Anasayfa | Site Haritası

Başkan Gökhan; “Çanakkale Halkına ‘Hokkabaz’ Dedirtmem”...


Kurulumunu tamamlayan Çanakkale Madenciler Derneği Yönetimi, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı makamında ziyaret etti. Dernek yönetiminin ziyaretle aynı gün, ulusal bir gazetede geçmiş yıllarda köşe yazarlığı yapan ve CHP Milletvekili Oktay Ekşi’nin yazmış olduğu özellikle altın madenciliğine yönelik bir yazıdan alıntılarla yerel gazetelere verdiği ilanı eleştiren Başkan Gökhan, yazıda ve ilanda geçen ‘hokkabaz’ ibarelerine yönelik, “Çanakkale halkına ‘hokkabaz’ dedirtmem. Biz hokkabaz değiliz; kentimizi, yöremizi koruyan insanlarız” diye konuştu.

Milletvekili Ekşi’nin 2002 yılındaki ‘Bu hokkabazlık artık bitsin’ başlıklı ve içerisinde “Türkiye'nin 8 yerinde bulunan ve 6500 ton altın üretilebileceği bilinen altın madenleri işletilemiyor. Neticede de Türkiye en az 70 milyar dolar tutarındaki zenginliğine “suya baktığı gibi bakıyor” gibi ifadelerin bulunduğu köşe yazısından alıntılarla hazırlanan ilanın yerel gazetelere servis edilmesini eleştiren Başkan Gökhan, çevreci kentlilerin özellikle siyanürle altın işletilmesi konusuna şiddetle karşı çıktığını ve bu konudaki mücadelenin her zaman süreceğini söyledi.

Çanakkale Madenciler Derneği Başkanı Nurettin Ahi ve yönetim kurulunun ziyaretinde, tarihteki ilk güzellik yarışmasının yapıldığı mitolojik çağların İda’sı, bitki çeşitliliği, fauna ve florası, zengin su kaynakları ve oksijen bolluğuyla günümüzün Kazdağlarında bulunduğu belirtilen altının çıkarılma yöntemi ile bölgeye verilecek zararın hiçbir şekilde geri döndürülemeyeceğini ifade eden Başkan Gökhan, bunun ciddi bir katliam olacağını da sözlerine ekledi.

“Su Kaynakları ve Ormanlar Yok Edildiği Zaman Ciddi Bir Katliam Yapılmış Olur”

Başkan Gökhan, “Sayın Ekşi’nin maalesef bilmediği bu yöreyle ilgili iki konu var. Bir tanesi, Kazdağı ormanlarının yok edilmesi suretiyle altın işlenmesi söz konusu. Florası, faunası, bitki örtüsü son derece değerli olan, dünyada çok az rastlanan bitki örtüsünden ve çok fazla su kaynağı olan bir yerden bahsediyoruz. Bu alanların tahrip edilerek altın madeni işletmesine karşı olduğumuzu belirtiyoruz. Kazdağları, geçmişteki mitolojik çağdan beri, Sarı Kız ve Güzellik Yarışması gibi iki tane efsane barındıran, oksijen miktarı bol bir bölgedir. Su kaynakları ve ormanlar yok edildiği zaman ciddi bir katliam yapılmış olur.

Bir yanlışı daha düzeltmem lazım. Yazıda “Neticede  Türkiye en az 70 milyar dolar tutarındaki zenginliğine “.... suya baktığı gibi bakıyor” diyor Sayın Ekşi. Altıncıların Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve vatandaşlarına bıraktıkları pay, beyan ettikleri altının yüzde 5’ini geçmiyor. Ben de diyorum ki; bırak orada kalsın! Hem çevremizi hem elimizdeki değerleri tahrip ettirmemek için sonuna kadar mücadele edeceğimizi burada söylemek istiyorum. Yüzde 100 pay bile bırakılsa Kazdağlarındaki yapı bir daha geri gelmez.”dedi.

Çağdaş ülkelerin siyanürle altın işlenmesine engel olduklarının da altını çizen Başkan Gökhan, “Biz hokkabaz değiliz. Biz Çanakkale’nin saygın insanlarıyız. Sıfatı her ne olursa olsun çevreye duyarlı insanlara hokkabaz demek kimsenin haddine değildir.  O dağdaki kadınların feryadı bizim için önemlidir. Madenciliğe karşı değilim ama üretim, doğa ve çevrenin dengesini bozmamak lazım. Her şey para değildir. Bu alanda yapılacak tahribat ile çıkacak altın mukayese edilemez. Yani çıkacak altın ile bu alanları yeniden o hale getirmek söz konusu bile olamaz. Biz Kazdağlarının değerinin farkındayız. Gelecek kuşaklara bu alanı bırakmak için sonuna kadar mücadeleye devam edeceğiz.  Benim bunu kabul etmem mümkün değil.” dedi.

24.12.2014 ( 15.39 )