Kültürel ve Sosyal Mekanlar

Çanakkale Belediyesi Yazar Ve Sanatçı Evi


Çanakkale Belediyesi Yazar ve Sanatçı Evi’nde ;

Plastik Sanatlar, Görsel Sanatlar ve Geleneksel Türk El Sanatları kapsamında,  alanlarında profesyonel eğitmenler ile birlikte atölyeler düzenlenmektedir. Yazar ve Sanatçı Evi 2014-2015 sezonunda, daha çok Görsel Sanatlara yönelik çalışmalar planlamaktadır.


Resim

Resim sanatı tarihin en eski bilinen sanat dallarında bir tanesidir. Bilinen ilk resimler mağara duvarlarına çizilmiş hayvan ve av resimleridir. Tarihin ilk sayfalarından günümüze kadar olan süreçte pek çok toplumsal olay ve akım doğrultusunda çeşitlilik gösteren ve gelişen resim sanatı, herhangi bir yüzey üzerine çizgi ve renkler aracılığı ile oluşturulan anlatım tekniği, görsel sanat ürünüdür.

Çanakkale Belediyesi Yazar ve Sanatçı Evi’nde, Salı günleri 18:00 – 21:00 saatleri arasında, Eğitmen Vahid NOVRUZOV tarafından gerçekleştirilen RESİM ATÖLYESİ (İleri Seviye) programında; yağlı, pastel, sulu, akrilik gibi boya çeşitleri ile kompozisyon kurma, perspektif ve denge gibi resim sanatının temel kavramları üzerinden pratikler yapılıyor.Yeni başlayanlar içinse RESİM BAŞLANGIÇ ATÖLYESİ, Eğitmen Muradiye KAYNAR tarafından, Cumartesi günleri 10:00 – 16:00 saatleri arasında gerçekleştiriliyor. İlk olarak obje, desen vs. çizim teknikleri üzerinden başlanarak ilerleyen zaman ile birlikte nesnelerin algılanması, ölçülendirilmesi, ışık ve gölgelerin ifade edilebilmesi gibi konuların işlendiği Atölye çalışmaları kişilere bol bol pratik yapma imkanı sunuyor.

ÇİNİOsmanlı tarihinden günümüze kalan en özel miraslardan biri olan çini sanatı, hala gündemini korumaktadır. Cami ve türbe duvarlarının yanı sıra vazo, tabak, sürahi ve çeşitli kaplara işlenen motif ve renkler ile görselleştirilen eserler, ev ve çeşitli mekânlarda dekorasyon ürünü olarak kullanılmaktadır. Eğitmen Gamze YÜKSEL tarafından gerçekleştirilen atölye programı, Cumartesi günleri 13:00 – 16:00 saatleri arasıdır. Atölye kapsamında hazır bisküvi objeler üzerine geleneksel ve özgün tasarımlar işlenerek çini sanatının incelikleri işleniyor.Yeni Hat

Geleneksel Hat Sanatı, Osmanlı imparatorluğu döneminde, Arap alfabesi ile güzel yazım sanatı olarak gelişmiştir. Zaman içinde İslami bir ivme kazanmış bir anlamda “resmi yasaklayan” İslami yorumlara karşı harfleri desenleştirilerek tepki veren estetik bir yazım sanatına dönüşmüştür. İslamiyet’in kutsal kitabı matbaanın olmadığı yıllar boyunca hat sanatçıları tarafından tamamen el yazması olarak hazırlanmış ve aralarında birer güzel yazım harikası kabul edilecek kadar önemli eserler doğmuştur. Arap alfabesi ile uygulanan geleneksel hat sanatını, Cumhuriyetin özgür ve özgün yazımları ile yaşatmak istiyoruz. Latin harfler ve Yeni Türk Alfabesi ile Arapçaya ve Arap kültürüne özenmeden, Arap harflerine benzetme gayreti ile türetilen örnekleri, zorlama, abartılı yazı kıvrımlarını görsel olarak okumayı zorlaştıran tuğrayı andıran süslemeleri reddederek daha sade ve halkın rahatça okuyacağı bir tarz ile yazmayı amaçlıyoruz. Bizler Yeni Hat yazımları güzel yazım yeteneklerimize akademik kurallar koymuyor, ustadan çırağa icazet ilişkilerini kabul etmiyor, naif sanatın tüm doğallığını özgürce yazımlarla halka aktararak geleneksel hat sanatına yeni, çağdaş ve birazda aykırı bir boyut katmayı arzuluyoruz.

YENİ HAT Atölyesi’nde,  Eğitmen İbrahim Nezih YOLCU tarafından gerçekleştirilecek program, Çanakkale Belediyesi Yazar ve Sanatçı Evi’nde, Çarşamba günleri 18:00 – 21:00 İleri Seviye; Perşembe ve Cuma günleri 18:00 – 21:00 saatleri arası Başlangıç Seviyesidir. Eğitmen Nezih YOLCU İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini sürdürürken karikatürist Tekin ARAL ve Koca Mustafapaşa Sümbül Efendi Camii külliyesinden hattat Sinan Ağınlıgil tarafından eğitilerek güzel yazım sanatına adım attı. Yeni Hat sanatı, geleneksel hat sanatının Latin harfleri ile gerçekleştirilen versiyonudur. Yeni Hat sanatı icra edilirken fonda daima ud, ney, kanun gibi enstrümanlar dinlenir. İnsanların duyguları üzerinden eğitimin verildiği Yeni Hat atölyesinde, temelden başlanarak ileri seviyeye kadar eğitim verilmektedir.


Fotoğrafçılık

10. yy ’da güneş tutulmasını izlemek için yapılan karanlık kutu fotoğraf makinesinin temelini oluşturur. Teknolojiyle doğru orantıda gelişen fotoğrafçılık, mutlu anları ölümsüzleştirmenin yanı sıra günümüzde fotoğraf karesine anlatım tekniklerinin yüklenmesiyle birlikte, yaratıcılığımızı arttıran bir sanat dalı olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğitmen Vural ÇELİKOĞLU tarafından gerçekleştirilen atölye programı, Çanakkale Belediyesi Yazar ve Sanatçı Evi’nde, Çarşamba ve Cuma günleri 18:00 – 21:00 saatleri arasıdır. İlk olarak fotoğraf makinesinin yapısı ve kullanımı ile başlayan dersler, kursiyerlerin kendi makineleri dışında tüm fotoğraf makinelerini kullanabilmelerine yönelik makine tanıma egzersizleri ile devam ediyor. Daha sonra fotoğraf okumaları gerçekleştirilerek fotoğrafı oluşturan öğeler tanınarak fotoğraf estetiği üzerinde duruluyor. Pratik çalışmalar, dış çekimler ile birlikte atölye tamamlanıyor.


Cam Füzyon

İstanbul’un fethiyle birlikte camcılığın merkezi bu kent olmuştur ve Anadolu’da ilk kez cam, nazara olan inanç doğrultusunda göz boncuğu olarak üretilmiştir. Ortaya çıktığı ilk yıllarda büyük mimariler üzerinde görülen cam süsleme sanatı günümüze gelindiğinde küçük dekoratif eşyalar üzerinde de uygulanarak günlük hayatımızda yerini almıştır.Eğitmen Metin ÖZERDEN tarafından gerçekleştirilen atölye boyunca, atölye katılanlarına “Füzyon” tekniği öğretiliyor. Soğuk olarak şekillendirilip, boyanan camların ısı yardımı ile birleştirilip, kalıp yardımı ile şekillenmesi anlamına gelen füzyon tekniği ile atölye katılanları, kendi tasarımlarını cam ile buluşturarak, görsel ürünler ortaya çıkarıyor. Dersler, Yeni Sanayi’de bulunan Çanakkale Belediyesi Cam Atölyesi’nde, Cumartesi günleri Başlangıç Seviyesi 10:00 – 14:00; İleri Seviye 14:00 – 18:00 saatleri arasıdır.
Ebru

Kitreyle yoğunlaştırılmış su üstünde, özel hazırlamış boyalarla oluşturulan desenlerin kâğıt üzerine geçirilmesi yoluyla yapılan bir süsleme sanatıdır. Ebru sanatının ne zaman ve hangi ülkede ortaya çıktığı bilinmemekle beraber bu sanatın doğu ülkelerine özgü bir süsleme sanatı olduğu düşünülmektedir. Eğitmen Gamze YÜKSEL tarafından gerçekleştirilen EBRU ATÖLYESİ, Çanakkale Belediyesi Yazar ve Sanatçı Evi’nde, Cumartesi günleri 10:00 – 13:00 saatleri arasıdır. Geleneksel yöntemlerle ebru yapım tekniklerinin öğrenileceği atölye kapsamında, kâğıttan farklı yüzeylere de denemeler yapılacak. Cam, ahşap, kumaş gibi yüzeyler üzerinde gerçekleştirilecek ebru çalışmaları ile geleneksel Türk el sanatlarının yaratıcılığı farklı yüzeylere yansıyacak. Resim, Yeni Hat ve Çini kursları başlangıç ve orta-ileri olarak iki seviye halinde devam etmektedir. Mevcut atölye çalışmaları ve eğitimler dışında yerel edebiyatçılarımız ve edebiyatseverler ile birlikte ‘Edebiyat Günleri’ adı altında söyleşiler, şiir ve müzik dinletileri gerçekleştirilmekte; alanında uzman kişiler ile birlikte ‘Sanat Tarihi’ konulu söyleşiler düzenlenmektedir. Yazar ve Sanatçı Evi aynı zamanda profesyonel ve amatör sanatçıların çalışmalarına sergi salonuyla ev sahipliği yaparak kent halkının kültürünü geliştirmek, güzel sanatlara olan ilgisini arttırmayı amaçlamaktadır. Gençlerin ilgisini sanata çekmek için okullarda sergiler ve şiir etkinlikleri düzenlemektedir.  Çocukların yeteneklerini ortaya çıkarmak adına resim, ritm, ebru gibi dalları ele alan atölye çalışmaları ile çocuklar ve uzmanları bir araya getiren projeler gerçekleştirilmektedir.


NOT: Atölye çalışmaları günleri ve saatleri değişebilmektedir.

Ayrıntılı bilgi için; (286) 214 3484 Başkan'a Mesaj