Sayfa yükleniyor

HABERLER

Ara

Marmara İçin “Umut Pina”


Marmara İçin “Umut Pina”

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi tarafından hazırlanan “Marmara’nın Umudu Pina” Projesi ile deniz ekosisteminde doğal temizliğe destek olan deniz canlısı pinaların bilinirliğinin artırılması ve bu sayede korunmaları hedefleniyor.

Konuya ilişkin fakülteden yapılan açıklamada, “Pina, saatte 6 litre deniz suyunu filtre ederek deniz ekosisteminde doğal temizliğe destek olan bir çift kabuklu türüdür. Akdeniz'e endemik olan pina (Pinna nobilis) ne yazık ki bir hastalık yüzünden 2016-2019 yılları arasında Marmara Denizi dışında toplu ölümlere maruz kalmıştır. Günümüzde Marmara Denizi dışındaki tüm pina popülasyonu neredeyse tamamen ölmüştür. Deniz çayırlarıyla bütünleşik yaşayan pinalar turizm, balıkçılık, demirleme, kıyı dolgusu ve bilinçsiz dalış faaliyetlerinden olumsuz etkilenmektedir. Fakültemiz tarafından geliştirilen Marmara'nın Umudu Pina projesiyle bir taraftan pinaların korumasına, bir taraftan da pinaların korunmasıyla müsilajın yeniden oluşma riskini azaltmaya yönelik faaliyetler yürütülmektedir. Denize girme etkinliklerinin yoğunlukta olduğu yaz mevsimi boyunca pina ve deniz çayırlarının birlikte korunması amacıyla bilgilendirme çalışmaları yapılması hayati önemdedir” denildi.

Kitlesel ölümlere rağmen Marmara Denizi'nde yerleşik pina stoklarını izlemek, koruma stratejileri geliştirmek ve pinanın korunabilmesi için bilinirliğini artırmayı amaçlayan proje ile birlikte müsilaj nedeniyle zarar gören Marmara Denizi'nin restorasyonuna katkı sunulurken, son sığınağı Marmara Denizi olan pinanın sürdürülebilir şekilde korunmasını sağlamak hedeflenmektedir. Pinaya ilişkin daha detaylı bilgilere www.umutpina.com.tr web sayfasından ulaşılabilmektedir.11.07.2023 14:17