Anasayfa | Site Haritası

Anasayfa > HABER & DUYURULAR > Duyurular > İmar Askı Panosu

Eylül 2013 Meclis Toplantısında Onaylanan İmar Planları...

 

Tutanaktır.

 

Çanakkale Belediye Meclisinin 04/09/2013 tarihli oturumunda onaylanan ve aşağıda listesi bulunan 1/1000 ölçekli uygulama imar plan teklifleri, Belediyemiz İmar ve Şehircilik Müdürlüğü Katında askı panosunda ve www.canakkale.bel.tr internet adresinde 04/09/2013 tarihinde askıya çıkarılmıştır. 

 

1- Çanakkale Belediye Meclisinin 04/09/2013 tarih 137 sayılı kararı ile kabul edilen, Barbaros Mahallesi, 1. etap Kent içi imar planı  revizyonu ve plan notları hakkında plan teklifi.
2- Çanakkale Belediye Meclisinin 04/09/2013 tarih 140 sayılı kararı ile kabul edilen, Çanakkale İli, Merkez İlçe, Çınarlı Köyü, 5 pafta, 1344 ve 1345 parsellerde 1/5000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1000 ilave uygulama imar planı teklifi.

 

                   Esra ERSAK                                 Ö. Şahan ÖZER                              Özleyiş Çetin

               Sistem Yöneticisi                           Şehir Plancısı                                 İmar ve Şeh. Md.
 

 

 

 

ÇANAKKALE KENT İÇİ İMAR PLANI PLAN NOTLARI

1- BU PLAN NOTLARI, PLANLI ALANLAR TİP İMAR YÖNETMELİĞİNİN GENEL HÜKÜMLER, TANIMLAR VE RUHSATA İLİŞKİN HÜKÜMLERİNE AYKIRI OLMAYAN HUSUSLARI KAPSAYACAK ŞEKİLDE VE KENTİN MEVCUT ŞARTLARI DEĞERLENDİRİLEREK HAZIRLANMIŞTIR.

2- ÖLÇÜLER: UYGULAMA İMAR PLANI PAFTALARI ÜZERİNE İŞLENMİŞ BİNA ÖLÇÜLERİ VE YAPI YAKLAŞMA MESAFELERİ; PARSELASYON DURUMLARI VE BİNA KİTLELERİ BU AMAÇLA ETÜD EDİLEREK HAZIRLANMIŞ OLUP UYGULAMAYA ESAS OLARAK KABUL EDİLECEKTİR. İMAR DURUMU AŞAMASINDA YAPILAN ÖN İNCELEMEDE VEYA RESMİ APLİKASYON KROKİSİ İLE PLANDA VERİLMİŞ BİNA KİTLE ÖLÇÜLERİ ARASINDA UYUMSUZLUK OLMASI DURUMUNDA, DİĞER YAPILANMA KOŞULLARINDA BİR DEĞİŞİKLİK GETİRİLMEDEN ÖLÇÜLERİ UYUMLU HALE GETİRMEYE İDARE YETKİLİDİR. ÖLÇÜLERİ VERİLEN PARSELLERDE EMSAL DEĞERİ HESABINDA PLANDA VERİLEN  ÖLÇÜLER ESAS ALINIR.

3- PLANDA ÖLÇÜ VERİLMEMİŞ, EMSAL VE HMAX DEĞERLERİNE GÖRE YAPILANMA GERÇEKLEŞTİRİLECEK PARSELLERDE, BU PLAN NOTLARININ RUHSAT AŞAMASINA ESAS KISIMLARINA UYGUN OLARAK DEĞERLENDİRME YAPILIR.

4- JEOLOJİK JEOTEKNİK ETÜD RAPORUNA İSTİNADEN;

4.1 ÖNLEMLİ ALAN 1.1: SIVILAŞMA TEHLİKESİ AÇISINDAN ÖNEMLİ ALAN SINIRLARI: KUZEYDE 18 MART ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ İLE GÜNEYDE KİPA, BATIDA KORDON BOYU İLE DOĞUDA ÇANAKKALE-İZMİR KARAYOLU ARASINDA KALAN İSMETPAŞA, KEMALPAŞA, NAMIKKEMAL, FEVZİPAŞA MAHALLELERİNİN TAMAMI, BARBAROS MAHALLESİNDE ÇANAKKALE-İZMİR KARAYOLUNUN DOĞUSU HARİÇ TAMAMI VE CEVATPAŞA MAHALLESİNİN BİR BÖLÜMÜNÜ İLE ESENLER MAHALLESİNDE AHMET PRİŞTİNA CADDESİ CİVARINI KAPSAMAKTADIR.
 
ÖNLEMLİ ALAN 2.1: ÖNLEM ALINABİLECEK NİTELİKTE STABİLİTE SORUNLU ALAN SINIRLARI: KUZEYDE ORHAN UĞUR CADDESİ İLE GÜNEYDE 18 MART ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ İLE BATIDA ÖZGÜRLÜK PARKI İLE DOĞUDA KARACAÖREN YOLU ARASINDA KALAN BÖLÜMÜ İLE BARBAROS MAHALLESİNDE ÇANAKKALE-İZMİR KARAYOLUNUN DOĞUSUNU KAPSAMAKTADIR.

ÖNLEMLİ ALAN 5.2: DOLGU ALAN SINIRLARI: KORDON BOYUNDA YÜRÜYÜŞ ALANININ BULUNDUĞU BÖLÜMÜ KAPSAMAKTADIR.

4.2 ÇANAKKALE BELEDİYESİ SINIRLARINI İÇEREN İMAR PLANINA ESAS JEOLOJİK-JEOTEKNİK ETÜT RAPORU YERLEŞİME UYGUNLUK HARİTASINA GÖRE ÖNLEMLİ ALAN 1.1 OLARAK GÖSTERİLEN BÖLGELERDE ZEMİN VE TEMEL ETÜDÜ RAPORLARI İLE BİRLİKTE GEOTEKNİK RAPORDA HAZIRLANACAK VE HAZIRLANACAK GEOTEKNİK RAPORUNA İSTİNADEN, BİR ZEMİN İYİLEŞTİRME ÇALIŞMASI YAPILMASI ÖNGÖRÜLÜR İSE YAPILACAK İYİLEŞTİRMENİN PROJELENDİRİLEREK YAPILMASI ZORUNLUDUR. ÖNLEMLİ ALAN 1.1 DIŞINDA KALAN ALANLARDA İSE ZEMİN ETÜT RAPORUNA UYGUN ÇALIŞMALAR YAPILACAKTIR. ZEMİN İYİLEŞTİRME PROJESİ İNŞAAT RUHSAT DOSYASI İLE BİRLİKTE SUNULACAKTIR. ÖNLEMLİ ALAN 2.1 OLARAK GÖSTERİLEN BÖLGELERDE İSE YAPILACAK OLAN KAZI İŞLEMLERİNİN DESTEKLİ OLARAK YAPILMASI GEREKMEKTEDİR.

4.3 ZEMİN İYİLEŞTİRME PROJESİ, RUHSAT DOSYASINDA BULUNACAK OLAN GEOTEKNİK ETÜT RAPORU GEREKLERİNE GÖRE HAZIRLANACAKTIR. GEOTEKNİK ETÜT RAPORUNA ESAS ZEMİN ETÜT RAPORLARI HAKKINDA EK İNCELEME İSTEMEYE İDARE YETKİLİDİR.

4.4 4708 SAYILI YAPI DENETİM KANUNU VE UYGULAMA YÖNETMELİKLERİ ÇERÇEVESİNDE İLGİLİ YAPI DENETİM ŞİRKETİ SORUMLULUĞUNDA ZEMİN İYİLEŞTİRME PROJESİ HAZIRLANACAK VE YAPI DENETİM ŞİRKETİ BU PROJENİN DE İLGİLİ KANUNUN 2. VE 3. MADDESİNE GÖRE SORUMLU OLACAKTIR. BELEDİYE TARAFINDAN YAPI DENETİM ŞİRKETİNCE YAPILAN MÜRACAATA GÖRE GEREKLİ DEĞERLENDİRME YAPILARAK İZİN VERİLECEKTİR.

4.5 ZEMİN İYİLEŞTİRME YÖNTEMİNİN BELEDİYE’DEN ALINAN İZNE UYGUN OLARAK, PROJESİNE GÖRE YAPILDIĞINA İLİŞKİN İNŞAAT RUHSATI ALINMASI ÖNCESİNDE BELEDİYE’YE UYGUNLUK RAPORUNUN VE EKLERİNİN YAPI DENETİM KURULUŞUNCA SUNULMASI GEREKLİDİR. UYGUNLUK RAPORU VE EKLERİ BELEDİYE TARAFINDAN ONAYLANIR.

4.6 ZEMİN İYİLEŞTİRME PROJESİ TAMAMLANDIKTAN SONRA BELEDİYE’DEN İNŞAAT RUHSATI ALINACAKTIR. ZEMİN İYİLEŞTİRMESİ YAPMAYAN PARSELLERE İNŞAAT RUHSATI VERİLMEYECEKTİR. ZEMİN İYİLEŞTİRME PROJESİ HAZIRLANAN RUHSAT BAŞVURULARINDA İDARE OLANAKLARI ÖLÇÜSÜNDE ÖNCELİK TANIYACAKTIR.

4.7 BİTİŞİK NİZAM PARSELLERDE ZEMİN İYİLEŞTİRME ÇALIŞMASI BİRDEN FAZLA PARSELİ KAPSAYACAK ŞEKİLDE DE YAPILABİLİR. BU DURUMDA ZEMİNE UYGUN İYİLEŞTİRME YÖNTEMİNİN TÜM PARSELLERDE ORTAK RAPORLAR DOĞRULTUSUNDA BİRLİKTE PROJELENDİRİLEREK YAPILMASI MÜMKÜNDÜR. BELİRTİLEN PARSELLERDE Kİ İNŞAAT FAALİYETLERİ AYNI ANDA BAŞLAMAK ZORUNDA DEĞİLDİR.

 

5- YOL GENİŞLEMESİ YAPILAN İMAR ADALARINDA, MEVCUT ÖN İMAR HATTI VE MEVCUT İNŞAAT ALANI KORUNACAKTIR.

6- ADA ORTASI ÇİZGİSİ: KONUT ALANLARINDAKİ YAPI ADALARI İÇİNDE GÖSTERİLEN ADA ORTA ÇİZGİLERİ YALNIZCA İMAR PARSELLERİNİN HANGİ YOLDAN CEPHE ALACAĞINI GÖSTERMEK AMACIYLA VERİLMİŞ İZAFİ ÇİZGİLERDİR.

7- ÇIKMALAR:
A) AÇIK ÇIKMALAR PARSEL SINIRLARINA 2.00 METREDEN FAZLA YAKLAŞMAMAK KAYDI İLE ARKA VE YAN BAHÇE MESAFELERİNE 1.50 METRE TAŞABİLİR.
B) 5.00 METREDEN AZ ÖN BAHÇELİ YAPI NİZAMI BULUNAN ADALARDA; KAPALI VE AÇIK ÇIKMA YAPILABİLİR OLANLAR İMAR PLANI ÜZERİNDE KİTLE İŞLENEREK GÖSTERİLMİŞTİR. 
C) ÇIKMALAR KOMŞU PARSELDEN,  KOMŞU PARSELDEKİ  ÇEKME  MESAFESİ KADAR ÇEKİLİR.


8- BİNA YÜKSEKLİKLERİ:
A) MEVCUT REVİZYON PLANINA GÖRE UYGULAMA YAPILAN KONUT ADALARINDA BİNA YÜKSEKLİKLERİNDE SAÇAK KOTU 12.50 M. YAPILACAKTIR. ZEMİN KAT İŞYERİ OLMASI DURUMUNDA SUBASMAN KOTU 0,20 M. ZEMİN KAT KONUT OLMASI DURUMUNDA SU BASMAN  0,90 M. YAPILACAKTIR. 1.KAT TABAN KOTU (DÖŞEME ÜSTÜ) 3,80 M. OLACAKTIR. BUNDAN SONRAKİ KAT HİZALARI KOMŞU PARSELLERDEKİ BİNA DÖŞEME HİZALARI İLE UYUMLU OLACAKTIR.
B) 2 KATLI KONUT YAPI ADALARINDA SAÇAK YÜKSEKLİĞİ: 6.50 M’Yİ
3 KATLI KONUT YAPI ADALARINDA SAÇAK YÜKSEKLİĞİ: 9.50 M’Yİ
4 KATLI KONUT YAPI ADALARINDA SAÇAK YÜKSEKLİĞİ: 12.50 M’Yİ
5 KATLI KONUT YAPI ADALARINDA SAÇAK YÜKSEKLİĞİ: 15.50 M’Yİ
6 KATLI KONUT YAPI ADALARINDA SAÇAK YÜKSEKLİĞİ: 18.50 M’Yİ
7 KATLI KONUT YAPI ADALARINDA SAÇAK YÜKSEKLİĞİ: 21.50 M’Yİ
8 KATLI KONUT YAPI ADALARINDA SAÇAK YÜKSEKLİĞİ: 24.50 M’Yİ
AŞAMAZ.


9- SAÇAKLAR:
A- MEVCUT REVİZYON PLANINA GÖRE UYGULAMA YAPILAN KONUT ADALARINDA: ÖN CEPHEDE 0.50 M. SAÇAK VE 0.90 M.  BETONARME PARAPET MUTLAKA YAPILACAKTIR.
B- BİNALARDA  KAPALI ÇIKMADAN SONRA 0,50M. SAÇAK YAPILABİLİR. AÇIK ÇIKMADAN SONRA İSE SAÇAK 0,50 M. DAHA UZATILABİLİR.
C- HİÇ ÇIKMA  OLMAMASI DURUMUNDA  İDARESİ  YETKİLİ OLMAK ÜZERE SAÇAK GENİŞLİĞİ  EN FAZLA 0.90 M YAPILABİLİR.

10- ÇATILAR:
ÇATI EĞİMİ KENTİN KARAKTER VE ÖZELLİKLERİNE UYGUN OLARAK % 33 'TÜR.
ÇATI MAHYA YÜKSEKLİĞİ 4 M ' Yİ GEÇEMEZ.
MEVCUT REVİZYON PLANI UYGULANAN ALANLARDA VE KENTSEL SİT ALANINDA ÇATI YAPILMASI ZORUNLUDUR.
PARSELİN CEPHE ALDIĞI BÜTÜN YOLLARA MUTLAKA ÇATI EĞİMİ VERİLECEKTİR. ÇATI EN AZ İKİ YÖNE EĞİMLİ OLMAK KOŞULU İLE BLOK YAPI NİZAMINDA YOLA EĞİM VERİLMEK KOŞULU İLE BİRBİRİNE BAKAN BLOKLARDA KALKAN DUVAR YAPILABİLİR.
ÇATIDA TERAS YAPILMASI DURUMUNDA BİNA CEPHESİNİN % 40' NI AŞMAYACAK ŞEKİLDE YAPILIR. ÇATIDAKİ TERASLAR BİNALARIN YOLA BAKAN KÖŞELERİNE, BULUNDUĞU CEPHENİN EN FAZLA % 20 Sİ KADAR YAKLAŞIR. ÇATIDA BİRDEN FAZLA TERAS OLMASI DURUMUNDA 2 TERAS ARASINDAKİ MESAFE DE 2 METREDEN  AZ OLAMAZ. TERASLAR YAPILAŞMA OLMAYAN PARSELLERDE BİTİŞİK PARSELDEN 1 METRE ÇEKİLEREK YAPILIR
ÇATIDA YAPILACAK PİYESLERİN TAVAN SEVİYESİ EN ALÇAK YERİNDEN 1.00 M OLACAKTIR. ÇATIDAKİ GÜVERCİNLİKLER TERAS DIŞINDA YÜKSEKLİĞİ EN FAZLA 1.20 M. GENİŞLİĞİ EN FAZLA 2 M. OLARAK YAPILIR. TERASLARDA İSE GENİŞLİĞİ EN FAZLA 3 M. YAPILIR. HER İKİ KOŞULDA DA MAHYA YÜKSEKLİĞİ AŞILAMAZ. ÇATIDA KAPALI ÇIKMA YAPILAMAZ.
TONOZ ÇATI: HİÇBİR YÖNDEN KOMŞU PARSELLERE BİTİŞİK OLMAMAK KOŞULUYLA BLOK VEYA AYRIK NİZAMDA OLUŞMUŞ YAPI ADALARINDA YAPILARIN YOLA BAKAN CEPHELERİNDE KALKAN DUVAR YAPILMAMAK KOŞULU İLE, ÇATININ EN YÜKSEK NOKTASI %33 EĞİMLE VERİLEN MAHYA (ORTA) YÜKSEKLİĞİNİ AŞMAMAK ÜZERE ÇATININ OTURDUĞU CEPHELERDEN 1.00 METRE İÇERİ ÇEKİLMEK ÜZERE YAPILABİLİR. TEK BİR YAPI ADASI İÇERİSİNDE TONOZ ÇATI UYGULAMASI BELEDİYESİNCE DEĞERLENDİRİLEREK YAPILABİLİR.

ÇATI ARASINDA PİYES UYGULAMASI YAPILABİLİYOR İSE İSTENİLDİĞİ TAKTİRDE EN ÜST KAT DÖŞEMESİ BÖLÜMSEL OLARAK YAPILMAYABİLİR.


11- GEÇİŞ HOLLERİ: BİTİŞİK NİZAM BİNALARDA CEPHESİ 9 M. VE DAHA FAZLA OLAN PARSELLERDE ARKA BAHÇELERE ORTAK KULLANIM ALANLARINDAN GEÇİŞ YAPILABİLMESİ İÇİN MİNİMUM 1 M. GEÇİŞ HOLÜ BIRAKILACAKTIR.

12- ASANSÖRLER: İMAR DURUMU 3 KATLI VE PARSEL ALANI 500 m2'DEN KÜÇÜK PARSELLERDE  ASANSÖR BOŞLUĞU  BIRAKILMA  ZORUNLULUĞU ARANMAZ. 4 KATLI VE TABAN ALANI 75 M2’DEN KÜÇÜK PARSELLERDE ENGELLİLERİN ULAŞABİLECEĞİ NOKTADA YAPILMAK ÜZERE EN AZ ASANSÖR BOŞLUĞU ÖLÇÜSÜ 1.50 X 1.50 EBATLARINDA ASANSÖR YAPILABİLİR. ASANSÖRÜN FARKLI ÖZELLİKTE YAPILMASI DURUMUNDA SIHHI OLARAK ERİŞİMİN SAĞLANABİLMESİ VE ASANSÖR GÜVENLİĞİ DİKKATE ALINARAK BELEDİYECE GEREKLİ TETKİK YAPILARAK İZİN VERİLİR.

13- ATIK BACALARI: 2’DEN FAZLA BLOK İÇEREN YAPI ADALARINDA YAPININ İÇİNDE YA DA DIŞINDA YÖNETMELİKTE BELİRTİLEN STANDARTLARA UYGUN OLARAK ATIK BACASI YAPILMAK ZORUNDADIR.

14- DEPOLAR: BODRUMLU BİNALARDA BODRUMDA ORTAK ALAN  BULUNMASI DURUMUNDA  DUVARLA  AYRILMAKSIZIN HER BAĞIMSIZ BÖLÜME  AİT YÖNETMELİKTE BELİRTİLEN  STANDARTLAR  DAHİLİNDE DEPO  YERİ  AYRILACAKTIR. BODRUM KATTA ORTAK ALAN OLMAMASI DURUMUNDA MERDİVENİN BODRUMA İNME ZORUNLULUĞU YOKTUR.

15- BACALAR: MUTFAKLARDA KARBON FİLTRE KULLANIMININ PROJELENDİRİLMESİ VE İSKAN AŞAMASINDA BELGELENMESİ KAYDI İLE HAVALANDIRMA BACASI ŞARTI ARANMAZ.

16- CEPHELER:
A) KOMBİ VE KLİMA ÜNİTELERİ ÖN CEPHEDEN GÖRÜLMEYECEK ŞEKİLDE YERLEŞTİRİLECEK VE KLİMA YAPILMASI DURUMUNDA KLİMA YERLERİ PROJEDE GÖSTERİLECEKTİR.(ÖRNEĞİN; BALKONDA VE ÇATIDA GÖSTERİLMESİ DURUMUNDA GİZLEYECEK ŞEKİLDE APARATLARLA SAKLANACAK)  KLİMA YERLERİNİN DIŞ CEPHEDE YAPILMASI DURUMUNDA AYNI HİZADA VE BİNANIN RENK VE MALZEMELERİNE UYGUN MALZEME İLE KAPATILACAKTIR.
B) YAĞMUR OLUKLARI  DIŞ CEPHE İLE UYUMLU RENKTE OLACAKTIR. MÜMKÜNSE GİZLİ OLARAK YAPILACAKTIR. SOKAKTA MEVCUT OLMASI DURUMUNDA YAĞMUR SUYU ŞEBEKESİNE BAĞLANACAKTIR.
C) ZEMİN KATIN TİCARET ALANI OLARAK KULLANILMASI DURUMUNDA TABELA YERLERİ BİNAYA DİK KONUMDA DIŞARIYA ÇIKINTILI OLMAYACAK, TABELA YÖNETMELİĞİNE UYGUN OLARAK  TABELA YERLERİ PROJEDE GÖSTERİLECEKTİR.
D) ANTEN YERLERİ MERKEZİ SİSTEM VE MÜMKÜN OLDUĞU KADAR ÇATININ GÖRÜNMEYEN YERİNDE YAPILACAKTIR. GÜNEŞ ENERJİSİ YAPILMASI DURUMUNDA MERKEZİ SİSTEM YAPILACAK VE PANELLER ÇATI EĞİMİ İLE UYUMLU OLACAKTIR. MERKEZİ SİSTEM ANTEN YERLERİ VE GÜNEŞ ENERJİ YERLERİ PROJEDE BELİRTİLECEKTİR.

17- ELEKTRİK-GAZ-ENERJİ VB. DAĞITIM ELEMANLARI İLE TRAFO, BASINÇ DÜŞÜRME İSTASYONU GİBİ DONATI BİNALARINA İMAR PLANLARI ÜZERİNDE MEVCUT BULUNANLAR HARİCİNDE, BELEDİYE MECLİSİNCE ONAY VERİLMEDEN İLAVE YAPILAMAZ. DONATI VE DİĞER EKİPMANLARA; KENT ESTETİĞİNİ BOZMAYACAK ŞEKİLDE VE CAN-MAL GÜVENLİĞİ AÇISINDAN ÖNLEMLERİ ALINMAK SURETİYLE İMAR PLANLARINA İŞLENMEDEN İZİN VERİLMEZ.

18- EĞİMDEN DOLAYI BODRUM KAT ÇIKMASI HALİNDE SADECE 1 BODRUM KAT İSKAN EDİLEBİLİR.

19- YAPI KULLANMA İZİN BELGESİ ALINDIKTAN SONRA, BİNALARIN GÖRSEL BÜTÜNLÜĞÜNÜ SAĞLAYACAK ŞEKİLDE, SİTE VEYA APARTMAN GENEL KURUL KARARI VEYA KAT MALİKLERİNİN SALT ÇOĞUNLUK KARARI ALINMAK KOŞULUYLA,  BİNAYA HERHANGİ BİR YÜK GETİRİLMEKSİZİN BİNALARIN AÇIK BALKONLARI İÇ DUVAR YIKILMADAN SADECE KATLANIR CAM İLE KAPATILABİLİR.

20- KENTİN GİRİŞ ÇIKIŞ NOKTALARINDA YER ALAN, PİRİ REİS CADDESİ İLE ATATÜRK CADDESİ ÜZERİNDE YER ALAN YAPI ADALARINDA, TİP İMAR YÖNETMELİĞİNİN 25. MADDESİNE GÖRE İŞLEM YAPILANLAR İLE TEK BİR YAPI YAPILACAK OLANLAR DAHİL OLMAK ÜZERE, RUHSAT AŞAMASINDAN ÖNCE VAZİYET PLANI VEYA AVAN PROJE ONAYI ALINACAKTIR.

21- KONUTLARDA BULUNMASI ZORUNLU PİYESLER VE EN AZ ÖLÇÜLERİ:        1 ODA, 1 YATAK ODASI VEYA YATAK NİŞİ, 1 MUTFAK VEYA YEMEK PİŞİRME YERİ, 1 BANYO VEYA YIKANMA YERİ, 1 WC PİYESİ BULUNACAKTIR. YIKANMA YERİ İLE WC BİR ARADA OLABİLİR.

   BU PİYESLERDEN:
                                          

DAR KENARI (m)
NET ALANI (m²)
EN AZ 1 ODA
3,00
12.00
YATAK ODASI  VEYA YATAK NİŞİ
2,40
8.00
MUTFAK VEYA YEMEK PİŞİRME YERLERİ
1,50
3.00
BANYO VEYA YIKANMA YERLERİ
1,20
3.00
WC
1,20
3.00
HOL, GİRİŞ, KORİDOR, OFİS
1,10
-

  ÖLÇÜLERİNDEN DAHA KÜÇÜK YAPILAMAZ.
 
YEMEK NİŞLERİ DAR KENARI 3.00 M. VE ALANI 12.00 M2 OLAN BİR ODAYA AÇILACAKTIR. YEMEK PİŞİRME YERLERİ VEYA AÇIK OLARAK DÜZENLENECEK MUTFAKLAR HAVA VE DUMAN BACALARI İLE İRTİBATLI OLMAK ŞARTI İLE DÜZENLENEBİLİR. TÜM PİYESLERDE TEFRİŞ YAPILMASI ZORUNLUDUR. GİRİŞ HOLÜ, SOYUNMA YERİ, SANDIK ODASI, VEYA KİLER GİBİ MEKANLAR ODA SAYILMAZLAR.
 ISLAK HACİMLERDE TEFRİŞ YAPILMASI ZORUNLUDUR.
 
DÜKKAN VE BÜROLARDA BULUNMASI GEREKEN PİYESLER VE EN AZ ÖLÇÜLERİ :
  A) HER DÜKKAN İÇİN 1 ADET WC. VE LAVABO (20 M2’DEN KÜÇÜK DÜKKANLAR HARİÇ),
  B) HER BAĞIMSIZ BÜRO İÇİN 1 ADET LV+WC AYRILMASI ZORUNLUDUR. 
  C) DÜKKAN VE BÜROLARIN DAR KENARI 2,5’ DEN AZ OLMAMAK ÜZERE ALANI 10 M²DEN AZ OLAMAZ.

PLAN NOTLARI ONAY TARİHİ İTİBARİYLE YÜRÜRLÜĞE GİRER.