Anasayfa | Site Haritası

Başkan Gökhan, Seferihisar Mandalinalarından Sonra Kazdağları Elması İle Okullarda…

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, İMKB Lisesine düzenlemiş olduğu ziyarette öğrencilere Kazdağları’nın bulunduğu Bayramiç’in meşhur elmasından ikram etti. Öğrencilere Kazdağları’nın öneminden söz eden Başkan Gökhan, onları doğa mücadelesine destek olmaya davet etti.

Okul ziyaretlerine devam eden Başkan Gökhan, son olarak İMKB Lisesi okul yönetimi ve öğrencileriyle bir araya geldi. Ziyarette ikram olarak Bayramiç’in Evciler bölgesinin meşhur elmalarını da sunan Başkan Gökhan, bölgedeki üreticiye destek olunması, öğrencilerin meyve tüketimine katkı sunulması ve Kazdağlarındaki doğa mücadelesi konusunda gençlerin de bilinçlendirilmesi amacıyla elma dağıtımı gerçekleştirdiklerini söyledi. Daha önce İzmir Seferihisar’dan gelen mandalinaların kentteki okullara ikramı ile sağlıklı beslenmeye dikkat çekildiğini belirten Başkan Gökhan, son olarak Kazdağlarında yetişen elma ikramı ile bu etkinliklerin sürdüğünü kaydetti. Gökhan, öğrencilerin eğitimi ve bilinçlendirilmesi gibi konuları yerel yönetim olarak önemsediklerinin altını çizdi.

İMKB Lisesi 10. Sınıf Gıda Bölümü öğrencileriyle bir araya gelen Başkan Gökhan, konuşmasına Kazdağları’nın öneminden söz ederek başladı. Kazdağları’nın binlerce yıldır havası, suyu, toprağı ve oksijeni ile bölgedeki canlıların yaşam kaynağı olduğunu belirten Gökhan, son yıllarda altın araması yapan şirketlerin varlığından da söz etti. Gökhan, “Kazdağlarında altın arayıcıları var. Altını buldukları zaman ise işletmeye çalışacaklar ve doğayı tahrip edecekler. Sizlere ve sizden sonrakilere bir şey kalmayacak” diye konuştu. Gençler ve gelecek nesil için Kazdağlarında doğa mücadelesi yürüttüklerini söyleyen Başkan Gökhan, “Bizler; Kazdağları’nı yaşadık. Suyunu içtik, meyvesini yedik, keyfini sürdük. Ama mücadelemizi siz ve sizden sonra gelecek nesil için yapıyoruz” dedi.

Öğrencilerin de bu mücadelenin içinde yer alması gerektiğinin altını çizen Gökhan, “Kazdağları’nı, doğamızı korumak zorundayız. Gençler olarak siz de bu bilinçte, bu mücadelenin içinde olmalısınız. Bizim yaşamımız, arkamızda duran Kazdağlarından kaynaklanır. Gıda sınıfı öğrencileri olarak, elma ikramlarımıza sizlerden başladık. Bunları lütfen çevrenizle ve ailelerinizle de paylaşın. Bu bilinci yayalım” şeklinde konuştu.

Başkan Gökhan öğrencilerle bir süre daha sohbet ederken, Bayramiç Evciler bölgesinin meşhur elmaları da öğrencilere dağıtıldı. İMKB Lisesinde bulunan 577 öğrencinin yanı sıra, elma ikramı kent merkezindeki tüm liselerde gerçekleştirilecek.

10.03.2015 ( 14.44 )