Anasayfa | Site Haritası

Barış Mesajlarıyla Bezeli 52. Uluslararası Troia Festivali Devam Ediyor…


52. Uluslararası Troia Festivali üçüncü gününü geride bıraktı.  Ülkemizin geçirdiği zor günlerde yaşanan terör olayları nedeniyle müzikli sokak etkinliklerinin iptal edildiği Festivalde, Çimenlik Kalesi’nde, Amfi Tiyatro’da ve Halk Bahçesinde yer alan etkinlikler devam ediyor.

Bu kapsamda festivalin üçüncü gününde Çanakkale Savaşlarının 100. yılı anısına Üstat Münir Nurettin Selçuk’un eserlerinden ve oğlu Timur Selçuk’un şarkılarından oluşan, Bodrum Oda Orkestrası eşliğindeki unutulmaz konser Çimenlik Kalesi’nde izleyenleri ile buluştu. Yarım asrı aşan Troia Festivali’nin kurucularından İzzet Melih Dilmaç’ın oğlu Altuğ Dilmaç’ın solistlik yaptığı konsere, konuk dansçı Mercan Selçuk da performansıyla katkı sundu.

 

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve eşi Hale Gökhan, Dardanel Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen, festivalin kurucularından İzzet Melih Dilmaç başta olmak üzere çok sayıda kentlinin katıldığı konser, büyük Türk müzisyen Münir Nurettin Selçuk’un yaklaşık 75 yıla damgasını vuran unutulmaz eserlerinden oluştu.

Konserin açılışında bir konuşma yapan Timur Selçuk, 100 yıl önce ülkenin birlik ve beraberliği için canlarını veren şehitler önünde başımızın dik olması gerektiğini belirterek, barışa vurgu yaptı. Selçuk ayrıca 1940’lardan itibaren bestelenmeye başlayan eserlerin de önemine dikkat çekerek, “Münir babanın şarkıları 75 yıla dayanıyor. 1940’lardan itibaren üstat bestelemeye başlamış. 75 yıldır bu eserler bizi besliyorsa su gibi, ekmek gibi, güneş gibi, toprak gibi lüzumludur. Bu eserler bize lazımdır” diye konuştu.

Gerek konser gerekse dans performansı izleyicilerden büyük alkış alırken, konserin sonunda Belediye Başkanı Ülgür Gökhan şef Timur Selçuk ve solist Altuğ Dilmaç ile dansçı Mercan Selçuk’a geleneksel Çanakkale Seramiklerinden hediye etti. Başkan Gökhan, buradaki konuşmasına festivalin kurucularından İzzet Melih Dilmaç’ı selamlayarak başladı. Başkan Gökhan, “Bu yıl ki festivalimizin sloganı ‘Birlikte Yaşıyoruz’. Tam da bugünlere özgü bir slogan olduğunu düşünüyorum. Birlikte yaşamayı öğreneceğiz, barış içerisinde yaşamayı öğreneceğiz. Ben şuna eminim ki, öteki tarafa gittiğimizde şehitlerimizin önünden başımız dik geçeceğiz. Çünkü biz bu ülkeyi seven, birlikte barış içinde yaşamayı arzu eden ve bunun için mücadele eden insanlarız. Dolayısıyla bizim başımız dik” dedi. Galatasaray Lisesi mezunu Başkan Gökhan, şef Timur Selçuk’la aynı liseden mezun olduklarını belirterek, “Sevgili abim Timur Selçuk, ben Galatasaray Lisesi’ne başlarken, onlar son sınıftaydı. Ama tüm lise hayatımız boyunca onun eserlerini dinledik. Eserlerinin ilk dinleyicileri bizlerdik. Dolayısıyla bu akşam lise çağlarıma gittim, çok büyük nostalji oldu benim için. Sevgili Altuğ (Dilmaç) hemşerimiz ise kardeşimdir. 60’lı yıllarda İzzet (Melih Dilmaç) amcayla babamın dükkânları yan yanaydı. Onunla oyunlar oynardık. Dostluğumuz oradan başladı. Kendisi Çanakkale’nin gururudur. Bu akşam bizi şereflendirdiniz” şeklinde konuştu. Başkan Gökhan konuşmasını, orkestra üyelerine ve konsere katkı sunan Dardanel Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen’e teşekkürlerini ileterek noktaladı.

Yalı Hanı’nda İlgi Çeken Belgesel Gösterimi: “Gavur Mahallesi”

 

Festival kapsamında 11 Ağustos Salı akşamı Yalı Hanı’nda da yönetmenliğini Yusuf Kenan Beysülen’in yaptığı Mıgırdiç Margosyan’ın öyküsü ‘Gavur Mahallesi’nin gösterimi ve söyleşisi gerçekleştirildi. Diyarbakır’ın Heredan Köyünden başlayıp, Ermenilerin yaşadığı Gavur Mahallesi’ne uzanan ailesinin hayatını anlatan belgesel katılımcılardan da büyük beğeni topladı.

12.08.2015 ( 14.57 )