Sayfa yükleniyor

HABERLER

Ara

Çanakkale Belediyesi Karakılçık Buğdayı Tohumlarını Üreticiler İle Buluşturdu


Çanakkale Belediyesi Karakılçık Buğdayı Tohumlarını Üreticiler İle Buluşturdu

Çanakkale Belediyesi, kırsal kalkınmanın sağlanması ve yerel tohumların gelecek kuşaklara aktarılabilmesi amacı ile gerçekleştirdiği çalışmalar doğrultusunda, ürettiği karakılçık buğdayı tohumlarını üreticiler ile buluşturdu. 

2019-2020 üretim sezonunda belediyeye ait 107 dekar tarımsal vasıflı arazide ekimi gerçekleştirilen atalık karakılçık buğdayı, 29 Eylül 2020 Pazartesi günü Tohum Sandığı'nda düzenlenen etkinlikle üreticiler ile buluşturulmaya başlandı. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Belediye Başkan Yardımcısı M. İrfan Mutluay, SS. Çanakkale Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Berkit Park ve Bahçeler Müdürü Göksel Koyuncu, Tohum Sandığı Personeli ile üreticiler katıldı. Etkinlikte üreticiler ile bir araya gelen Başkan Gökhan, belediye tarafından üretilen atalık karakılçık buğdayı tohumlarının üretim süreci hakkında bilgi verirken, atalık tohumların gelecek kuşaklara aktarılmasının önemine vurgu yaptı. Kırsal kalkınmayı önemsediğini ifade eden Başkan Gökhan, özellikle kırsaldaki genç nüfusun üretime katılabilmesi ve istihdam sağlanabilmesi için çalıştıklarını belirtti. 

“Her yıl Artan Miktarda Tohum Dağıtacağız”

Karakılçık buğdayı tohumlarının üreticilerle buluşturulmasına ilişkin açıklamalarda bulunan Başkan Gökhan; “107 dekar alanda karakılçık buğdayı üretimi gerçekleştirdik. Ürettiğimiz karakılçık buğdaylarından elde ettiğimiz tohumları üreticilerimize dağıtıyoruz. Verdiğimiz tohumları da yüzde 20 fazlası ile geri alacağız. Daha sonraki yıllarda artan miktarlarda bu tohumları çiftçilerimize dağıtacağız. Aynı zamanda da çiftçilerimizin verdiğimiz tohumlardan ürettiği ürünlere de alma garantisi veriyoruz” dedi. 

“Atalık Tohumların Çoğalması İçin Çalışıyoruz”

Yerel tohumlarının korunması ve gelecek nesillere ulaştırılabilmesi için Çanakkale Belediyesinin büyük bir çaba gösterdiğini ifade eden Başkan Gökhan; “Tabi burada sadece buğday değil, başka ürünlerin tohumlarını da üretiyoruz. Bakla, susam ve nohut gibi bizim yöremize özgü ürünleri üretiyoruz ve bunların tohumlarını da dağıtıyoruz. Atalık tohumlarımızın çoğalması için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz” dedi. 

“Üretilen Ürünleri Halka Ulaştıracağız”

Üreticiler tarafından yerel tohumlardan üretilen ürünleri kooperatif aracılığı ile halka ulaştırılacağını ifade eden Başkan Gökhan; “Bu verdiğimiz tohumlardan üretilen buğdaylar ile un yapılarak ekmek üreteceğiz. Bu ürettiğimiz ekmekleri de Halkın Bakkalı kanalı ile halkımıza ulaştıracağız. Dolayısı ile tarladan sofraya kadar olan bütün süreçte kooperatifimiz yer alacak. Çanakkale Belediyesi olarak imkanlarımız dahilinde kooperatiflerimizi destekliyoruz” dedi.

“Kırsalda İstihdam Yaratmayın Amaçlıyoruz”

Konuşmasına kırsal kalkınmasının önemini vurgulayarak sürdüren Başkan Gökhan; “Buradaki hedefimiz kırsal kalkınmaya destek olmak. Böylelikle kırsaldan kente göçün önüne geçebilmek, kırsaldaki gençleri üretimin içine sokabilmek ve aynı zamanda da istihdam yaratmayı amaçlıyoruz. Tabi aynı zamanda tarımsal üretimi ve yerel tohumlarımızın kullanımını arttırmayı da hedefliyoruz. Bugüne kadar iyi bir şekilde getirdik ve umarız bunu daha da arttırarak büyüteceğiz” dedi. 

“İyi Tarım Sertifikalı Olarak Üretimimizi Gerçekleştirdik”

Etkinlikte konuşan Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay ise; “Geçtiğimiz yıl belediyemize ait tarımsal vasıflı bütün arazilerimizi değerlendirerek ekim içlemleri gerçekleştirdik. Bunlardan biri de 107 dekarlık arazide ekimini gerçekleştirdiğimiz karakılçık buğdayıydı. Anadolu coğrafyasının bin yıllık mirası olan karakılçık buğdayı tohumlarımızı toprak ile buluşturarak iyi tarım sertifikalı olarak üretimimizi gerçekleştirdik. Yaklaşık 14 tona yakın da bir ürün elde ettik. Bu elde ettiğimiz tohumlarımızı selekte ettik ve tohum vasfı olan 6 bin 800 kilogram civarındaki tohumumuzu da üreticilerimiz ile paylaşmaya başladık. Bugün de burada üreticilerimize elimizdeki tohumların bir bölümünü teslim edeceğiz” dedi. 

“Sağlıklı Tohumlar Elde Edeceğiz”

Karakılçık buğdayı üretimi sürecinde Tohum Sandığı personelinin üreticilere destek olacağını ifade eden Mutluay; “Teslim ettiğimiz tohumlar da Çanakkale Belediyesi ile üreticilerimiz ile yapılacak olan protokol kapsamında üreticilerimiz tarafından üretilecek ve ekimden hasat edilene kadar da Park ve Bahçeler Müdürlüğü Tohum Sandığı'ndaki teknik ekibimiz tarafından her aşaması kontrol edilecek. Böylece sağlıklı tohumlar elde edeceğiz. Elde ettiğimiz tohumları yüzde 20 fazlası ile birlikte geri alacağız. Böylelikle hem tohumumuzu korumuş hem miktarını arttırmış olacağız. Bunun haricinde de üreticimizin elinde bulunan karakılçık buğdayını da Çanakkale Üretim ve Pazarlama Kooperatifimiz de alım garantisi vererek satın alacak. Aldığı ürünleri de sağlıklı ürünler haline getirecek ve halkımız ile buluşturacak. 

“Üçlü Bir Sistem Kurmuş Oluyoruz”

Atalık tohumu ve tohumdan elde edilecek mahsullerin üretim sürecinde üç saç ayağı bulunduğunu belirten Mutluay; “Burada üçlü bir sistem kurmuş oluyoruz. Bir tarafta tohum üretimi konusunda Çanakkale Belediyesi, diğer tarafta üretim yapan üreticilerimiz, bir diğer tarafta ise bu üretilen ürünleri mamül haline getirerek halka sunacak olan kooperatifimiz olacak” dedi.

“Ürettiğimiz Ürünleri Vatandaşlarımıza Da Sunabilir Hale Geldik”

Projeye ilişkin değerlendirmede bulunan Çanakkale Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Göksel Koyuncu; “Tohum Sandığında yaklaşık 7 atalık tohum ile başlayan üretim çalışmalarımız artık 30'lu rakamlara ulaşmış durumda. Bunun yanında artık bu ürettiğimiz ürünleri vatandaşlarımıza da sunabilir hale geldik. Burada yaptığımız en önemli iş; bu topraklarda yüzlerce hatta binlerce yıldır dikilen atalık tohumları üretmek. Hibrit olarak adlandırılan tohumdan elde ettiğiniz üründen alacağınız tohumu bir daha dikme şansınız yok ama atalık tohumdan üretilen ürünlerden aldığınız tohumları tekrar tekrar kullanabiliyorsunuz. Evet verimde bazı düşüşler olabilir ancak insan bünyesine ve toprağa çok uygun olduğu için hem ilaçlama sorununu ortadan kaldırıyor hem de besin değerleri çok yüksek seviyelere ulaşabiliyor” dedi.

“Kent Ekonomisine Katkısı Olacaktır”

Atalık tohumu üretiminin kent ekonomisine büyük bir katkı sağlayacağını ifade eden Koyuncu; “Bu alanda yaptığımız çalışmalara yaklaşık 130 dönümlük arazide başladık. Elimizden geldiğince arazilerimizi arttırmak için çaba harcıyoruz. Çanakkale'nin değerleri olan karasakız baklası, karakılçığı, bunun yanında hırsız almaz kavunundan tutun ince kıl biberine, Bayramiç beyazına kadar ve tatlı sektöründe önemli yeri olan susamımıza kadar ürettiğimiz ürünleri hem üreticilerimiz hem de kooperatiflerimiz ile paylaşmaya devam edeceğiz. Çanakkale'nin ekonomik ve marka değerlerini arttırmak adına daha da çok çaba göstereceğiz. Atalık tohumu üretimi tarımsa üretime olduğu kadar aynı zamanda kent ekonomisine de büyük bir katkı sağlayacaktır. 

“Üretilen Ürünlerin Halka Ulaştırılmasına Katkı Sunmak İçin Buradayız”

Uygulamanın kırsal kalkınma için önemli olduğunu vurgulayan SS. Çanakkale Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Berkit; “Bugün üreticilerimize karakılçık tohumlarımızı dağıtacağız. Biz de kooperatif olarak dağıtılan tohumlardan elde edilen ürünlerin halka ulaştırılmasına katkı sunmak için buradayız. Tohum Sandığı, ürettiği tohumları üreticilere bir sonraki hasattan elde edilecek ürünlerden alınacak olan tohumları geri almak şartı ile ücretsiz olarak veriyor. Biz de kooperatif olarak hem üreticiyi hem de tüketiciyi korumak için böyle bir örgütlenmenin içine girdik. Halk Bahçesi içerisinde bulunan Halkın Bakkalındaki çalışmalarımız devam ediyor. Burada üreticiden direk elde ettiğimiz ürünleri tüketiciye aracı olmadan sunuyoruz. Farklı mahallelerde de yeni şubelerimizi açmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi. 

“Bakla Üretimini Yaygınlaştırmaya Karar Verdik”

Projeye ilişkin görüşlerini paylaşan üretici Tayfun Barın ise ; “Bizim arazilerimizin çoğu kuru arazi. Tabi şu anda ekonomik durum da ortada. Tarımdan artık eskisi kadar gelir elde edemiyoruz. Bizim köyümüz eskiden bağcılık ile geçinen bir köydü. Bağcılığın tamamen bitmesi ile de köyümüzde tarım ciddi bir yara aldı. Arazilerimizin kurak olması nedeni ile üretimin kısıtlı olmasından dolayı insanlar arazilerini satmak zorunda kaldılar. Biz de bu konuda ne yapabiliriz diye düşündük. Burada yerli bakla üretiminin yapılabileceğine karar verdik. Belediyemiz ile de oturup konuştuk. Sonuç olarak da bakla üretimini yaygınlaştırmaya karar verdik” dedi. 

"İyi Verim Aldık"

Bir önceki üretim sezonunda bakla ve karakılçık ekimi yaptıklarını ve aldıkları verimden memnun kaldıklarını ifade eden Barın; “Geçtiğimiz sene karakılçık buğdayı ekimi gerçekleştirdik. Aldığımız sonuçtan da gayet memnun kaldık. Arazilerimizin kurak olmasına rağmen verimlerimiz de gayet iyiydi. Bunun yanında bakla ekimi de gerçekleştirmiştik. Dönümde 250 kilogram kadar da bakla elde ettik. Bu oran sulu arazilerde 500 kilograma kadar çıktı. Bu rakamlar kuru arazilerde çok iyi rakamlardı. Bölgeyi geliştirebilecek ve bizleri umutlandırabilecek rakamlara ulaşmış olduk. Kooperatif olarak üreticiye bakla diktirmeye karar verdik. 2021 yılında da üreticimize bakla, karakılçık, nohut ve buğdayı nasıl ektirebiliriz diye düşünürken, tohumlarımızı çiftçilerimize dağıtmaya karar verdik. Şu an itibari ile talepler çok iyi. Çiftçiden çok sayıda talep var ve bu talebi nasıl karşılayabilir diye düşünüyoruz” dedi. 

“Bir Ülke Üretim İle Büyür Ve Üretim İle Kazanır”

Tarımsal nüfusun azaldığını ve bunun da Türkiye için büyük bir tehdit olduğunu ifade eden Barın; “Amacımız Atalık tohumlarımızı geliştirebilmek. Kırsaldaki üreticilerimizi eskiden olduğu gibi üretebilir hale getirmek. Türkiye bir tarım ülkesi ilken saman ithal eden bir ülke haline geldi. Köylerdeki genç çiftçi nüfusunda büyük düşüşler yaşandı. Gençler, tarından para kazanamadığı için köyleri terk ediyor. Bu da Türkiye için büyük bir tehdit. Çünkü bir ülke üretim ile büyür ve üretim ile kazanır. Biz de tarımsal üretimi nasıl büyütebiliriz ve geliştirebiliriz diye düşünüyor ve bunun da yolunu arıyoruz. Bunu da kooperatifimizde ürettiğimiz ürünler ile bulduğumuza inanıyorum. Belediyemize de böyle bir şeye öncülük ettiği için çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. 

Karakılçık Buğdayı Tohumu Üretimi Hakkında; 

Çanakkale Belediyesi arazilerinde 2019-2020 üretim sezonunda 107 dekar alanda ekimi gerçekleştirilen Atalık Karakılçık buğday çeşidinden 13.860 kg ürün elde edilmiştir. “İyi Tarım Uygulamaları” ile yetiştirilen buğdayın 6.300 kilogramlık bölümü tohumluk vasıflıdır. Bu Tohumluk buğdaylar selekte edilmiş ve ilaçlanmış bir şekilde 30 üretici ile paylaşılacaktır. Üreticilere verilen Atalık Karakılçık buğdayımız, çiftçilere ücretsiz olarak verilmekte ve ekimden hasada kadar bütün yetiştirme aşamaları teknik personelimizce kontrol edilecektir. Böylelikle elde edilecek buğdayın temiz ve tohumluk vasfı taşıyacak bir şekilde yetiştirilmesi sağlanacaktır. 2021 yılı hasat sezonu sonunda tohumluk olarak verilen miktarın %20 fazlası ile selekte edilmiş ve ilaçlanmış bir şekilde geri alınarak tohumluk vasıflı buğdayın korunması ve çoğaltılması sağlanacaktır. 

Ayrıca üreticilerimizin ürettiği Karakılçık Buğdayın, S.S. Çanakkale Üretim ve Pazarlama Kooperatifi tarafından alım garantisi verilerek satın alınması planlanmaktadır. Çiftçilerimizce elde edilecek ürünlerin ekmek ve diğer unlu mamul haline dönüştürülerek tüketicilere ulaşımını sağlamayı, üreticilerimiz ve kooperatiflerimiz açısından katma değeri yüksek bir pazar ve yeni istihdam olanakları yaratması amaçlanmaktadır. Yaptığımız bu çalışma ile bir yandan Anadolu coğrafyasının genetik kaynaklarını korurken, diğer yandan halkımızın sağlıklı ve güvenli gıdaya ulaşımı yönünde önemli bir adım atılmaktadır. 

30.09.2020 16:48