Anasayfa | Site Haritası

Çanakkale Belediye Başkanı Sayın Ülgür GÖKHAN'ın Çanakkale Savaşları'nın 100.Yıl Dönümü Anma Mesajı...

100 yıl önce yaşadığımız topraklarda dünyanın en şiddetli çarpışmaları gerçekleşti.

100 yıl önce savaşmak üzere Gelibolu Yarımadasında karşı karşıya gelen pırıl pırıl gençlerin yaşamı bu topraklarda son buldu.

100 yıl önce Çanakkale’de son bulan yaşamlar, geleceğe çok değerli armağanlar bıraktı.

100 yıl önce Çanakkale’ de neredeyse bir neslini kaybeden Avustralya ve Yeni Zelanda halkları, ulus olma bilinciyle tanıştı,

Yüzyıllardır saltanat gölgesinde kul olarak yaşayan insanımız, özgür ve bağımsız bir ülkenin vatandaşı olabilme ayrıcalığına kavuştu,

Bugün üzerinden 100 yıl geçmiş bir savaşın tarafları, dostça Çanakkale’de buluşuyor.

100 yıl önce Çanakkale’de savaşta birlikte can verenlerin torunları, barışta yine Çanakkale’de buluşuyor.

Çanakkale Savaşlarının 100. Yıldönümü Anma Törenleri için, dünyanın dört bir yanından gelip Çanakkale’de buluşan tüm konuklarımıza Barışın ve Özgürlüklerin Kenti Çanakkale’ye Hoşgeldiniz diyor, kentimizden güzel anılarla dönmelerini temenni ediyorum.

Geçen yıllar ve onların getirdikleriyle birlikte önemi gün be gün artan bu çok özel ve önemli anma törenlerinde; bizlere manevi miras olarak yalnızca “akıl ve bilim“ bırakan, demokratik ve laik Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü ve 100. Yıl önce Çanakkale’den sonsuzluğa uğurlanan tüm kahramanları rahmet, gazileri minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.

 

Ülgür GÖKHAN

Belediye Başkanı