Sayfa yükleniyor

HABERLER

Ara

Truva Sonatı Ankara'da da Ayakta Alkışlandı


Truva Sonatı Ankara'da da Ayakta Alkışlandı

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say'ın, Çanakkale Belediyesinin talebiyle besteleyip, dünya prömiyerini 55. Uluslararası Troia Festivali'nde gerçekleştirdiği Truva Sonatı'nın Ankara prömiyeri, konseri dinlemeye gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve çok sayıda üst düzey konuk tarafından ayakta alkışlandı.

Çanakkale Belediyesi, 2018 Troia Yılına kalıcı bir eser bırakmak amacıyla dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say'dan bir sonat ile Muhteşem Süleyman ve Kösem Sultan operalarıyla dünyaca tanınan sanatçı Tevfik Akbaşlı'dan bir opera talebinde bulunmuştu. Bu kapsamda Fazıl Say'ın büyük beğeni toplayan “Truva Sonatı” ile sanatçı Tevfik Akbaşlı tarafından bestelenen, Homeros'un İlyada Destanı ışığında Işık Noyan librettosu ile hazırlanan Aytaç Manizade yönetimindeki Troia Efsanesi Operası, ilk kez 55. Uluslararası Troia Festivali kapsamında sanatseverlerle buluşmuştu.

Bu kapsamda, adı uzun yıllar Çanakkale ile birlikte anılacak olan, bu topraklara ait bir destanı, “Troia'yı” notalara aktaran ünlü piyanist Fazıl Say, Çanakkale ve İstanbul'da on binlerce sanatseverle buluşturduğu Truva Sonatı'nı bu kez Ankara dinleyicisiyle bir araya getirdi. Ankara Congresium Salonu'nda 18 Ocak 2019 Cuma günü gerçekleşen Truva Sonatı'nın Ankara prömiyerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çok sayıda üst düzey konuk ve binlerce sanatsever katıldı. Piyanist Fazıl Say'ın İzmir Süiti ve Truva Sonatı'ndan oluşan konseri büyük beğeni alarak, uzun süre ayakta alkışlandı.


22.01.2019 12:01