Sayfa yükleniyor

HABERLER

Ara

Kent Müzesi'nde Çarşamba Sohbetleri Devam Ediyor…


Kent Müzesi'nde Çarşamba Sohbetleri Devam Ediyor…

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 30 Ocak 2019 Çarşamba günü Anne Frank Günümüz İçin bir Tarih sergisi kapsamında SEHAK yönetim kurulu başkanı F. Işıl Demirel ile “Anne Frank’ın Öyküsü Üzerinden II. Dünya Savaşı’nı Anlamak” başlıklı sohbet gerçekleştirildi.

Işıl Demirel sohbette 9 yaşında okuduğu “Anne Frank’ın Hatıra Defteri” ile “Hitler Oyuncağımı Çaldı” isimli kitapları paylaşırken, daha o yıllarda okuduğu bu kitapların hayatının sonraki sürecinde işi olacağını asla tahmin edemeyeceğini ve hayatın getirdiği tesadüflere inandığını söyleyerek sözlerine başladı. Anne Frank’ın hatıra defteri baz alınarak hazırlanan serginin yaratmayı amaçladığı farkındalığın altını çizdi. II. Dünya Savaşı’nın insanlık tarihi açısından en karanlık dönemlerden birisi olduğunu dile getirirken yakın tarihin en vahşi katliamının bilinir ve konuşulur olmasının bugünün faşist, ırkçı zihniyetler ile başa çıkabilmek için gerekli olduğunu vurguladı. Işıl Demirel, sohbetine Anne Frank’ın hatıra defterinden parçalar da okurken günümüzde de düşmanca söylemlerin var olduğunu, kendi gibi olmayana duyulan bu düşmanlığın büyümesinin engellemenin geçmişle yüzleşerek mümkün olduğunu söyledi. Işıl Demirel hatırlamanın önemine vurgu yaparken, hafıza mekanlarının korunmasının önemine de değindi. Dönüştürülen mekanların sadece hafızayı gizlemek için olduğunu, mekanların korunmasının geçmişle, yapılanlarla yüzleşmek için gerekli olduğunu belirtti. Sohbet, konukların soruları ve yorumlarının ardından sona erdi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 1 Şubat 2019 Çarşamba saat 18.00’da Kentte 10 Yıl süreli sergisi ilk gün buluşması Müze Eyüp Görgüler Süreli Sergi Salonu’nda gerçekleştirilecektir.


31.01.2019 16:50