Sayfa yükleniyor

HABERLER

Ara

Kardeş Kent Osnabrück Yaz Dil Kursu Başvuruları Başladı


Osnabrück Belediyesi ve Osnabrück Yüksekokulu, Osnabrück’ün kardeş ve dost kentleri olan Angers (Fransa), Çanakkale (Türkiye), Derby (İngiltere), Evansville (ABD), Haarlem (Hollanda), Twer (Rusya), Hefei (Çin) ve Vila Real (Portekiz) kentlerine 30. Uluslararası Almanca Dil Kursu’na katılmak isteyenlere burs imkanı sunmaktadır.

Osnabrück Yüksekokulu’nun düzenleyeceği 30. Yaz Dil Kursu 23 Ağustos ile 20 Eylül 2022 tarihleri arasında gerçekleşecektir. Kurs çeşitli seviyelerden oluşup, toplam 90 ders saati içermektedir. Ayrıca, gün içerisinde ve hafta sonları düzenlenen gezi, ziyaret, seminer, sportif ve sosyal etkinlikler kursa dahildir. Kursun son 4 gününde katılımcılar ile birlikte Berlin ve Potsdam gezisi düzenlenir. Yaz Dil Kursu öğrencilere hitap ettiği gibi aynı zamanda çalışanlara da sunulan bir olanaktır. Kurs başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar farklı düzeylerde dersler sunmaktadır. Detaylı bilgi için aşağıdaki internet sitesini ziyaret edebilirsiniz:

www.hs-osnabrueck.de/sommersprachkurs.html (Almanca)

https://www.hs-osnabrueck.de/en/study/study-offerings/international/summer-andwinter-programs/international-summer-language-school-german/ (İngilizce)

 Almancasını geliştirmek isteyen herkes (öğrenci, çalışan, stajyer) bu kursa başvurabilir. Almanca’yı iyi seviyede ya da belirli seviyede bilmek bir başvuru koşulu değildir. Yaş sınırı en az 18 olarak belirlenmiştir. Kursa her kardeş kentten bir kişi katılabilir. Kurs ücreti, konaklama ve sağlık sigortası bursa dahildir. Başvuruların 31 Mayıs 2022 tarihine kadar aşağıdaki adrese e-posta ya da posta ile ulaştırılması gerekmektedir:

E-Mail: botschafterin-tr@osnabrueck.de Stadt Osnabrück Städtepartnerschaftsbüro Frau Irmak Uzunoğlu Bierstraße 28 49074, Osnabrück Deutschland Başvuru için son tarih 31 Mayıs 2022’dir.

Burs başvuru sonuçları tahminen 2022 Haziran ortası belirlenecektir. Burs için uygun görülen kişi Osnabrück’teki yetkililer tarafından aranıp, sonuç kendisine bildirilecektir. Aşağıdaki belgeler İngilizce ya da Almanca olarak başvuruda hazır bulundurulmalıdır:

1. Başvuru formu (Formu doldurmak için tıklayınız...)

2. Motivasyon yazısı (maksimum 2 sayfa)

3. Özgeçmiş

4. Çalışanlar için işvereninden, öğrenciler için eğitim kurumundan referans yazısı Kişisel olarak verilen referanslarda, referans veren kişi şunlara dikkat etmelidir:

- Başvuran kişiyi nereden ve ne zamandır tanıyorsunuz?

- Mesleki ve kişisel olarak başvuran kişiyi nasıl nitelendirirsiniz?

- Başvuran kişi için bu kursun ne gibi bir yararı olacağına inanıyorsunuz?

5. Burs değerlendirmesinde önemli olabileceğini düşündüğünüz diğer belgeler Seçim Kriterleri:

• Başvuran kişinin kursa katılım nedeni, Almanca’ya olan ilgisi ve bu dil kursunun kendisine ne gibi artılar kazandıracağını inandırıcı bir biçimde açıklaması.

• Başvuran kişinin Çanakkale ile olan bağlantısı belirtilmelidir. (Okul, iş vb.) Detaylı bilgi için aşağıdaki kişiler ile iletişime geçebilirsiniz:

Burs Başvurusunda Bulunacak Adayların Dikkatine! Osnabrück Yaz Dil Kursu için bahsi geçen bursu kazanmanız, tüm masraflarınızın karşılanacağı anlamına gelmemektedir.

Bursa dahil olan masraflar aşağıda yer almaktadır.

1. Osnabrück Yaz Dil Kursu katılım ücreti,

2. Osnabrück’te bulunduğunuz süre içerisindeki konaklama bedeli,

3. Sağlık sigortası masrafları,

4. Berlin’e düzenlenen gezi (katılım isteğe bağlıdır)

Hochschule Osnabrück Center for International Mobility Frau Nina Chapman Albrechtstraße 30 49076 Osnabrück Deutschland Tel.: + 49 (0) 541 969 - 7512

E-Mail: n.chapman@hs-osnabrueck.de Stadt Osnabrück Städtepartnerschaftsbüro Frau Irmak Uzunoğlu Bierstraße 28 49074, Osnabrück Deutschland Tel.: + 49 (0) 541 323 - 2289

E-Mail: botschafterin-tr@osnabrueck.de

Bunların dışında, üstlenmeniz gereken masraflar aşağıdaki gibidir:

1. Pasaport ve vize işlemlerine ilişkin masraflar

2. Tüm yolculuk giderleriniz (örneğin: otobüs, uçak, tren vb.)

3. Osnabrück’te kaldığınız süre boyunca yeme-içme, kişisel vb. giderleriniz Önemli not: Korona durumunun kursların yüz yüze yapılmasına izin vermesi koşuluyla katılımcılar Osnabrück Yüksekokulu’nda geçerli olan Korona kurallarına tabiidir. (Tam aşılı olma, Korona geçirdiğine dair iyileşme belgesi veya korona testi).

Şu an (Mart 2022) Osnabrück Yüksekokulu’nda dersler 3G kuralı kapsamında ziyaret edilebilmektedir. (Almanca olarak 3G ‘’geimpft – genesen – getestet’’, Türkçe ‘’tam aşılı – korona geçirmiş – korona testi olmuş’’) Eğer aşılı iseniz, lütfen aşı türünün Almanya’da geçerli olduğundan emin olunuz. Ağustos 2022 tarihinde aynı pandemi kurallarının geçerli olması durumunda katılımcıların dil kursuna katılabilmek için 3G kuralını sağlaması gerekmektetir. Federal Almanya İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre Avrupa Birliğine dahil olmayan ülkelerden gelen kişilerin Almanya ziyaretlerinde tam aşılı olması gerekmektedir. Lütfen burs başvurunuzu yapmadan önce bu uyarıyı dikkate alınız. (Almanya’da geçerliliği olan aşılar:

https://www.pei.de/DE/newsroom/dossier/coronavirus/coronavirusinhalt.html?nn=169730&cms_pos=3 ) Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz:

https://www.bmi.bund.de/SharedDocs/faqs/EN/topics/civilprotection/coronavirus/coronavirus-faqs.html


18.04.2022 10:09