Sayfa yükleniyor

Belediye Başkanı Sayın Ülgür GÖKHAN'ın Dünya Down Sendromlular Günü Mesajı


Yarın Dünya Down Sendromu günü. Hepimizin bildiği gibi Down Sendromu olarak nitelendirilen genetik farklılık canlılarda bulunan 21. sıradaki kromozomun 3 tane oluşundan geliyor. Bu nedenle her yıl üçüncü ayın yirmi birinci günü, Down Sendromuna dikkat çekiyor, Down Sendromlu bireylerimizin hayatlarına destek olmak için bir nebze olsun farkındalık yaratmaya çalışıyoruz.

Kıymetli Kentliler, Down Sendromu bilindiğinin aksine bir hastalık değildir, bu nedenle tıbbi bir müdahale ile çözümlenmesi beklenemez. Down bir genetik farklılıktır ve bilinmelidir ki pratik, eğitim ve öğrenilen becerilerin tekrarı Down Sendromlu bireylerimizin hayatlarını kolaylaştıran en önemli unsurlar arasında yer alır. Bizlere düşen görev ise her şeyden önce, Down Sendromlu bireylerimiz için sosyalleşebilecekleri bir alan yaratmak, onları hayatın içine katmak ve özgür yaşamlarına destek olmaktır. Bunun için de gerekli olan bilincin öncelikle ailede ve sonrasında sosyal hayattaki katılımcılarda şekillenmesi gereklidir.

Down, mutlu bir farklılıktır. Bu nedenle kendi içinde var olan bu mutluluğun biz sıradan insanlar için örnek olması gerektiğini düşünüyor; bu vesile ile tüm Down Sendromlu bireylerimizin Dünya Down Sendromu gününü en içten dileklerimle kutluyor ve hepsini sevgi ile kucaklıyorum.Ülgür GÖKHAN

Belediye Başkanı