Anasayfa | Site Haritası

Geri Dönüşüm Eğitim Çalışmaları Sürüyor...

 

28 Nisan 2006 tarihinde Çanakkale Belediyesi ile Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) arasında imzalanan protokol kapsamında pillerin toplanması, taşınması ve bertarafı konusunda çalışmalar devam ediyor. Her yıl TAP ile ortak düzenlenen “Okullar Arası Pil Toplama Yarışması” kapsamında öğrencilere eğitimler verilerek, bu güne kadar 27.000 ton atık pilin ayrı toplanması sağlandı.

“Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği” gereği il genelinde 2007 yılından bu yana süren çalışmalar ile 2013 yılında toplam 30.762 kg bitkisel atık yağ toplandı. 2011 Mayıs ayı itibariyle bitkisel atık yağların evlerden ayrı olarak toplanması için mahalle muhtarlıklarına ve sosyal yaşam evlerine yağ toplama varilleri bırakıldı. Ayrıca 2013-2014 eğitim döneminde okullarda bitkisel atık yağların toplanması kampanyası başlatılmış, seçilen pilot okullarda bu konuda eğitimler verilmiştir. Kampanya sonunda ilk 3'e giren okullar Dünya Çevre Günü'nde ödüllendirilmiştir. Bu çalışmalar da her yıl rutin olarak devam ediyor.

ÇAKAB Birlik sınırı içinde de ambalaj Atıklarının Ayrı Toplanması projesi kapsamında ise ilk etapta 55.874 konutta başlatılan eğitimler okullarda da sürdürülmektedir.

Bu çalışmalar doğrultusunda Çanakkale Belediyesi tarafından öğrencilerin bilinçlilik düzeyini arttırmak amacıyla 18 Mart İlkokulu'nun talebi üzerine pillerin zararları, neden ayrı toplanması gerektiği, bitkisel atık yağların ayrı toplanması ve ambalaj atıklarının kaynağından ayrı toplanıp geri kazanılmasına yönelik Temizlik İşleri Müdürü Aysun Kavcar tarafından eğitim verildi.

Eğitim çalışmaları diğer okullardan gelecek talepler doğrultusunda devam edecek.

09.12.2014 ( 16.51 )