Sayfa yükleniyor

HABERLER

Ara

Çanakkale-Tapolca Kardeşliğine Katkı Veren Başar'a Fahri Hemşehrilik Beratı Takdim Edildi


Çanakkale-Tapolca Kardeşliğine Katkı Veren Başar'a Fahri Hemşehrilik Beratı Takdim Edildi

Türkiye ve Macaristan'ın tarihi miras kardeşliğini, Çanakkale ve Tapolca arasında da kardeş kentliğe taşıyan sürece katkı veren iş insanı Fadıl Başar'a, Çanakkale Belediye Meclisinin kararı ile Fahri Hemşehrilik Beratı takdim edildi.

2018 yılı Ağustos ayında Macaristan'ın Tapolca kenti ile Çanakkale arasında kardeş kent protokolünün imzalanması sürecine büyük katkı veren iş insanı Fadıl Başar'a, Çanakkale Belediye Meclisinin almış olduğu karar ile hazırlanan Fahri Hemşehrilik Beratını, Mayıs ayı meclis toplantısında Belediye Başkanı Ülgür Gökhan takdim etti. 

Dünya Türk İş Konseyi Avrupa Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi ve MÜSİAD Macaristan Temsilcisi Fadıl Başar'a kardeş kent ilişkilerinin kurulmasındaki emeklerinden dolayı teşekkürlerini ileten Başkan Gökhan, “Fadıl bey bizim, Macaristan'ın Tapolca kenti ile kardeş şehir olmamız noktasında yoğun çaba göstermiş bir kardeşimiz. Macaristan'da MÜSİAD'ın temsilcisi olarak görev yapıyor. Onun ötesinde Çanakkale ve Türkiye'den giden iş insanlarına ciddi destekleri oluyor. Kendisi oradaki bürokrasiyi bilen, iş ilişkileri olan biri” diye konuştu.

Başkan Gökhan konuşmasının ardından Fadıl Başar'a Fahri Hemşehrilik Beratı ve rozetini takdim etti. Başkan Gökhan takdim töreninde Beratta yazılı bulunan ve kendi imzasını taşıyan; “Türkiye ve Macaristan'ın tarihi miras kardeşliğini, Çanakkale ve Tapolca şehirleri arasında da kardeş kentliğe taşıyan sürecin ilişkilerini kuran ve iki kent arasında gönül bağı oluşturmak adına yoğun çaba sarf eden Sayın Fadıl Başar'a 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 18. Maddesi (r) bendi uyarınca, Çanakkale Belediye Meclisi'nin 8.4.2019 gün ve 45 sayılı kararı ile Fahri Hemşehrilik Beratı verilmesi oy birliği ile kabul edilmiştir. Ülkemizi ve değerlerimizi uzun yıllardır yaşadığı Macaristan'da iş insanı kimliğiyle temsil eden Sayın Fadıl Başar'a iki kentin kardeşliğine sunduğu katkılar adına Çanakkale halkının teşekkürlerini sunarım” mesajını da Meclis üyeleri ve kamuoyu ile paylaştı.

Takdim töreninin ardından bir konuşma yapan Fadıl Başar ise, çok mutlu ve gururlu olduğunu belirterek, Meclis Üyelerine teşekkürlerini iletti. 1995 yılında ticaret amacıyla Macaristan'a gittiğini, burada önce tekstil üzerine, ardından da halen sürdürdüğü mali müşavirlik alanında ticarete başladığını kaydeden Başar, 2014'te Macaristan'ın MÜSİAD temsilcisi seçildiğini, 2016 yılından bu yana da Dünya Türk İş Konseyi Avrupa Komitesi Yönetim Kurulunun üyesi olduğunu belirtti. 2015 yılında kendilerini Türk olarak gören, Türkçülüğü savunan Jobbik Partisi'nin Tapolca'da seçimleri kazanmasının ardından, Türkiye ve Macaristan arasında kardeş kent ilişkileri kurulmasının gündeme geldiğini ve bunun kendisine iletildiğini kaydeden Başar, bu anlamda ilk aklına gelen kentin, Şehitler Diyarı Çanakkale olduğunu ve bu anlamda Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile temaslara başladıklarını ifade etti. İlk olarak 2015 Aralık ayında Çanakkale'ye bir ziyaret gerçekleştirdiklerini ve çok güzel ağırlandıklarını belirten Başar, ardından 2016 Nisan ayında da Çanakkale heyetini Macaristan'da ağırladıklarını kaydetti. Başar ardından, 2018 Ağustos ayında da iki kent arasında kardeş kent protokolünün imzalandığını belirterek, tüm bu sürecin ardından kendisine Fahri Hemşehrilik Beratı sunan Belediye Meclisine bir kez daha teşekkürlerini iletti. 03.05.2019 14:32