” diye konuştu.

Yerelde de, yöneticiler olarak yeni anlayışlar konusunda bilinçlenmenin önemine değinen Başkan Gökhan, bu tür toplantıların önemli olduğunu, zaman zaman geniş katılımlarla düzenlenmesi gerektiğini kaydetti. “20 sene önceki söylemlerle bu günün gençlerine ufuk açabilme şansımız yok” diyen Başkan Gökhan, gençlere ulaşmanın önemine de değindi.

29-30 Kasım tarihlerinde düzenlenen çalışmada, ‘Sosyal Demokraside Yerel Yönetim Anlayışı, Dünya Örnekleri’, ‘Kentsel Dönüşüm ve İmar Planlama Uygulama Uygulamaları’, ‘Yerel Yönetimlerde İnovasyon’ gibi konular ele alındı.

01.12.2014 (14:38)