Sayfa yükleniyor

Belediye Başkanı Sayın Ülgür Gökhan'ın 5 Haziran Dünya Çevre Günü Mesajı


Belediye Başkanı Sayın Ülgür Gökhan'ın 5 Haziran Dünya Çevre Günü Mesajı

Kıymetli kentliler,

Güzel kentimiz uzun süredir en az termik santraller kadar, tehlikeli ve geri dönülmez sonuçlara yol açacak madencilik faaliyetleri ile de karşı karşıyadır. Bir süre önce Bin Pınarlı İda’ya yani, Kazdağları’na dikilen kötü gözler şimdi de, tek içme ve kullanma suyu kaynağımız Atikhisar Havzasına çevrildi. Çanakkale’nin tek içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajını ve onun su havzasını tehdit etmekten öteye geçen ve kısa süre içerisinde Danıştay kararlarına rağmen bir katliama dönüşen işlemler ne üzücüdür ki durmak bilmiyor.

İnsanların bilmesi gereken önemli şeylerden birisi şüphesiz ki doğanın insanlara değil, insanlığın doğaya ihtiyacı olduğudur. Yağmur altında çıplak ayakla çamurda koşmayalı, buz gibi derenin berrak suyundan avuçla su içmeyeli, hasat zamanı tarlada emek dökmeyeli, koyuna kuzuya yemyeşil faydalı otlar yediremeyeli epey zaman oluyor. Bizler, sularımızın mavisini, gökyüzünün beyazını, domatesimizin kırmızısını, ormanlarımızın yeşilini kaybediyoruz. Gün geçtikçe de kendimizi gri ve betondan oluşan bir dünyaya hapsediyoruz.

Çok geç kalmadan daha büyük bir mücadele bilinciyle, talancılara dur demek, doğa bilincini tekrar yerleştirmek için doğaya yönelik her türlü kötü niyet karşısında mücadele vermek gerekiyor. Bunun için de öncelikle doğanın kısacık insan ömrüne bahşedilmiş bir lütuf değil, kuşaktan kuşağa korunarak devredilmesi ve sonsuza dek yaşaması gereken bir değer olduğunu kabul etmek ve ettirmek gerekiyor.

Bu hususta yerel yönetimlere büyük bir vazife düşüyor. Bizler de kentin yerel temsilcileri olarak yerleşmiş doğa bilincimizle ve var olan dünya görüşümüzle yatırımlarımızı planlarken çevresel ve kültürel değerleri daima merkeze alarak hareket ediyoruz. Yeşil Yerel Yönetim Binası’nı çevreye duyarlı ve enerji geri dönüşümü yapacak şekilde tasarlıyoruz. Güneş Enerjisi Santrali’mizi, yine büyük bir çevre yatırımımız olan İleri Biyolojik Atık Su Artıma Tesisimizin elektrik ihtiyacını temiz enerji olanaklarıyla karşılamak amacıyla projelendirdik. Atık sular, doğaya zarar vermeyecek şekilde bu Atık Su Arıtma Tesisimizde işlenirken, arıtma işlemi sonrasında ortaya çıkan çamuru bertaraf etmek için de Solar Çamur Kurutma Tesisimizi hizmete geçirdik. Karbon Ayak izi konusunda yaptığımız çalışmalar gün geçtikçe hızlanıyor.

Öyle ki bir yandan çevremiz acımasızca talan edilirken bizler suyumuzu, havamızı ve geleceğimizi risklerden korumak amacıyla mücadele vermeye devam ediyoruz. 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde doğaya karşı her türlü kötü niyetli girişime dur demek adına sizleri de bu mücadeleye davet ediyor; su, ağaç ve toprak ile barış dolu günler diliyorum.

Saygılarımla

Ülgür GÖKHAN

Belediye Başkanı